Wpis z mikrobloga

@SenseiBaison:

Jeśli chcesz zyskać jak najwięcej pieniędzy dla siebie produkuj coś na własną rękę.


Fizycznie nie możliwym jest aby wszyscy ludzie byli przedsiębiorcami.

Jeśli chodzi o finansowanie rzeczy z podatków to finansowanie ich z rąk prywatnych byłoby o wiele skuteczniejsze


Citation needed. Bo jakoś mi się nie widzi skuteczność finansowania szkół z rąk prywatnych dla ludzi których nie byłoby stać na nie.

a zamiast na siłę pomagać biednym (bo sprawiamy, że
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Ofacet: wiem, że to niemożliwe aby każdy był przedsiębiorcą, a poza tym większości pasuje praca "u kogoś". Różnica między warstwami społecznymi w socjaliźmie i kapitaliźmie polega na tym, że w kapitaliźmie klasa niższa bogaci się lub zostaje w biedzie (najczęściej na własne życzenie), a klasa wyższa prawie zawsze po jakimś czasie po prostu biednieje i wchodzą do niej przedstawiciele klas niższych. Dlatego powstanie elit kontrolujących większość majątku jest trudne (choć nie
  • Odpowiedz
@SenseiBaison:

(najczęściej na własne życzenie)


To bardzo dyskusyjne.

a klasa wyższa prawie zawsze po jakimś czasie po prostu biednieje i wchodzą do niej przedstawiciele klas niższych


Mówisz o kapitaliźmie w tym kontekście? Bo właśnie tendencje w USA chociażby są bardzo odwrotne.

W socjaliźmie biedni zyskują pieniądze, które zabrano bogaczom


Zasadniczo socjalizm polega na przekazaniu środków produkcji w ręce proletariatu, nie na odbieraniu majątku bogatym. Więc raczej idea polega na przetworzeniu przedsiębiorstw
  • Odpowiedz
  • 0
@svr_ Czy twoja poduszeczka służy do produkcja dóbr?

A skoro już służy do produkcji dóbr to czy zatrudniasz ludzi których finansowo wyzyskujesz?

Jeżeli tak to poduszeczka jest środkiem produkcji nie należącym do proletariatu, co za tym idzie, ten przypadek własności prywatnej, socjalizm określiłby 'kradzieza'
  • Odpowiedz
@Ofacet: aaa, czyli poduszeczka dopiero staje 'środkiem produkcji' w momencie jak ktoś na tym zaczyna zarabiać, a druga poduszeczka na której nikt nie zarabia tym środkiem nie jest, makes perfect sense XD. Nie wiem kto to #!$%@? wymyślił ale chce wiedzieć co bierze.
  • Odpowiedz
  • 0
@svr_ Bo własność osobista to nie jest własność prywatna.

Nie wiem jak ty, ale mój telewizor, mieszkanie czy samochód nie służą do wyzysku ludzi pracujących tylko do spełniania moich własnych osobistych potrzeb higieny, rozrywki czy przemieszczania się.

Widzisz różnicę pomiędzy produkcja dóbr a potrzebami osobistymi?
  • Odpowiedz