Wpis z mikrobloga

Cześć. Poszukuję osoby orientującej się w prawach nieruchomość oraz księgach wieczystych. Mam księgę wieczystą gruntu oraz mieszkania. Numer KW gruntu wygenerowałem na podstawie adresu budynku. I sprawdziłem na Geoportal. Natomiast w KW mieszkania jak i innych mieszkań istnieje zapis o innym numerze KW.
Dodatkowo, jak sprawdzić, czy spółdzielnia ma uregulowane prawa grunty na podstawie KW gruntu?
Czy obecnie można przekształcić bez problemu spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu na odrębną nieruchomość?
Mogę podać numeru KW, czy jest ktoś w stanie przejrzeć i pomóc w sprawdzeniu, czy wszystko jest ok? Biorę również pod uwagę pomoc odpłatną.
#ksiegiwieczyste #notariusz #mieszkanie #mieszkania #nieruchomosci #hipoteka
  • 14
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@maverick09877: jakby prawa były nieuregulowane to wtedy jest jedynie ekspektatywa ale to już notariusz powinien w aktach kw sprawdzić - nie w EKW. Z tym innym numerem za bardzo nie rozumiem? Przekształcać można bez problemu.
  • Odpowiedz
  • 0
@Scrape Mówisz, że przekształcać można bez problemu. Na jakich zasadach ma to się odbyć. Ile będę musiał zapłacić za to spółdzielni? Jak sprawdzić czy spółdzielnia skorzystała z bonifikaty na przekształcenie. Niestety kontakt ze spółdzielnią jest fatalny, są strasznie oporni.
  • Odpowiedz
@maverick09877: A więc tak:
- mieszkanie ma założoną KW dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu (nawet był brany kredyt splacony w marcu b.r. i wykreślony z KW, więc wszystko jest okey). https://pl.wikipedia.org/wiki/Sp%C3%B3%C5%82dzielcze_w%C5%82asno%C5%9Bciowe_prawo_do_lokalu
- oczywiście, możesz przekształcić to prawo w odrębną własność lokalu (i powinieneś to zrobić w momencie zbycia/nabycia lokalu, wtedy zaoszczędzisz na kosztach notarialnych), wtedy własność ma większą moc.
- grunt jest własnością spółdzielni, więc z wyodrębnieniem lokalu nie będzie
  • Odpowiedz
@maverick09877: Jeżeli jesteś właścicielem samych praw do lokalu i chcesz je przekształcić w odrębną własność lokalu to oczywiście możesz to zrobić. Z tym ,że jest to wg mnie zbędny wydatek i taką czynność najlepiej wykonać przy okazji zbywania/nabywania lokalu (sprzedaży, darowizny, itd.).
  • Odpowiedz
@Scrape:

O ekspektatywie odrębnej własności lokalu wspomina ustawodawca w art. 19 ust. 1 Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych[2]. Ekspektatywa odrębnej własności lokalu jest roszczeniem o ustanowienie przez spółdzielnię odrębnej własności lokalu na rzecz osoby, z którą spółdzielnia zawarła umowę o budowę lokalu (o której mowa w art. 18 ust. 1 Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych). Roszczenie to powstaje z chwilą zawarcia umowy o budowę lokalu. Ekspektatywa odrębnej własności lokalu podlega też egzekucji, a
  • Odpowiedz
  • 1
@Alojzzy Woow. Dzięki za tak merytoryczną odpowiedź.
Teraz staramy się z żoną o kredyt i planowane podpisanie umowy będzie jakoś koniec sierpnia. Spółdzielnia ma chyba 6 miesięcy na odpowiedź do wniosku o przekształcenie spółdzielczego prawa do lokalu we własność. Więc boję się, że opieszałość spółdzielni nie pozwoli na załatwienie przekształcenie równocześnie z zakupem nieruchomości.
  • Odpowiedz
@maverick09877: KW dzieli się na działy, a każdy dział jest podzielony na rubryki tzw. łamy.
Różnica występuje dlatego, że na początku był grunt o nr KW. Na tym gruncie spółdzielnia wybudowała blok z lokalami mieszkalnymi. Członkowie spóldzielni otrzymali prawa do lokali. Właściciel takiego lokalu postanowił założyć odrębną KW dla takiego jednego samodzielnego lokalu mieszkalnego i w drodze zakładania tej KW nadano jej nowy nr. Właściciel prawa do lokalu postanowił założyć dla
  • Odpowiedz
@maverick09877: Najlepiej zorientuj się u notariusza w tej sprawie, bo on potrafi przyspieszyć działania spółdzielni, ma kontakty i doświadczenie - w końcu ma zysk z podpisania w jego kancelarii umowy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Alojzzy: myli Ci się trochę bo mi chodziło o ekspektatywe spółdzielczego w przypadku nieuregulowanego stanu prawnego.
I nie wiem skąd te sformułowanie "dobry notariusz" każdy notariusz zrobi taka umowę bez problemu plus każdy notariusz jest specjalista w tym co robi.
Aha i spółdzielcze to nie forma własności a posiadania.
  • Odpowiedz
@Scrape: No niestety, miałem do czynienia z różnymi notariuszami i być może obecnie jest większa konkurencja wśród nich na rynku, więc ogarniają wszystko jak leci, ale z 10 lat temu trafiłem na grono takich, którzy nie potrafili się podjąć niezbyt skomplikowanych spraw. Mam zupełnie inne doświadczenia z notariuszami od ciebie. Całe szczęście, że mam jednego, który potrafi doradzić, wytłumaczyć, posprawdzać, poszukać jakichś rozwiązań jak trzeba i jeszcze się cieszy jak mnie
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Alojzzy: 10 lat temu to mogłeś trafić na notariuszy jeszcze z PBN a właściwie z początków jego istnienia :) ja zawsze też staram się doradzić i znaleźć rozwiązanie żeby OBIE strony były zadowolone ;)
  • Odpowiedz