Wpis z mikrobloga

W internetowych zagadkach typu "kto ma pierwszeństwo na skrzyżowaniu" część ludzi zawsze mówi o zjeżdżaniu lub niezjeżdżaniu z drogi z pierwszeństwem. Skąd im się to wzięło? Dlaczego myślą, że to ma jakieś znaczenie?
#prawojazdy
  • 51
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Znam tę grafikę, nie ma na niej łuku, dlatego pytam czy na skrzyżowaniu oznaczonym jak niżej, jadąc cały czas drogą z pierwszeństwem, jest zmiana kierunku jazdy? Przepraszam za obcięte zdjęcie, takie na szybko znalazłem w necie. Czy tutaj należy włączać kierunkowskaz?


@vertical: Na wprost nie musisz, skręcając oczywiście tak. 90% ludzi nie włączy ale powinno się użyć kierunków.
  • Odpowiedz
@LibertyPrime @TsundereGirl a na rondzie takim klasycznym, z jezdnią biegnącą dookoła wyspy, jak jedzie się dookoła tej wyspy to jest zmiana kierunku jazdy w lewo czy nie ma? A jak się z tej jezdni biegnącej dookola wyspy zjeżdża w wylot to jest zmiana kierunku jazdy w prawo czy nie ma?
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@vertical: na rondzie ze strzałkami na pasach ruchu lub z sygnalizacją świetlną sytuacja się komplikuje -> sygnalizujesz zmianę kierunku tam gdzie zmianę kierunku sygnalizuje strzałka
  • Odpowiedz
@TsundereGirl @LibertyPrime Super, zgoda, tak samo rozumiem ruch okrężny. Czym zatem różnią się dwie sytuację na poniższej grafice? Niedawno postowalem tę grafikę ale nie otrzymałem odpowiedzi czym się różnią od @horizontal_vertical

Po lewej stronie słynne rondo w Dąbrowie Górniczej, poprawiona słabo widoczna linia przerywana między pasami ruchu. Ewentualnie mógłbym znaleźć rondo z linią krawędziową zewnętrzną, ale specjalnie wybrałem to bo jest "kwadratowe" i dokładnie na nim widać zmianę kierunku
vertical - @TsundereGirl @LibertyPrime Super, zgoda, tak samo rozumiem ruch okrężny. ...

źródło: comment_159647662012aBrZ2xvmKGlS5L19ECfE.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@vertical: a i jeszcze jedno - pytałeś o "klasyczne" rondo. Te rondo nie jest klasyczne, bo przed wjazdem na nie znajdują się strzałki kierunkowe. Manewry sygnalizujesz zgodnie ze strzałkami, czyli skręt w lewo sygnalizujesz kierunkowskazem, a wyjazd z ronda odbywa się zgodnie ze strzałką na wprost, więc go nie sygnalizujesz
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@vertical: ma tym skrzyżowaniu w Bytomiu masz również strzałki kierunkowe. Zgodnie ze strzałkami następuje zmiana kierunku jazdy i zgodnie ze strzałkami ten manewr sygnalizujesz
  • Odpowiedz
@TsundereGirl Ne, to nie jest rondo z pasami prowadzonymi wprost do wylotów, gdyż ma jezdnie biegnącą okrężnie. Strzałki, które stoją chyba tylko z jednej czy dwóch stron (!) zaprzeczają temu, są tam błędnie postawione. To jest klasyczne rondo bo ma jezdnie biegnącą dookoła wyspy, strzałki dostawione przez jakiegoś Ignoranta tego nie zmienią.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@vertical: strzałki nie zaprzeczają. Na pasie prawym jest strzałką kierująca na wprost, na lewym jest strzałka kierująca w lewo. Tak samo są poprowadzone linię prowadzące, które narysowałeś
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@vertical: skręcając w lewo z lewego pasa (tylko z niego mogę) jadę wzdłuż linii prowadzącej, wyjeżdżając z ronda jadę na wprost tak jak wskazuje strzałka, czyli kierunku jazdy nie zmieniam.

