Wpis z mikrobloga

-= B/D =-

Tytuł: Sapiens. Od zwierząt do bogów
Autor: Yuval Noah Harari
Gatunek:popularnonaukowa
Ocena: 10/10

Świetna książka i na pewno jednak z ważniejszych jakie przeczytałem!
Powód jest prosty. Otwiera oczy na wiele kwestii związanych z cywilizacją człowieka, jego pochodzeniu, bytowi oraz mglistej przyszłości.
Chociaż w pewnych momentach opiera się na dywagacjach, to w każdym momencie, przypuszczenia podpiera badaniami czy sytuacjami z przeszłości.
To ta pozycja w czasie której, przerywałem czytanie chwytając się za brodę i mówiąc w myślach: "No tak!"...
Pewne rzeczy są tak oczywiste, że się o nich nie myśli.

Konkluzja końcowa książki budzi ambiwalentne odczucia, bo prognozy na przyszłość mogą być niszczące. Budujące jest to, że wiele zależy od ludzkich wyborów... Aż chciało by się przywołać cytat ze Spidermana: "Wielka moc, to wielka odpowiedzialność" :)

Książka prowadzi nas przez przekrój dziejowy człowieka, skupiając się na nim samym. Czy jest obiektywna? Trudne pytanie, bo chyba nie ma w pełni obiektywnych dzieł. Natomiast stara się być jak najbardziej rzetelna, bo opiera się na badaniach naukowych, które - co by nie mówić - są jak na razie, najbardziej obiektywnym źródłem informacji.

Podsumowując.
Świetna pozycja i będę się brał za inne książki autora, jeśli są choć w połowie tak dobre.
Jest to jedna z tych książek, które wzbogacają i zmuszają do przemyśleń.

#bookmeter #czytajzwykopem #ksiazka #nauka #ksiazki
Sandman - -= B/D =-

Tytuł: Sapiens. Od zwierząt do bogów
Autor: Yuval Noah Harari...

źródło: comment_1594028764VYuUIZhKk03EIVhmmXJ6Ua.jpg

Pobierz
  • 10
@Sandman: Według mnie Sapiens znacznie gorszy od Homo Deus, bardzo dużo powtórzeń, a wyrażenie "zbieracze, łowcy" pojawiło się na przestrzeni całej ksiązki kilkaset razy, na samą myśl, że mam jeszcze raz usłyszeć (słuchałem audiobooka) wyrażenie zbieracze łowcy, zbierało mi się na wymioty. Sprawdziłem i to naprawdę występuje niezliczoną ilość razy. Natomiast w przypadku Homo Deus każdy rozdział dla mnie był czymś nowym, odkrywał nowe karty, uczył. Tutaj było wiele powtórzeń, nie
Otwiera oczy na wiele kwestii związanych z cywilizacją człowieka, jego pochodzeniu, bytowi oraz mglistej przyszłości.


@Sandman: Czytaj teksty przed opublikowaniem, bo takie coś strasznie wali po oczach xd
@Sandman mam za sobą "homo deus" Pana Harrariego, dodam od siebie, że gość ma bardzo lekkie pióro i miło się go czyta :) obecnie morduje "Kosmos" Sagana i momentami się gubię, następna pozycja na pewno będzie lżejsza, może coś Kapuścińskiego? :P