Wpis z mikrobloga

31 - 1 = 30

Tytuł: Źle urodzone
Autor: Filip Springer
Gatunek: literatura faktu / reportaż
★★★★★★★★★

Dzięki książkom Springera zacząłem zwracać uwagę na otaczającą mnie rzeczywistość, jakość architektury, urbanistykę, zacząłem chodzić na slajdowiska i stałem się quasi aktywistą miejskim. Od niepokojących 13 Pięter, przez Wannę z kolumnadą, Miedziankę, aż po rewelacyjny Miasto archipelag. Moim zdaniem to najlepszy polski reportażysta w tej chwili.

Źle urodzone to książka o wybranych budowlach powstałych w okresie Polski Ludowej w stylu corbusierowskiego modernizmu. Budowlach wprowadzających powiew świeżości po smutnym okresie socrealizmu. Autor zaznacza również krótkie biogramy wybranych architektów uzupełniając wszystko rewelacyjnymi zdjęciami własnego autorstwa. Najwięcej przykładów pochodzi oczywiście z Warszawy, lecz zdarzają się również inne miasta, gdzie spółdzielnie mieszkaniowe decydowały się na odważniejsze projekty.

Zdecydowanie polecam miejskim obserwatorom.

#bookmeter #reportaz #czytajzwykopem #ksiazki
Pobierz DerMirker - 31 - 1 = 30

Tytuł: Źle urodzone
Autor: Filip Springer
Gatunek: liter...
źródło: comment_1593357967VgTMCjHAccGwzX0xyFj4Xk.jpg
  • 4
@DerMirker: nie sądzę aby było teraz takie przekonanie. Raczej przekazywane już kolejnemu pokoleniu kilku poglądów które wyrastają wprost z sytuacji w PRL:
- o mieszkanie musisz sobie zadbać sam i musi cię kosztować masę wyrzeczeń, więc ludzie godzą się na warunki banków i deweloperow
- nie ma czegoś takiego jak "wspólne", więc można robić slums z otoczenia
- trzeba się nakombinowac ale też omijać prawo jak się coś swojego stawia
-
@kraggthegrimm:
ostatnio brałem udział w spotkaniu online ze Springerem, gdzie ludzie w komentarzach dosłownie pisali "Gierek WRÓĆ" - zamiast skupiać się na dyskusji, musiałem orać, przeważnie lewicujące dwudziestoparoletnie kobiety.

Problem jest bardzo złożony społeczno-ekonomicznie. Oczywiście, że PRL wyciągnął masy społeczne z biedy i chat, ale nie liczył się w nim rachunek ekonomiczny. Obecnie deweloper liczy pieniądze i buduje tak, by sprzedać. Skoro ludzie kupują mieszkania, to znaczy, że akceptują poziom produktu.