Wpis z mikrobloga

Hej Astromirki!
Jest wtorek, czyli najwyższa pora na drugi zestaw Wakacyjnej Astronomicznej Ligi Zadaniowej!

Liga wystartowała w zeszłym tygodniu i przyciągnęła dziesięciu śmiałków. Trójka z nich otrzymała maksimum punktów! Każdy może dołączyć do zabawy w dowolnym momencie. Wystarczy wysłać odpowiedzi na pytania z aktualnego zestawu zadań do mnie na PW lub na mail. Można wysłać odpowiedzi na wszystkie pytania, można tylko na część. Zwycięzcą Ligi będzie ten, kto na jej koniec będzie miał sumarycznie najwięcej punktów.

Zabawa jest przeważnie mikroblogowa, ale symboliczny prezent dla zwycięzcy będzie ( ͡° ͜ʖ ͡°). Pytano mnie na mailu, więc napiszę wyraźnie: Liga to moja inicjatywa prywatna, pytania układam ja oraz ja oceniam odpowiedzi. Reszta FAQ jest we wpisie zapowiadającym zabawę. Gotowi na nowy zestaw zadań? Jedziemy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Strona www Ligi: Kosmoblog.pl/liga

Liga na FB: fb/astronomiaodkuchni

Tag Ligi: #kosmoliga

---------------------------------------------------------------

Drugi zestaw zadań!

1. Meteory to zjawiska atmosferyczne będące świeceniem gazów i plazmy na skutek przejścia meteoroidu przez atmosferę. Jaki mechanizm jest przyczyną tego świecenia? Opisz go własnymi słowami. [max 3 pkt]

2. Kometa F3 Neowise od niedawna jest wyraźnie zielono-niebieska. Wskaż prawdopodobny powód zmiany barwy komety z białawego na zielono-niebieski. [max 2 pkt]

3. Opisz pokrótce eksperyment Ole Roemera. Co ten eksperyment miał udowodnić? [max 3 pkt]

4. Są dwa teleskopy: Luneta (prosty refraktor typu Galileusza) oraz teleskop o budowie Newtona. Obydwa teleskopy mają te same apertury, te same ogniskowe i te same okulary. Który z tych teleskopów dostarczy więcej światła do oka obserwatora? Uzasadnij swoją odpowiedź. [max 3 pkt]

5. [Zadanie praktyczne] Pan Achiewicz, zapalony obserwator, zapragnął iście astronomicznych wakacji. Zaplanował miejsca i czasy czterech urlopów tak, żeby mógł zaobserwować przejście wybranych, bardzo jasnych gwiazd dokładnie przez zenit. I tak, czas równonocy wiosennej Pan Achiewicz spędził na plaży w Rozewiu, na czas przesilenia letniego pojechał do lasu Pałeckiego pod Lubartowem, równonoc jesienną spędził biwakując na południowym krańcu Połoniny Caryńskiej, a przesilenie zimowe przesiedział popijając gorące herbaty z miodem u znajomego w Anielinie pod Okonkiem. W każdym z tych miejsc obserwował przejście innej, jasnej gwiazdy przez zenit. Jakie cztery jasne gwiazdy zaobserwował Pan Achiewicz? Przyjmij, że obserwacje były wykonane gołym okiem, a gwiazdy w trakcie górowania były nie dalej niż kilka minut łuku od zenitu. [max 4 pkt]

Termin nadsyłania odpowiedzi: poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 23:59 CEST

Odpowiedzi proszę wysyłać do mnie na PW na Wykopie LUB mailowo na kosmoliga@gmail.com

Powodzenia!

#astronomia #kosmos #gruparatowaniapoziomu #nauka
Al_Ganonim - Hej Astromirki!
Jest wtorek, czyli najwyższa pora na drugi zestaw Wakac...

źródło: comment_15965275633vtZboTjckp4v8B2879KUG.jpg

Pobierz
  • 11
  • Odpowiedz
Uwaga, Uwaga! Dotyczy szczególnie pytania nr 4.

Jestem świadom, że odpowiedzi mogą być rozwleczone nawet do postaci pracy licencjackiej. Jak najbardziej, można się rozpisywać, ale najważniejsze jest zawarcie meritum odpowiedzi. W przypadku zadania nr 4 można dla uproszczenia przyjąć, że obydwa teleskopy mają neutralną światłosiłę, około f/5, a ich układy optyczne składają się z elementów o wysokiej transmisyjności i/lub odbijalności światła.

Odpowiedzi na pytania z poprzedniego zestawu będę zamieszczał w ciągu tygodnia.
  • Odpowiedz
@Al_Ganonim: Bardzo fajna sprawa mirku, chętnie bym wziął udział, ale pewnie większość informacji musiałbym googlować by doprecyzować odpowiedzi, a na niektóre nawet i z tym byłoby ciężko. Chętnie za to poczytam jakie są prawidłowe odpowiedzi, a może kiedyś zdobędę wiedzę odpowiednią by własnymi słowami opisać dlaczego Pan Achiewicz ma tyle urlopu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz