Wpis z mikrobloga

@chrupkowski DZIAŁKA PO OJCU, MATERIAŁY KRADZIONE Z SĄSIEDNIEJ BUDOWY, WUJEK Z KOLEGAMI GÓRALAMI POMAGA ZA FLASZKĘ, CAŁOŚĆ WYNIESIE CIĘ JAKIEŚ 60K PLN, NIE WIESZ DLACZEGO LUDZIE TAK PRZEPŁACAJĄ ZA DOM RODZINNY, WIEM, ZNAMY TO
  • Odpowiedz
  • 9
@ksiak i tu pojawia się magiczne słowo 'kupno :D tniemy koszta

@fenis mniej więcej tak będzie :D

@bambus94 palety zwrócę, a komin wymuruję. Z założenia miało być ogrzewanie gazem, ale jeszcze zobaczymy. Może pompa ciepła wjedzie. A komin do kominka i
  • Odpowiedz
i tu pojawia się magiczne słowo 'kupno :D tniemy koszta


@chrupkowski: fajnie koszta obciąłeś. Nadproża prefabrykowane założone zostałyby w jeden dzień i można robić dalej. Na te nadproża straciłeś lekko kilka dni. Policz zatem proszę swoją stawkę godzinową brutto razy ilość godzin jakie zajęło Ci zrobienie tych nadproży, porównaj z kosztami gotowców. Nie zdziwię się, jak gotowiec wyjdzie taniej. Pomijam już izolację termiczną którą gotowiec będzie miał lepszą.
To jest
  • Odpowiedz
Kiedyś na tagu zrobię zestawienie kosztów.

Robocizny nie liczę bo robię sam i ojciec mi pomaga


@chrupkowski: daruj sobie zatem zestawienie kosztów, ewentualnie podaj chociaż rzetelnie ile godzin coś zajęło i ile osób wtedy pracowało przy danym fragmencie.
  • Odpowiedz
  • 7
@ksiak nie wiem ile domów zbudowałeś, ale ja buduje pierwszy i wiem, że popełniam błędy. To oczywiste. Budowlancem nie jestem, ale własnymi siłami lekko ponad 100k zł zaoszczedze, a to już sporo. Mam gdzie mieszkać, czas nie gra większej roli. Czy zamieszkam tu za rok czy dwa, nie ma dla mnie znaczenia :) Więc stawki godzinowe mogę sobie darować ( ͡º ͜ʖ͡º)
Posty ma mirko wrzucam
  • Odpowiedz
nie wiem ile domów zbudowałeś, ale ja buduje pierwszy i wiem, że popełniam błędy. To oczywiste.


@chrupkowski: nikt się nie licytuje na budowę domów i nikt Ci nie wytyka błędów.
Na co jednak zwrócono uwagę to pozorne oszczędności.

ale własnymi siłami lekko ponad 100k zł zaoszczedze, a to
  • Odpowiedz
@ksiak: Zaszalowanie, zazbrojenie i wylewanie z betoniarki tych nadproży to 12 roboczogodzin w dwie osoby. W sumie nie tak dużo w porównaniu z gotowymi. Jak się rozglądałem to cena była 2x tyle co komplet elek betonowych. Tutaj kolega i tak odlewa rdzenie, czyli nie organizuje wszystkiego SPECJALNIE dla 6 nadprozy. Dla mnie jest to jak najbardziej zrozumiałem i logiczne. Dodatkowo cześć szalunków wykorzysta do wieńca/stropu.
  • Odpowiedz
@ksiak: nie musisz uwzględniać kosztów swojej pracy jeśli np. masz płatny urlop, przecież nie wyciągniesz pieniędzy z kieszeni i sobie nie zapłacisz, więc koszt domu w excelu się nie zwiększy.

Natomiast jeśli przerywasz pracę i tracisz pieniądze na poczet stawiania domu, to tak takie koszty powinno się policzyć dokładnie i rzetelnie i pomyśleć dwa razy zanim się zrobi coś dłużej ale wyda się mniej, bo koszt ostateczny może zaskoczyć.

Z
  • Odpowiedz
Zaszalowanie, zazbrojenie i wylewanie z betoniarki tych nadproży to 12 roboczogodzin w dwie osoby. W sumie nie tak dużo w porównaniu z gotowymi.


@dzazzio: dolicz jeszcze rozszałowanie tego. Ale ok, czyli mamy 24 roboczogodziny (12* dwie osoby za 6 nadproży). Stawkę godzinową minimalna mamy na poziomie 15zł brutto, wątpliwym jest by op za tyle pracował, podniosę ją do 20 chociaż i tak pewnie za mało. Daje nam to 480,- do tego należy doliczyć materiał, cement, zbrojenie, piasek, deski. Powiedzmy w kwocie około 60,- (chociaż wątpię by było aż tak tanio), zamyka się w kwocie 550,- pln.
Nadproża, tutaj już mi ciężko będzie policzyć bo nie znam wymiarów. Popularnych elek nie biorę w ogóle pod uwagę. Zaczynamy od ceramicznych, cena za 150cm 24cm wysokie wynosi 47,- na allegro. Na jedno nadproże na ścianę nośną potrzeba trzy sztuki. Teraz trzeba wiedzieć ile tego dokładnie ma być. Ytong wychodzi taniej. Za ytong 2m szerokość 24cm (czyli potrzebna nam jedna sztuka) cena wychodzi 242,- netto i jest to cena oficjalna Ytonga, na składach cena jest dużo niższa.
Tutaj należałoby znać wymiary by policzyć całość i zapytać na hurtowni o rabat przy braniu 6
  • Odpowiedz
  • 1
@dzazzio beton przywieziony na pace dostawczaka. Do betoniarni mam 5min drogi. Nie opłaca się betoniarka mieszać, bo mam małą, dwie taczki wychodzą.
Nad nadprozami już nie muruje, będzie strop. Nadproża 235cm od zera, strop 274.
  • Odpowiedz