Wpis z mikrobloga

5 na obronie dyplomówki z historii starożytnej. Jak kogoś obchodzi wczesne chrześcijaństwo, kontakty i napięcia między starożytnymi religiami a chrześcijanami, krytyka chrześcijaństwa przez starożytnych literatów oraz różne inne kontrowersje jak alternatywni mesjaszowie w stosunku do Jezusa, to w przyszłości mogę się podzielić jakimiś ciekawostkami.
#historia #ciekawostkihistoryczne #ciekawezrodla #chrzescijanstwo #religia #studbaza #chwalesie
  • 20
@ES_Blofeld Głównie chyba dlatego, że jest to element historii starożytnej, który wciąż jest aktualny, gdyż w Europie i w Polsce wciąż chrześcijaństwo wpływa na nasze życia, a nawet na politykę. Dyskutując o religii zarówno w negatywny jak i w pozytywny sposób warto znać jej historię i różną argumentację u samego źródła. A poza tym zawsze lubiłem filozofię i historię starożytną.
@Trybun_Plebejski: Czy poznawanie tak dawnych czasów nie jest utrudnione ze wzgledu na brak źródeł? Chociażby dokumentów? Chodzi mi o to, że jeśli chodzi o np średniowieczne to na pewno jest wiecej źródeł, chociażby kościół prowadził różne księgi.
@ES_Blofeld Do starożytności tak naprawdę jest więcej źródeł niż do wczesnego średniowiecza. Piśmiennictwo w średniowieczu dopiero z czasem zaczęło się odradzać. W takiej Polsce mamy wysyp dokumentacji dopiero w XIV i XV wieku. Akurat na mój temat trochę było tych źródeł, często jest tak, że wiemy o istnieniu dziesiątek tekstów na dany temat, a dotrwało do nas niestety tylko kilka. Szczególnie gdy od IV wieku rozwija się piśmiennictwo chrześcijańskie to w średniowieczu
@Trybun_Plebejski: dzięki, nie widziałem. Czy z historii da sie żyć? Chciałem studiować historię ale stwierdziłem ze pasji do garnka nie włożę i pozostała tylko hobby. Jak np radziłeś sobie z historia XX wieku na studiach jeśli twój konik to starożytność?
@ES_Blofeld Da się żyć jeśli dostaniesz się na nauczyciela akademickiego na uniwerku, ewentualnie nauczyciel w szkole ale warto zrobić jeszcze jeden kierunek żeby mieć w szkole więcej godzin. To są takie normalne prace, bardziej nietypowe prace to np. bycie pisarzem popularnonaukowym, jakimś popularyzatorem historii, akurat książki historyczne nieźle się sprzedają. Tylko musisz być w tym naprawdę dobry i mieć pomysł na swój własny biznes historyczny.

Z innymi przedmiotami radziłem sobie normalnie. Generalnie
@xHershelx Też mnie ten temat ciekawi, najbliżej terenów współczesnej Polski był cesarz Marek Aureliusz podczas wojen markomańskich, na terenach Polski istniał wtedy związek wielu różnych plemion, którzy z Rzymem wojowali. Czy byli wśród nich jacyś Słowianie? Nie wiem, ale na pewno byli tam nasi genetyczni przodkowie, gdyż prawdopodobnie Polskę #!$%@? ciągłość genetyczna, a więc ludność tutaj mieszkająca w starożytności przekazała nam współczesnym swoje geny, w jakim języku mówili to ciężko stwierdzić. Warto
@lordus2 Z tego co akurat wiem i mogę ci na szybko napisać: Śmierć na krzyżu nie dość, że była upokorzeniem, to też Jezus był uważany przez pogan za kogoś mało godnego i niemęskiego. Prawdziwy mąż starożytny podczas procesu przed Piłatem wygłosiłby kwiecistą mowę obronną, podałby liczne argumenty na swoją korzyść, dogłębnie wytłumaczył swoje postępowanie, a tymczasem Jezus w ich rozumieniu, zachował się jak prostak, który zapomniał języka w gębie i nie wiedział
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Trybun_Plebejski: Ponieważ Słowianie posiadali od zarania szczególną świadomość w kwestii konfrontacji energetycznych (wedyjska Moc kontra okultyzm i czarna magia to jedna z podstawowych konfrontacji przez całe wieki do dziś) i dzięki wołchwom, żercom, wiedźmom, jasnowidzom byli w stanie skutecznie odpierać inwazje na wszelkim polu (bojowym, polityczno-mentalnym, energetyczno-astralnym) przez długie stulecia. Mając zdolności sięgające nie tylko skupiania energii, ale i telekinezy, bilokacji, generowania ochronnych pól siłowych, adekwatnie odpowiadając współczesnym kinowym rycerzom i
@Falkenberg Ło matko, w czasach Ariusza chrześcijańska teologia była już niemożebnie skomplikowana. Generalnie Ariusz pochodzący z Afryki Północnej będąc kapłanem w Aleksandrii doszedł za sprawą studiowania Pisma do tego, iż Bóg-stwórca ma osobną substancję niż Jezus i ma osobną hipostazę, a więc Jezus nie jest współistotny, tak samo wyklucza to Trójcę Świętą. Tylko pojedynczy Bóg jest Bogiem i stwórcą, tylko on istniał przed stworzeniem, a Jezus jest bytem stworzonym przez Ojca i
@Falkenberg Musiałbym więcej o tym poczytać, nie jestem też omnibusem i zachęcam do poczytania samemu książek i artykułów naukowych. Polecam korzystać z wyszukiwarki Google Scholar, ze strony Jstor, a w szczególności z Academia edu, tam sami profesorowie z całego świata wrzucają własne artykuły ze wszystkich możliwych dziedzin naukowych.