Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 43
#chwalesie
W końcu udało mi się #makro.

Wiadomo fotografować #rozowepaski zawsze spoko, ale na tym świat się nie kończy xD

Miałem zawsze problem. Kupiłem pierścienie, które oddalają obiektyw od matrycy. Ale dały mi #!$%@? mydło i brak ostrości. Ogólnie tandeta za 170 pln, niby mają styki, że można by ustawić przyslone i łapać ostrość, ale to nigdy nie działało.
Dosłownie miesiąc temu kupiłem adapter odwrotnego mocowania obiektywu. Wiecie, że mogę odwrócić obiektyw i to daje z 10x powiększenia. (Coś jak patrzenie w lornetkę w odwrotna stronę) Ale nadal brzydko, rozmazane i mydło. Zastanawiałem co robię nie tak.
Przysłona.
Wszyscy robią makro fotki, albo profesjonalnymi obiektywami, albo tymi starymi obiektywami typu helios z Zenita. Te nowsze marko obiektywy nie robią problemu, bo można w nich ustawiać co się chce. Te stare natomiast miały, bardzo fajna opcje, której naprawdę szkoda, że w nowych obiektywach nie ma. Mianowicie jest to pierścień którym ustawia się wartość przysłony. Do tego oczywiście drugi pierścień od ostrości. Żaden nowy obiektyw nie ma dwóch pierścieni. (No chyba że zoom) Ale nie ma w nowych obiektywach pierścienia od przyslony, ustawiamy ją tylko w aparacie. No i znalazłem trik na jakimś forum jak zamknąć przyslone w nowych obiektywach kiedy nie są podłączone do aparatu. No i tako.
Ustawiamy czas na BULB, a przyslone na jaką chcemy (u mnie jest to f9). Trzymając spust migawki odblokowujemy bagnet i zdejmujemy obiektyw z zamkniętą przysłoną.

Imgur
Instagram

#fotografia #natura #ciekawostki
OhPeto - #chwalesie 
W końcu udało mi się #makro.

Wiadomo fotografować #rozowepaski ...

źródło: comment_1597472637IHBMfIWqgMHh7nVHLrenS1.jpg

Pobierz
  • 29
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@czesu: Canon 35mm is usm. Odległość to jakieś 1-2 cm. Właśnie chciałem dokończyć wpis dodając konkretne dane i więcej fotek, ale wyskakuje błąd że nie mogę edytować tego komentarza.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@OhPeto: widziałem gdzieś adaptery do pierścienia odwrotnego montażu z kabelkiem i drugim pierścieniem które zasilają obiektyw i można ustawiać to normalnie. No i af działa. Ale kosztowało to jakieś Chore pieniądze (szczególnie w porównaniu do samego pierścienia za 5zl)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@OhPeto: czyli bardzo blisko, jak rozumiem robala do zdjęcia ubiłeś?

Też się chwilę bawiłem pierścieniami i koniec końców najlepsze efekty dał mi odwrócony 28mm is stm. Powiększenie mniejsze (pajak miał z 3mm rozpiętości nóżek) ale odległość od tematu też na tyle duża że nie trzeba było wjeżdżać obiektywem w temat.

Jeszcze taki protip że nie musisz ustawiać trybu bulb a możesz po prostu odczepić obiektyw trzymając wciśnięty przycisk podglądu głębi ostrości
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@msta: Nie wiedziałem, że takie są. Mój kosztował 17 zł. A i tak trzeba wszystko poustawiać, ustabilizowac. Nic nie widać przez wizjer, więc naprawdę jest sporo zabawy. Kiedy już się wszystko uda ustawienie ostrości jest najmniej kłopotliwe. 3-4 fotki i już wiesz gdzie jesteś. Więc nie wiem czy warto. Z drugiej strony odjęło by to wszystkie problemy i można by szybko pozmieniać ustawienia. Pod warunkiem że naprawdę by działało. Często jest
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@czesu: No co Ty! Nie miał bym serca zabić. Tyle martwych robali leży na ulicy...
Tylko ludzie dziwnie patrzą jak zbierasz z ziemi zdeptane Osy xD

Dawaj pochwal się tym pajączkiem. :D

Spróbuję Twoim sposobem może jest łatwiej, dzięki. :)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@OhPeto: dla af jest mu obojętne chyba jak jest obiektyw. Nie widziałem tego w praktyce niestety więc wiem tylko że takie coś istnieje. Ja jak się tym bawiłem ostrzyłem w liveview przesyłanym na telefon i na niego patrzylem żeby przypadkiem nie ruszyć obiektywu. Ale i tak nigdy takiej głębi nie udało mi się uzyskać. Tylko ja miałem założonego odwrotnie kita ( ) więc z czym do
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@OhPeto: biała ściana, przy czym zdjęcie robiłem z flashem a obok stała żółta walizka, efekt niezamierzony ale imo wyszło super ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@msta: im mniejsza ogniskowa tym większe powiększenie po odwróceniu, odwrócone 50mm wygląda praktycznie tak samo jak zamontowane normalnie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@msta: Dzięki, cieszę się że Ci się podoba. Z tym liceviev dałeś mi super pomysł, może będzie mi teraz o wiele łatwiej. Dzięki stary! XD
Założyć możesz tak każdy obiektyw, który ma z przodu gwint żeby nakręcić filtry UV, polaryzacyjny etc. Trzeba znać tylko średnicę (u mnie to chyba było 67mm) gwintu i z drugiej strony ma byc mocowanie do body (u mnie jest to eos).
Wydaje mi się że mogę
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Ganicjusz: Moim problemem nie był punkt ostrości, bo dało się normalnie złapać ostrość na obiekcie. Problem był taki, że te zdjęcia były brzydkie. Mało było widać, były za mgłą i wyglądały strasznie słabo. Też mam tego maluszka 50mm STM. Kiedy otwarta przysłona była brzydka, tak przysłona f9 dała tą głębię i mega fajna plastykę.
Wiem że dla ogarniających temat ta wiedza to podstawa, ale jestem laikiem i po prostu chciałem się
@OhPeto:

Ustawiamy czas na BULB, a przyslone na jaką chcemy (u mnie jest to f9). Trzymając spust migawki odblokowujemy bagnet i zdejmujemy obiektyw z zamkniętą przysłoną.


Nie rozumiem tego. Po pierwsze co to daje, a po drugie przecież nie ma szans żeby nie poruszyć takiego zdjęcia.