Wpis z mikrobloga

#wojna #ksiazki #historia #drugawojnaswiatowa #2wojnaswiatowa #waffenss #wehrmacht
Pomożecie z identyfikacją książki?
Kiedyś miałem ebooka, zacząłem czytać, ale gdzieś mi zaginął jak wymieniałem czytnik, pamiętam że był o drugiej wojnie światowej, z punktu widzenia jednego(lub kilku)niemieckiego żołnierza na froncie wschodnim.
Pamiętam że na początku wracali pociągiem, pyskowali oficerowi i gadali na Hitlera.
CHYBA było to po porażkach na wschodnim i początku wycofywania, ale nie pamiętam.
CHYBA była to jednostka Waffen-SS(choć mogło mi się pomylić z inną książką)

Dzięki

PS
Polecicie książki o losie żołnierzy podczas drugiej wojny światowej(tym razem spróbuję ze strony niemieckiej), może być pół-fabularyzowana, taki pół dokument, pół wspomnienia, mniej dialogów, więcej opisów. Albo zwyczajna dokumentalna.

Chce zobaczyć o co chodziło z poszczególnymi formacjami Waffen SS, czemu i jak były formowane, jak współpracowali z Wermachtem, historia samego Wermachtu, od żołnierzy, po wysokich oficerów, generałów, marszałków, których Hitler tak często zmieniał, o nastrojach w armii, co doprowadziło do tego że Tom Cruise zostawił teczuszkę w domku na mazurach;)(operacja Valkyrie).
Coś o oszołomach ochotnikach z Volkssturmu i biedakach przystępujących ze strachu czy na siłę, czemu Werwolf tak szybko wygasł, co zdziałał, jak się mieli do tego Ci gelsz... nie pamiętam jak się to pisze, bonzowie partii nazistowskiej...
Czytam o SS i nie wiedziałem że to była tak zróżnicowana organizacja( Allgemeine SS, której tak w filmach dużo, bo mieli fajne straszące widza czarne mundury)

Czytam "Elita Hitlera" i SS to bardzo ciekawy, skomplikowany temat, od rozprawy z SA, po różne, często skrajne podtypy SS. Ci Niemcy to sobie lubili komplikować życie, równoległa do Wermachtu armia, często w konflikcie i to nie zawsze zdrowej rywalizacji jak z US Army i Marines, u Niemców zatargi chyba bywały sporo większe(wiadomo, zależy od czasu i sytuacji).
Dobra, bo znowu się rozpisałem, dzięki za pomoc, pozdrawiam!:)
  • 2