Wpis z mikrobloga

Stoicyzm na dziś - 7 sierpnia - Pragmatyczny i zasadami

"Napawaj duszę wyobrażeniami takimi jak: gdziekolwiek może żyć człowiek, może on tam żyć dobrze; Można żyć na dworze, można więc i na dworze żyć dobrze" - Marek Aureliusz, Rozmyślania, 5.16

Można jednocześnie żyć zgodnie z zasadami oraz być pragmatycznym. Przykładem może być Abraham Lincoln - osoba pełna współczucia, rozważna, uczciwa, otwarta i ukierunkowana na cel. Był taki mimo zajmowania się polityką - profesją, w której wymagane są odwrotne cechy charakteru.
Niezależnie od tego, czy pracujesz z toksycznymi ludźmi lub żyjesz w konserwatywnej wsi, możesz żyć dobrze. Wielu innym to się udało.

#dailystoic - tag do obserwowania/czarnolistowania

#filozofia #stoicyzm
#motywacja #rozwojosobisty
Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
dac_oficjal - Stoicyzm na dziś - 7 sierpnia - Pragmatyczny i zasadami

"Napawaj dus...

źródło: comment_1596789550nudYif6zS0dfjBMYugL3nR.jpg

Pobierz
  • 90
  • Odpowiedz
@dac_oficjal od dłuższego czasu obserwuje ten tag. Wygląda na to, że stoicyzm to bardzo trudna filozofia do praktykowania. Jako ludzie pragniemy konformizmu, bo tak skonstruowany jest nasz mózg (wynika to choćby z zasady oszczędności poznawczej).

W książce "mózg emocjonalny" Josepha E. LeDoux (Neurobiologa) ujęte jest, że nasz mózg w połowie jest zwierzęcy (pierwotne instynkty) a w połowie "ludzki" (emocje społeczne jak empatia). Ewolucja jeszcze nie ujednoliciła naszego myślenia i stąd wiele konfliktów
  • Odpowiedz
@fruwajoncy: Nie mieszałbym stoicyzmu do dwoistości natury człowieka swoją drogą. Paradoksalnie idea "nadczłowieka" w ujęciu np. Nietzschego to niejako połączenie człowieka jakiego ukształtowała ewolucja z człowiekiem który przeszedł proces rozwoju duchowego. Nie wzbijanie się ponad naszą barbarzyńską naturę bo ona tam siedzi. Możemy ją przytłumić, i to tylko na jakiś czas bo ona w końcu nabierze energii i wypłynie z nieświadomości.

Moim zdaniem (a nie jestem specjalistą psychologii, dopiero się uczę
  • Odpowiedz
@enignes myślałem trochę o tym ja mam trochę inne zdanie na ten temat.

Istnieje wiele nurtów filozoficznych i jedne dla mnie będą absurdalne a inne bardziej mi bliskie. Stoicyzm od zawsze był ze mną, ale dopiero tutaj się o tym dowiedziałem.

Myślę, że każdy człowiek ma swoją naturę zbliżona do jednej z filozofii i jedyne co musi zrobić to odnaleźć te właściwą dla siebie. To troche jak z kamieniem, który wyglądem przypomina
  • Odpowiedz
@programista_1k zgadzam się w zupełności ze ścieżką środka, dlatego że jako ludzie nie jesteśmy w stanie zawsze dochować naszych własnych ślubów. Lepiej jest regularnie dać upust w kontrolowany sposób naszym zwierzęcym instynktom (walki na ringu, tworzenie sztuki, sporty ekstremalne czy inny sposób wyrażania siebie) niż tłumić w sobie wszystko. Z czasem tak jak mówisz może się zdarzyć, że przez brak złotego.srodka zbyt mocno nasze wewnętrzne "zwierzę" się zbuntuje i przekierujemy nasze siły
  • Odpowiedz
W książce "mózg emocjonalny" Josepha E. LeDoux (Neurobiologa) ujęte jest, że nasz mózg w połowie jest zwierzęcy (pierwotne instynkty) a w połowie "ludzki" (emocje społeczne jak empatia).


@fruwajoncy: jest jeszcze rozum ponad emocjami, który może je opanować przy odrobinie wysiłku.
  • Odpowiedz
@enignes
@dac_oficjal
Jaka szkoda, że filozofia i podobne temu zagadnienia już nie są tak cenione w tych czasach. Zagłębiając się w nauki buddyzmu czy filozofii, aż czuje się dyskomfort, że Ci ludzie byli tak bardzo świadomi jak kierować umysłem i życiem, aby osiągnąć szczęście. Dyskomfort nie bierze się z zazdrości a podziwu dla ich dorobku i smutku, że takie nauki wygasają po cichu wśród skowytu próżności...
  • Odpowiedz