Wpis z mikrobloga

#fotowoltaika
Rodzice byli na jakimś spotkaniu w gminie i zamówili wycenę. Był w piątek przedstawiciel i przedstawił im taką ofertę.
12 paneli ML SYSTEM -> 3,72 KwP -> 4464 KwH/rok (możliwość dołożenia w przyszłości 4 paneli)
Ustawienie paneli wschód-zachód, więc wyliczył że w takim ułożeniu powinny wyrobić około 3900 KwH na rok.
Inwerter Afore
Gwarancja na panele 25 lat, na inwerter 15 lat a na instalację/montaż 3 lata.
Koszt 20300 zł

W 2019 roku zużycie prądu w domu - 3200 KwH

To dobra oferta? Mi się wydaje, że trochę za słaba, bo nawet zakładając że wyprodukuje te 3900 KwH na rok, to i tak 20 % tej energii trzeba "oddać", tak? Czy ja coś źle rozumiem? I wtedy zostawałoby do wykorzystania 3120 KwHa to już mniej niż w zeszłym roku było trzeba.
  • 25
@Norskee: @Szukam_loszki: To ja to źle zrozumiałem chyba - to tak dla pewności: Zakładając, że instalacja w ciągu roku faktycznie wytworzyłaby 3900 KwH, to tylko w przypadku gdyby rodzice zwiększyli zużycie roczne do tych 3900 KwH, to oznacza, że nadal mają darmowy prąd i nic też nie oddają do sieci?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@potatowitheyes: trochę źle napisałem, z nadwyżki będzie pobierane 20 procent a 80 procent nadwyżki będziesz miał do wykorzystania przez rok, wiec najlepiej, jeśli wychodzą duże nadwyżki, można pomyśleć o inwestycje w pompe ciepła na przykład
oddaja do sieci 3900 i 80% z tego moga za darmo wykorzystac


@Norskee:

20 procent zabiera elektrownia


@ElCidX:
Dobra, to ja nadal nie kumam ()
Wytłumaczcie mi to na przykładzie - instalacja rocznie produkuje te 3900 KwH a w domu zużywa się na przykład 3500 KwH, to wtedy prąd ma się za darmo czy się dopłaca?

Drogo według mnie, szukaj mniejszych lokalnych firm. Mirek
@potatowitheyes: To działa mniej więcej tak. Masz instalacje i ona w tej chwili w słońcu zrobiła przez godzinę 3kWh, twój dom w tym samym czasie pobrał 2kWh. 1kWh leci do sieci i z tego możesz odebrać 800Wh. Jak świeci słońce to zużywasz to co w tej chwili produkujesz(i oddajesz jak jest nadwyżka) a w nocy/zimie pobierasz tę nadwyżkę lub kiedy jej zabraknie normalny płatny prąd z sieci
@potatowitheyes: W najgorszym wypadku możesz przyjąć że wszystko co wyprodukujesz poleci do sieci i odbierasz z tego 80%, 3900 x 0.8 = 3120, tyle możesz odebrać i za więcej płacisz. To jest skrajna sytuacja że robisz prąd w dzień a zużywasz wszystko np w nocy
@potatowitheyes: Zbyt optymistycznie policzyli tę produkcję roczną... Zwłaszcza, jeżeli jest to instalacja wschód - zachód, a nie na południe. Poza tym szukaj taniej, na pewno znajdziesz. Firmy, które oferują dobre ceny, nie muszą organizować takich spotkań bo mają roboty pod dostatkiem.