Wpis z mikrobloga

Mirabelki i Mirki historycznie zakręcone!

Potrzebuję wiedzieć za co Piotr III Romanow (mąż Katarzyny II "Wielkiej") otrzymał Order Orła Białego i kiedy. Google nie pomaga, nawet wiki po rosyjsku, na niemieckiej tylko Order Orła Czarnego jest opisany, a po angielsku totalnie bieda w temacie tej postaci.

#historia #rosja #polska #orderorlabialego #xviii #xviiiwiek #car #caryca #katarzynawielka #piotr #romanow #romanowie #niemcy #polska #orderorlaczarnego #cesarstworosyjskie #imperiumrosyjskie #zabory
  • 9
  • Odpowiedz
@SkorpionX: Niestety, nie doszukałem się, kto ten order wręczał, ale jeszcze sprónuję znależć.
Ten order dostawali wszyscy władcy Rosji, bo taki był zwyczaj. Jeden władca dawał błyskotkę drugiemu władcy - tu nie było mowy o żadnych zasługach dla Rzeczpospolitej Później, kiedy Polska była pod zaborami, dostawali go z urzędu.
  • Odpowiedz
@yosemitesam: dzięki za pomoc! A to nie było tak z tymi orderami później, że dostawali również kochankowie Kaśki? Wtedy chyba dawała to na lewo i prawo. Ciekawe, że został posłem / ambasadorem z Saksonii, skoro był z protestanckiej północy i o ile mi wiadomo raczej interesował go najmocniej jego własny ogródek, ponad rządzenie całą Rosją chociażby.
  • Odpowiedz
@SkorpionX: Nie bardzo rozumiem - Fryderyk August Oldenburski nie był ambasadorem saksońskim w Rosji, jeśli to miałeś na myśli. Po prostu tego samego dnia dostał order Aleksandra Newskiego. Podejrzewam, że obie te uroczystości mogły być jakos ze sobą połączone. Z tego co doczytałem, pół roku wcześniej order Orła Białego cesarzowej rosyjskiej Elżbiecie wręczał ambasador / poseł saksoński Santis. Nie wiem jednak czy to właśnie on wręczył 3 VIII 1743 ten order
  • Odpowiedz
@yosemitesam: Может быть речь идёт не о награждении орденом за заслуги как таковые, а о принятии в кавалеры Ордена в соответствии с положением.
  • Odpowiedz