Wpis z mikrobloga

Zrobiłem domowy test routerów wifi
- który sprawdzi się najlepiej pod kątem stworzenia domowego mostu
ap<->apclient
dla oddalonego pokoju bez dostępu do internetu

Schemat linku wygląda następująco:
1. na strychu testowy router z podpiętym serwerem Synology po kablu
Do testu za źródło posłużyły:

a) TP-Link Archer A7 AC1750 kupiony w saturn - to samo co popularny TP-Link Archer C7 - różnią się tylko dostępnością/podziałem na sklepy/dystrybucję internetową + funkcja Alexa
b) TP-Link Archer C1200
c) TP-LINK Archer AX10 AX1500

2. W pokoju oddalonym o dwie grube ściany i schody po skosie (niełatwe zadanie) ap client w postaci z podpiętym komputerem stacjonarnym po kablu

a) TP-Link TL-WA1201 AC1200
b) LANBERG RO-120GE AC1200 (test do uzupełnienia - jeszcze mi nie przyszedł)

Przesyłałem pakiet plików testowych w dwie strony po częstotliwościach 2,4ghz;; 5ghz

Pakiet plików w folderze testowym to
1 plik 700mb
350 plików 1mb
117 plików 3mb
~~w sumie 1,4gb

Uśrednione wyniki testu w sekundach to
(im mniej sekund tym lepiej):

TP-Link Archer A7 AC1750 / TP-Link Archer C7 AC1750;;
2,4ghz: 247s;; 5ghz: 85s;;

TP-Link Archer C1200;;
2,4ghz: 272s;; 5ghz: 67,5s;;

TP-LINK Archer AX10 AX1500;;
2,4ghz: 286s;; 5ghz: 72s;;

Roboczy arkusz online ze szczegółami testu:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/17tN8h43RV8SpwMBqUrrVPqYfme-Nutg7wmW2gCNs988/edit?usp=sharing

Film ze szczegółowym omówieniem testu pojawi się na kanale youtube:
https://www.youtube.com/melodiablasku
Jeżeli chcesz dostać info o filmie - subskrybuj aby nie przegapić :)

Może komuś się przyda - ja stałem przed rozwiązaniem problemu:
- czym zastąpić stary system powerline homeplug AV na jednofazowej dwużyłowej instalacji elektrycznej

Komentujcie/zadawajcie pytania - sprzęt będę mieć jeszcze jakiś tydzień
- więc mogę uzupełnić pomiary lub coś dopowiedzieć :)

#wifi #powerline #siecikomputerowe #sieci #test #youtube #excel #problemypierwszegoswiata #kiciochpyta #internet #inteligentnydom #openwrt #recenzja
  • 13
  • Odpowiedz
Asus nie brany pod uwagę - bo już nie mam zaufania do tej firmy
- padło mi z tej firmy absolutnie wszystko:

1. Telefon Asus Zenfone 3 MAX ZC520TL
Telefon wyłączył się dziewczynie przy podpięciu do oryginalnej ładowarki - już nie wstał - miał wtedy 10 miesięcy
Odesłany na gwarancję został uznany za zalany (gdy w rzeczywistości był bardzo uszanowany), zdiagnozowano uszkodzoną taśmę baterii; kupiłem baterię za okolice 70PLN na aliexpress i sam wymieniłem - sprzedałem go dalej
  • Odpowiedz
@melodiablasku_yt: Jeśli mam być szczery to test jest słaby.

Po pierwsze metodologia testowania w postaci pobierania plików przez otoczenie sieciowe nie odzwierciedla tak naprawdę zbyt wiele - z uwagi na to że już sama wersja Windowsa, pracujące procesy w tle może skutecznie "zaburzyć" osiągalne wartości. Od lat wiadomo, że ten element systemu Windows jest upośledzony w swojej warstwie sieciowej. I odkąd pamiętam wydajność tego jest kosmicznie różna i już nawet chyba sam Microsoft nie wie co na nią ma wpływ. W przypadku sieci WiFi kluczowym elementem nie jest zasadniczo czas pobierania - bo załóżmy plik nr 1 pobiera się w ciągu np. 30 sekund. Na drugim routerze będzie się pobierać 15 sekund. Ale w międzyczasie z uwagi na słabe radio - transfer będzie skokowy mimo, że szybszy. Ma to np. olbrzymi wpływ na działanie np. Skype'a czy gierek online. Pomijam już fakt, że do jednego routera podpinasz np. drugie urządzenie które pobiera sobie trochę danych i cała sieć WiFi leży i kwiczy - na drugim z uwagi na lepszy układ takiego efekty może nie być.

Porównywanie więc w ten sposób routerów jest absolutnie bez
  • Odpowiedz
Jeśli mam być szczery to test jest słaby.


Każdy ma prawo do własnej opinii :)

Po pierwsze metodologia testowania w postaci pobierania plików przez otoczenie sieciowe nie odzwierciedla tak naprawdę zbyt wiele - z uwagi na to że już sama wersja Windowsa, pracujące procesy w tle może skutecznie "zaburzyć" osiągalne wartości.

Daltego zadbałem o najbardziej aktualną wersję Windows 10, która daje powtarzalne wyniki - nie wprowadza własnych aberracji
  • Odpowiedz
@melodiablasku_yt: Ja bardzo szanuję za taki test. Ale tak jak wyżej napisałem - musiałbyś po prostu trochę go zmodyfikować korzystając z innej karty radiowej z różnymi chip'ami które sterują kartą. Wtedy ten test byłby w miarę miarodajny - bo różne układy różnie działają z innymi układami w kartach radiowych. Różnice potrafią być olbrzymie. Problem jest np. z niektórymi iPhone'ami i punktami dostępowymi bazującymi na specyficznych układach Atheros i Mediatek. iPhone'y
  • Odpowiedz