Wpis z mikrobloga

Zajebiscie polecam malo znany film Travelling Salesman (2012). Opowiada on o etycznych dylematach grupy matematykow i specjalistow od algorytmiki, ktorzy podczas pracy dla rzadu USA udowodnili, ze P == NP, a zleceniodawca od reki postanowil potraktowac ten dowod jak bron. Nie myslimy o takich sprawach na codzien i warto sobie uswiadomic w jaki sposob matematyka (w tym przypadku kryptografia) stanowi trzon naszej cywilizacji. Sa to bardzo ciekawe rzeczy, a dobrych filmow o podobnych zagadnieniach nakrecono w historii kina moze z 10.
Film w ciekawy sposob ukazuje tez zapedy totalitarne USA, oraz skale konfliktu wojny elektronicznej miedzy Chinami i USA.
Super rzecz!

#film #programowanie #gruparatowaniapoziomu #hacking #prywatnosc #kryptografia #matematyka #nauka
  • 11
@user-agent-switcher: ale wiesz, że udowodnienie, że P == NP jeszcze nic nie zmienia w sensie kryptografii. Bo to, że istnieje algorytm wielomianowy na rozwiązanie problemu wcale jeszcze nie oznacza, że ma to praktyczne zastosowanie. Na ten przykład weźmy logarytm dyskretny (podstawę RSA) i znajdujemy algorytm rozwiązujący go w czasie wielomianowym o rzędzie O(n^1024). Co z tego, że umiemy go zrobić w czasie wielomianowym jak dla każdego sensownego klucza będzie potrzeba
@Hauleth: I know ;) W filmie jest to tak zalatwione, ze oprocz samego dowodu formalnego goscie jeszcze robia proof of concept wyspecjalizowanego rodzaju procesora, ktory nazywaja non-deterministic oracle. Do tego PoC zawieral zestaw algotyrmow do lamania popularnych szyfrow na tym nowym krzemie.
W filmie matematycy slusznie zauwazaja, ze nie da sie przewidzec konsekwencji takiego odkrycia, jednakowoz sila sie na wniosek, ze jest ono calosciowo wazniejsze i bardziej niebezpieczne niz Project Manhattan.