Wpis z mikrobloga

@Flypho: nie tylko Greków, przecież nikt nigdy nie wymyślał czegoś całkowicie od podstaw, nie tak to działa, no i nikt nigdy nie #!$%@?ł tylu #!$%@? akcji w imię Platona ¯\_(ツ)_/¯ więc to chyba nie ta sama kategoria wagowa
@Flypho:
gdyby dało się zrobić ranking ilu ludzi (całkowicie od początku homo sapiens) wiedziało o Chrystusie, Buddzie, czy kimkolwiek - to Chyrystus jest na bank w pierwszej 3ce.

No i wskaż postać (istniejącą naprawdę) z większym wpływem na kształt tzw. cywilizacji zachodniej, czy lepiej - tego kręgu kulturowego?
@push3k-pro:
No ale kto dzisiaj należy do tego narodu semickiego? Jak to ustalić, skoro żyją w diasporze od setek lat? Wg twoich słów - nie ma już dzisiaj żadnych Żydów xD.
@Flypho: nikomu nie uwłaczam, rdzeniem etyki Chrystusa jest godność każdego człowieka, w etyce Aystotelesa to prawo naturalne sankcjonujące niewolnictwo i nawet nie ogranicza się do stwierdzenia, że człowiek ubezwłasnowolniony siłą czy nie, może stać się niewolnikiem, tylko ma naturę niewolnika - rodzi się nim. Zwykły trybalizm, nasi mają prawa i są w pełni ludźmi, inni (barbarzyńcy/kobiety) nie.

W gruncie rzeczy Arystoteles to jeden z tych bardziej znanych co w większości swoich
@thexDguy: Dobre! Szkoda, że nieprawdziwe.
To jest uśredniony wygląd Żyda z czasów życia Jezusa.
Podobna szansa na podobieństwo jak byś wrzucił zdjęcie Trzaskowskiego i napisał : typowy polak , XXI wiek.
Biały - jest
Krótko obcięty - jest
itd.

@gokihar: widok odtworzony na podstawie danych archeologicznych (kształty czaszek itp.) ludzi mieszkających tam w tamtych czasach przy użyciu AI i metod rekonstrukcji wyglądu używanych w kryminalistyce. #!$%@?ąc od prawdziwościu całunu, to nie dowiesz się z niego jaki kolor skóry, oczu, włosów miał pochowany tam człowiek.

No a jeśli kiedykolwiek widziałeś kogoś kto umarł, to chyba wiesz, jak dziwnie i nieznajomo wygląda taka twarz nieboszczyka.

Ponadto dla ludzi spoza Polski Trzaskowski, czy
widok odtworzony na podstawie danych archeologicznych (kształty czaszek itp.) ludzi mieszkających tam w tamtych czasach przy użyciu AI i metod rekonstrukcji wyglądu


@thexDguy: czyż nie to napisałem w drugim zdaniu ?
@gokihar: nom, i tak prawdopodobnie wyglądał. Tak jak napisałem - uwzględniono też wiek, rodzaj wykonywanej pracy, status społeczny i wzorce kulturowe wyglądu w tamtych czasach - użyto metod rekonstrukcji wyglądu.

A nie jak go sobie średnio utalentowani malarze wyobrażali na podstawie niewiadomego pochodzenia, zniekształconego rzutu twarzy trupa na materiał... albo inni malujący Jezusa jako swój autoportret
źródło: comment_1596203342aIouaxZy3lEll0tEDglrDV.jpg
@hansschrodinger: Jezus był Galilejczykiem.
Może jeszcze wyjedziesz z "naugowom teoriom", że Jezus był niebieskookim-blond aryjczykiem? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Na szczęście w etyce chrześcijańskiej nie liczy się to, jaki miał kolor skóry i jak wyglądał, tylko co mówił, bo przecież cała ta religia oparta jest na tzw. słowie :)
@thexDguy:
A tu masz uzyskanego taką samą metodą twarz przeciętnego Polaka
Nie wiem czy ty, ale ja nie jestem wcale podobny do przeciętnego Polaka.
Tak samo pewnie było z Jezusem, tym bardziej ze uśredniony obraz człowieka z Izraela uzyskano, na podstawie twarzy obecnych żydów i Palestyńczyków, a nie ludności sprzed 2 tyś lat, a ówcześni ludzie, w ówczesnej Rzymskiej Palestynie wyglądali nieco inaczej.
źródło: comment_1596222430OEegaBMNs4xDX92k6KrXqm.jpg