Wpis z mikrobloga

Zrobiłem domowy test routerów wifi
- który sprawdzi się najlepiej pod kątem stworzenia domowego mostu
ap<->apclient
dla oddalonego pokoju bez dostępu do internetu

Schemat linku wygląda następująco:
1. na strychu testowy router z podpiętym serwerem Synology po kablu
Do testu za źródło posłużyły:

a) TP-Link Archer A7 AC1750 kupiony w saturn - to samo co popularny TP-Link Archer C7 - różnią się tylko dostępnością/podziałem na sklepy/dystrybucję internetową + funkcja Alexa
b) TP-Link Archer C1200
c) TP-LINK Archer AX10 AX1500

2. W pokoju oddalonym o dwie grube ściany i schody po skosie (niełatwe zadanie) ap client w postaci z podpiętym komputerem stacjonarnym po kablu

a) TP-Link TL-WA1201 AC1200
b) LANBERG RO-120GE AC1200 (test do uzupełnienia - jeszcze mi nie przyszedł)

Przesyłałem pakiet plików testowych w dwie strony po częstotliwościach 2,4ghz;; 5ghz

Pakiet plików w folderze testowym to
1 plik 700mb
350 plików 1mb
117 plików 3mb
~~w sumie 1,4gb

Uśrednione wyniki testu w sekundach to
(im mniej sekund tym lepiej):

TP-Link Archer A7 AC1750 / TP-Link Archer C7 AC1750;;
2,4ghz: 247s;; 5ghz: 85s;;

TP-Link Archer C1200;;
2,4ghz: 272s;; 5ghz: 67,5s;;

TP-LINK Archer AX10 AX1500;;
2,4ghz: 286s;; 5ghz: 72s;;

Roboczy arkusz online ze szczegółami testu:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/17tN8h43RV8SpwMBqUrrVPqYfme-Nutg7wmW2gCNs988/edit?usp=sharing

Film ze szczegółowym omówieniem testu pojawi się na kanale youtube:
https://www.youtube.com/melodiablasku
Jeżeli chcesz dostać info o filmie - subskrybuj aby nie przegapić :)

Może komuś się przyda - ja stałem przed rozwiązaniem problemu:
- czym zastąpić stary system powerline homeplug AV na jednofazowej dwużyłowej instalacji elektrycznej

Komentujcie/zadawajcie pytania - sprzęt będę mieć jeszcze jakiś tydzień
- więc mogę uzupełnić pomiary lub coś dopowiedzieć :)

#wifi #powerline #siecikomputerowe #sieci #test #youtube #excel #problemypierwszegoswiata #kiciochpyta #internet #inteligentnydom #openwrt #recenzja
  • 13
Asus nie brany pod uwagę - bo już nie mam zaufania do tej firmy
- padło mi z tej firmy absolutnie wszystko:

1. Telefon Asus Zenfone 3 MAX ZC520TL
Telefon wyłączył się dziewczynie przy podpięciu do oryginalnej ładowarki - już nie wstał - miał wtedy 10 miesięcy
Odesłany na gwarancję został uznany za zalany (gdy w rzeczywistości był bardzo uszanowany), zdiagnozowano uszkodzoną taśmę baterii; kupiłem baterię za okolice 70PLN na aliexpress i
@melodiablasku_yt: Jeśli mam być szczery to test jest słaby.

Po pierwsze metodologia testowania w postaci pobierania plików przez otoczenie sieciowe nie odzwierciedla tak naprawdę zbyt wiele - z uwagi na to że już sama wersja Windowsa, pracujące procesy w tle może skutecznie "zaburzyć" osiągalne wartości. Od lat wiadomo, że ten element systemu Windows jest upośledzony w swojej warstwie sieciowej. I odkąd pamiętam wydajność tego jest kosmicznie różna i już nawet chyba
Jeśli mam być szczery to test jest słaby.


Każdy ma prawo do własnej opinii :)

Po pierwsze metodologia testowania w postaci pobierania plików przez otoczenie sieciowe nie odzwierciedla tak naprawdę zbyt wiele - z uwagi na to że już sama wersja Windowsa, pracujące procesy w tle może skutecznie "zaburzyć" osiągalne wartości.

Daltego zadbałem o najbardziej aktualną wersję Windows 10, która daje powtarzalne wyniki - nie wprowadza własnych aberracji

Od lat wiadomo, że
@melodiablasku_yt: Ja bardzo szanuję za taki test. Ale tak jak wyżej napisałem - musiałbyś po prostu trochę go zmodyfikować korzystając z innej karty radiowej z różnymi chip'ami które sterują kartą. Wtedy ten test byłby w miarę miarodajny - bo różne układy różnie działają z innymi układami w kartach radiowych. Różnice potrafią być olbrzymie. Problem jest np. z niektórymi iPhone'ami i punktami dostępowymi bazującymi na specyficznych układach Atheros i Mediatek. iPhone'y też