Nie wiem co próbujesz udowodnić, ale pomyśl nad zmianą przykładu, bo jedynie się pogrążasz w niewiedzy.

I nie usuwaj własnych odpowiedzi, bo to jest tym bardziej żałosne i zacznę je screenować.
  • Odpowiedz
@TsundereGirl Niestety ale nie. Przecież to rondo MA OKRĘŻNIE BIEGNĄCĄ DWUPASOWĄ JEZDNIĘ więc OBYDWA PASY BIEGNĄ BEZ KOŃCA DOOKOŁA WYSPY, zatem nie da się stosować do strzałek, gdyz pasy nie biegną tak jak na strzałkach (prosto do wylotów).

Czyli co, zmiana kierunku jazdy jest uzależniona od tego czy są strzałki P-8/F-10? Bo z łatwością znajdę łamane pierwszeństwo bez tych strzałek.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@vertical: uważasz że jeżeli nie ma strzałek to nie ma zmiany kierunku? Skąd taka definicja ronda? Z dupy? Bo w naszym porządku prawnym takiej definicji nie ma. Za to w naszym porządku prawnym strzałki oznaczają z którego pasa w jaki sposób można zmienić kierunek jazdy.

Co próbujesz osiągnąć kłócąc się z podstawami takimi jak strzałki kierunkowe? Bo coś ci nie wychodzi na razie.
  • Odpowiedz
@TsundereGirl Przepraszam, nic nie usuwałem, wydaje mi się że najwyżej edytowałem dopisując.

To może inaczej - jest jakaś podstawa prawna tego, że jadąc cały czas drogą z łamanym pierwszeństwem następuje zmiana kierunku jazdy? Bo ja podaję podstawę - artykuł 16 Konwencji wiedeńskiej. Ministerstwo podaje art 22.5 pord co jest co najmniej dziwne bo nie ma tam definicji zmiany kierunku jazdy. Bo jak na razie interpretacja Twoja i ministerstwa infrastruktury (co bardzo
  • Odpowiedz
@TsundereGirl Nie, uważam że zmiana kierunku nie ma związku ze strzałkami tylko z opuszczaniem jezdni drogi lub pozostawaniem na niej, co jest napisane w konwencji i nie ma tego nigdzie w pord. Każdy zjazd z klasycznego ronda w prawo to zmiana kierunku jazdy w prawo i nie potrzeba do tego strzałek kierunkowych, każde opuszczenie drogi przykładowo powiatowej z jej prawej lub lewej strony to zmiana kierunku jazdy zgodnie z definicją z
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@vertical: oczywiście że zmiana kierunku jazdy na łamanym pierwszeństwie jest.

Zmiana kierunku jazdy jest bowiem manewrem polegającym na kontynuowaniu jazdy w innym niż dotychczasowy kierunku, nie wynikającym jedynie z przebiegu drogi, a zależnym od woli kierującego; jest nią jazda polegająca na skręcaniu zarówno w prawo, jak i w lewo oraz na zawracaniu. Istotą manewru jest dalsza jazda w prawo lub w lewo w stosunku do tego kierunku, w jakim poruszał
TsundereGirl - @vertical: oczywiście że zmiana kierunku jazdy na łamanym pierwszeństw...

źródło: comment_1596478792OHW8VBgyyJbZoBtcNHU8p6.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@TsundereGirl A, i ja sobie nie wymyśliłem definicji ronda bo oczywiście jej nie ma w pord, napisałem tylko co to konkretne rondo ma (okrężnie biegnącą jezdnię) i czego nie ma (pasów prowadzonych do wylotów).

OK, zatem ja na podstawie powyższej opinii, bo to żaden przepis przecież nie jest, dziś wydaję interpretację zgodną z tą opinią, że na każdym klasycznym rondzie lewy kierunkowskaz jest OBOWIĄZKOWY przy objezdzaniu wyspy, gdyż jest tam zmiana
  • Odpowiedz