Wpis z mikrobloga

Myślałem o zrezygnowaniu na rzecz #ppk żeby samemu odkładać sobie regularnie mała sumę miesięcznie w podobnym modelu (rzędu po 100 zł, ja i moja różowa ) zeby nie być związanym obostrzeniami zwiazanymi z PPK. Chcialem wkładać to w jakiś #funduszeinwestycyjne. Do obeznanych z tematem: czy jest jakies konto/instrument które umożliwi mi cos takiego? Czy raczej tak sie nie da i trzeba miec jakąś sumę na początek? Nie chodzi mi o konto oszczędnościowe. Dzięki

#inwestycje #inwestowanie #pieniadze #oszczedzanie #pytaniedoeksperta
  • 27
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@shemmy: da się.
Tylko nie wiem czy to jest dobry pomysł.
Ja w 1997 roku dałem w fundusz 1000 zł na swoje 18 urodziny.
Jednostka kosztowała 17 zł teraz jest koło 45.
Czy warto?
Ja uważam że nie
@shemmy możesz obczaic NN TFI, ale wtedy kupujesz jednostki uczestnictwa w ich funduszach.

Pierwszy zakup każdego funduszu to mój 200zl potem mzown kupować za 50 zł.

Ja tam mam jakieś małe oszczędności oraz Ike/ikze
@shemmy: A może IKE-Obligacje. Odkłada się cała bazowa kwota którą wpłacasz + inflacja + 1.7% w pierwszym roku, a potem 1% oprocentowania z kapitalizacją roczną (w przypadku obligacji 10-letnich). Do tego kwota nie będzie opodatkowana belką (19%), przy wypłacie.
@shemmy: zostań w PPK. Wbrew powszechnej opinii to opłacalny program.

Możesz też po prostu co miesiąc wrzucać trochę grosza w jakieś "pewne" spółki typu Microsoft, Google, Amazon, może coś z surowców, z elektryków itp. Dokładaj i obserwuj jak to się zachowuje, ale w perspektywie lat powinieneś wyjść na plus.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@shemmy: Nie opłaca się w PPK oszczędzać, ale głupotą jest się też z niego wypisywać.

Nawet przy minimalnych ustawowych wpłatach, przy wyciąganiu kasy co miesiąc i potrącaniu wszystkich karnych podatków oraz składek na każdy 1000 zł twojej pensji brutto odzyskasz swoją składkę plus 10 zł netto gratis pochodzącą z wpłaty pracodawcy. Taka minipodwyżka na parę piw. ((oo))
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@shemmy: Nie mówię o tobie tylko ogóle, który nie sprawdzi, nie policzy, a będzie krzyczał, że "oszustwo i kradno, trzeba uciekać!"

A wystarczy poświęcić godzinę, żeby sprawdzić i zobaczyć, że owszem PPK to gówno, w którym nic nie oszczędzimy, ale przez comiesięczne wypłaty można na tym wyjść do przodu dopóki pazerny rząd nie załata furtki. Wtedy i ja się wypiszę całkowicie.
@shemmy zajmuje się zawodowo tematem funduszy pod kątem zabezpieczenia emerytury i wieloma innymi tematami związanymi z finansami osobistymi.. Rozwiązań jest wiele i ważne żeby chroniło cię przed inflacją, dawało bezpieczeństwo i miało niskie koszty obsługi co jest największą bolączką funduszy. Plan finansowy powinnien być przemyślany i każda decyzja dobrze dopasowana do tych przeszłych i następnych. Napisz na priv to opowiem Ci więcej.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Krupier: OK, ale w jakie instrumenty? TFI? Jakieś indeksy?

@shemmy:

Ja akurat bezpośrednio w giełdę na USA wrzucam. Chciałem też kupić ETF na srebro, ale się wahalem, a tu jeb, wystrzeliło. (°°