Wpis z mikrobloga

Mirasy, jak czasem wspominam jestem wolontariuszem w Oslo w Frelsesarmeen i pomagam przy odratowywaniu poszkodowanym Polakom - wpędzonych często aż w bezdomność, czasem porzuconych przez janusza-kombinatora który zgarnia 90% pensji a często są to przypadki wręcz obozów pracy czyli 90-400 osób głęboko w górach gdzie pozbawieni dokumentów, środków transportu a często nawet komunikacji muszą pracować od świtu do zmroku za MOŻE jakąś symboliczną wypłatę po miesiącach.

Ta akcja zaczęła się od wołania o pomoc tutaj na Wykopie - na Mirko. Rok temu była podobna sytuacja ale kontakt się urwał, ich było 400 osób, 70km do najbliższej cywilizacji. Tym razem dzielny Mirek nie dość że faktycznie był zdeterminowany żeby się ewakuować to wręcz tworzył materiał dowodowy i ostatecznie pozwolił na nalot służb i odratowanie wielu chętnych (ciemna strona tego zjawiska to to że najcięższa patologia często woli w takim układzie trwać). To była młoda grupa Polaków, tuż po maturach, liczyli na zwykłą pracę wakacyjną. Dali się niestety wpędzić w sidła naganiającym już w Polsce przedstawicielom dzikich obozów pracy.

Wszystko wydarzyło się w ostatnim miesiącu. Reportaż po norwesku jest już od tygodnia, teraz jest też po polsku. Liczę na zainteresowanie również polskich mediów - dzięki temu możemy budować świadomość i uniknąć łapania takich "zarzutek" czyli ofert na FB, OLX itp.

Potencjalnie zainteresowanych wołałem we wpisie, w pierwszym komentarzu zrobię listę do zapisania się chętnych na AMA ze służbami które zajmują się tego typu przypadkami i mają spektaularne przypadki odratowanych rodaków i nie tylko. Dodam też gdzieś wcześniejszy reportaż o działaniach tej samej osoby (pracowniczki - Polki, ja jestem wolontariuszem tylko) ale jeszcze gdy szkoliła się w tym sektorze tuż po studiach z zakresu Praw Człowieka i Współczesnego Niewolnictwa na uniwersytecie w UK. Na Wyspach skala zjawiska jest gigantyczna, kraje skandynawskie dopiero same budują struktury w tym zakresie a same problemy wydają się dla tych krajów nowe i dotąd nieznane (choć w kwestii zbiorów to już od lat 90 istnieje to zjawisko ale wtedy nie było takiej patologii).

Tutaj znalezisko do wykopania: https://www.wykop.pl/link/5637339/mlodzi-polacy-uratowani-z-obozu-pracy-zaczelo-sie-od-wolania-tu-na-wykopie/
#norwegia | #zagranico | #emigracja | #ciekawostki i troche #gruparatowaniapoziomu
Saeglopur - Mirasy, jak czasem wspominam jestem wolontariuszem w Oslo w Frelsesarmeen...

źródło: comment_15966495378pHRDNzIP74ZlzpvgJ7BYE.jpg

Pobierz
  • 24
  • Odpowiedz
PLUSY TUTAJ <- Zapisy na AMA z odratowującymi Polaków na emigracji ze stanu bezdomności, zniewolenia, problemów prawnych i formalnych - głównie Norwegia, wieloletnia perspektywa też UK.
  • Odpowiedz
@Saeglopur: Moze mnie uratuj. Pracuje na ponad etat, nie mam auta ani prawka. W kazdej chwili moze mnie wlasciciel wygonic za wypowiedzeniem. A jak mnie wygoni to malo prawdopodobne ze w tej wsi cos znajde, wiec bede musial przenosic wszystkie swoje rzeczy i tluc sie kosmicznie drogimi autobusami kilkakrotnie i jeszcze z tym wszystkim sie po hostelach tluc gdzie mi to wszystko roskradna. A do tego w innym miescie bedzie
  • Odpowiedz
Dobrze ze Norwegia to panstwo socjalistyczne, demokratyczne, panstwo prawa w ktorym nie dochodziloby... a nie


@loczyn: No jak widać na szczęście są służby i inicjatywy, olbrzymie środki które z tym walczą. M.in. dlatego granice tak otwarte jak dawniej szybko nie wrócą bo te kraje przyciągały też mase patologii.
Gdy zaczął się wirus to deportacja cyganów z Norwegii była na skale przemysłową xD To tak dla przykładu ( ͡~ ͜
  • Odpowiedz
Dobrze ze Norwegia to panstwo socjalistyczne


@loczyn: A to stwierdzenie skąd? Socjalizm to macie w Polsce: Norwegia wypowiada dodatki na dzieci Polakom bo mają wyższe z PL więc mają sie zgłaszać do swojego kraju xD (A prawda taka że większość Polaków w Europie ciągnie podwójnie)
  • Odpowiedz
@Saeglopur tak już mój wuj w Holandii ciągnął podwójnie to przyszło zwrócić trochę grosza. Weź też nie plec jakichś plotek, poza tym Norwegia określa swój ustrój jako socjalno-demokratyczny. W przepisach jest ze nie można być głodnym itd. Ważne tylko na jakich zasadach przyjeżdżasz i jaka masz świadomość tego co cię otacza.
  • Odpowiedz
Reportaż "Byłem niewolnikiem w Birmingham" - doświadczenia tej samej osoby z organizacji (Polka) która w tym kierunku kształciła się na uniwersytecie w UK, tam zdobywała praktykę, teraz buduje struktury ratowania Polaków z przypadków współczesnego niewolnictwa w Norwegii: https://entroop.pl/pliki/1286-DF-04-07-niewolnicy%20(1).pdf
Link do PDF bo sam reportaż za paywallem GW tutaj: https://wyborcza.pl/duzyformat/7,127290,23475210,bylem-niewolnikiem-w-birmingham-polski-gang-na-lawie.html?disableRedirects=true
  • Odpowiedz
@Saeglopur Bo na zachodzie nie ma socjalu, tylko wydatki komunalne. A pięć stów to tam #!$%@? w porównaniu do mieszkania, które na zachodzie bardzo łatwo dostać od państwa. Nawet jako imigrant.

To chyba klasyczny cygański myk z Londynu - każdy w rodzinie ma inne nazwisko i taka gromadka bierze po pięć mieszkań, które potem odnajmuje imigrantom bez prawa do mieszkania.
  • Odpowiedz
@kuhonnyje_rewaljucje: tzn brak telefonu, pieniędzy, dokumentów, języka i 70km do najbliższych zabudowań. Poza tym Ci ludzie czują się zbyt upokorzeni i zastraszeni by coś zrobić.

I nie pisz o przewadze liczebnej, w obozach koncentracyjnych też strażników była garstka na tysiące ofiar.

@loczyn: tak, takie właśnie państwo gdzie przestepstwa są ścigane. Dla porównania w Polsce idzie się w stronę zrzucania winy na ofiare jak wyżej.
-dlaczego
  • Odpowiedz
Socjalizm to macie w Polsce


@Saeglopur: socjalizm to macie tam w Norwegii, towarzyszu. Norwegia właśnie się budzi z ręką w nocniku. Kila lat temu na wyspie ktos u Was chyba manifestował ten socjalizm nawet. A taka gnida jak Ty śmie pluć na Polskę.
  • Odpowiedz