Wpis z mikrobloga

Poczytałam dzisiaj w końcu o osobach wysoko wrazliwych. W sumie nie wiem dlaczego dopiero teraz, bo już od dawna podejrzewałam że mogę być jedną z nich. Chyba wydawało mi się że to kolejna rzecz którą można sobie przypisać by czuć się wyróżnionym i innym bla bla bla #!$%@? pora na CSa. No jednak nie. Osoby wysoko wrażliwe mają bardziej czuły ośrodkowy układ nerwowy. Jakieś cuda wianki w mózgu też się dzieją i różnią się od "normalnych" ludzi. It's science bitch. Ok. 15-20% społeczeństwa to OWW. Istnieją oczywiście dlatego, bo ewolucja tak chciała. Osobnik bardziej wyczulony na bodźce zewnętrzne moze szybciej zareagować na potencjalne niebezpieczeństwo i ostrzec resztę grupy. Teraz niestety średnio nam się to przydaje. Głośna muzyka, głód, zmęczenie, nadmiar bodźców w ogóle, stres, przemoc i agresja, dużo zadań do zrobienia, ból, życie w pośpiechu, nadwrażliwość na kofeinę - to wszystko doskwiera OWW bardziej niż innym. Przyroda, zwierzęta, natura, sztuka, cisza - to jest to co lubimy najbardziej, z tym nam dobrze i na tym powinniśmy skupić uwagę. Dać sobie odpocząć i poleniuchować kiedy trzeba. Wyciszyć się, iść do lasu, poobcować z naturą. Żyć w zgodzie z własnym rytmem

#psychologia #ciekawostki #neuronylustrzane (pozdrawiam dwóch obserwujących!!) #oww #wysokowrazliwcy #osobywysokowrazliwe #zdrowie #psychika
krolowaelfow - Poczytałam dzisiaj w końcu o osobach wysoko wrazliwych. W sumie nie wi...

źródło: comment_15955519341WC6QRyGlqbMgtuLOe2CbI.jpg

Pobierz
  • 43
@pyroxar ja polecam się dokształcić i trochę poczytać

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Sensory_processing_sensitivity

By 2015 the trait had been documented at various levels of study, including temperament and behavior psychology, brain function and neuronal sensitization, and genetics. For example, genetic studies provide evidence that higher levels of SPS are linked to the serotonin transporter 5-HTTLPR short/short genotype,polymorphisms in dopamine neurotransmitter genes, and the ADRA2b norepinephrine-related gene variant.
@pyroxar ziomo, dlaczego nie wrócisz do kamiennego domku, przywdziej szaty, załóż sandały i żyj tak jak 2000 lat temu. Po co ci współczesna medycyna, po co ci ten internet dzięki któremu możesz do mnie teraz pisać, po co to wszystko? Platon tego nie miał i był wyżej ciebie. Weź tę całą mądrość antyczną i z nią sobie układaj życie jak tak bardzo ją czcisz.
@krolowaelfow Ja dowiedziałem się o tym że prawdopodobnie jestem taką osobą trzy miesiące temu, przeczytałem o tym kilka książek, kilka filmików na YT i miałem wrażenie i w sumie nadal jeszcze mam że po 26 latach życia nie wiem o sobie wszystkiego i teraz się dopiero o sobie uczę. Wyjaśniło mi się też kilka rzeczy gdzie kiedyś zastanawiałem się dlaczego "mam tak a nie inaczej jak reszta". Nie czuje się z tym
@krolowaelfow: trochę nie masz racji że nam się nie przydaje :). Jesteśmy o wiele bardziej spostrzegawczy, dostrzegamy drobne różnice, których nie widzą albo nie czują inni. Gdzie mi się sprawdza? Przy korekcie tekstów, poprawianiu dokumentów. Jako przewodnik terenowy - dostrzegam i pokazuję w trakcie wycieczek wiele elementów, które normalnie ludzie przegapią. Często słyszę od niebieskiego "wow, jak ty to wypatrzyłaś?". No i w dalszej kolejności - jesteśmy bardzo czuli na emocje
@pyroxar: ale to nie są emocje i uczucia to co my mamy. Tylko większą wrażliwość na bodźce, również fizyczne. Polska nazwa jest dość nietrafiona. Większą wrażliwość na ból, na ciepła czy zimno, ale też większą spostrzegawczość, lepszy wzrok czy słuch. To nam nie zakłóca odbioru, wręcz przeciwnie - poprawia odbiór,dodoje więcej szczegółów.
@krolowaelfow: wy nie łapiecie, że my widzimy rzeczy których wy nie widzicie, to jakby szersze spektrum otaczającej nas rzeczywistości.
Chcesz poczytać książki pani Aron, ja bez czytania dwóch poerwszych ogarniam sobie trzecią z ćwiczeniami i to jakie tam są dla nas smaczki i porady to poezja. Napisz do mnie wiadomość abym nie zapomniał to gdy skończę pisać o snach to ci podrzuce linka.
@krolowaelfow oww here. Plus taki, że wysokowrażliwcy są czuli na niuanse i zauważają drobne różnice, np. w zachowaniu. Minus, że trzeba przebywać w środowisku, w którym ta wrażliwość nie przeszkadza. Mi potrzeba było przeprowadzki do innego kraju i zmiany pracy- nagle się okazuje, że to co było wadą, teraz jest ogromną zaletą ( ͡ ͜ʖ ͡)