Wpis z mikrobloga

Niebo jest niebieskie, ponieważ większość cząsteczek unoszących się w powietrzu jest wielkości długości fali światła niebieskiego.
Dlatego też zachody słońca potrafią mieć tak piękne zółto-czerwone kolory - promienie słoneczne padają pod takim kątem, że więcej światła niebieskiego zatrzymuje się na atmosferze, a samo słońce wydaje się być czerwone. W rzeczywistości, słońce widziane z kosmosu zawsze jest białe.
#ciekawostki #astronomia #kosmos
  • 22
@Kormas: W mojej rodzinie często mówi się, że czerwony zachód oznacza zimną noc. Próbowałem to jakoś zrozumieć i doszedłem do tego, że czerwone zachody słońca mogą być spowodowane różnicą temperatur powietrza pomiędzy punktem obserwacji, a punktem na zachodnim horyzoncie. Różnica temperatur może powodować różnicę gęstości powietrza, które zachowa się jak pryzmat, załamując światło. Wszystkie składowe światła będą załamane w kierunku ziemi i tylko najmniej załamanej barwie czerwonej uda się dotrzeć do
@Kormas nie do końca, niebo jest niebieskie bo światło białe że słońca jest rozpraszane na cząsteczkach gazów w atmosferze. Niebieski kolor (najbardziej rozpraszany przez takie cząsteczki- ze względu na najkrótsza długość fali oraz zależności odwrotnie proporcjonalnej kąta rozproszenia oraz długości fali ) jest widziany z każdego kierunku. Więcej można poczytać w zagadnieniu zwanym rozproszenie Mie oraz rozproszenie Rayleigha.

Przy zachodzie, natomiast widzimy kolory coraz bliżej czerwonego, ponieważ intensywność czerwonego, który został słabiej
@Kormas: napisałeś że jest niebieskie bo w atmosferze są cząsteczki zbliżone rozmiarami do długości fali, co wcale nie tłumaczy tego że zachodzi na nich proces rozproszenia białego światła które dociera do nas ze słońca.

promienie słoneczne padają pod takim kątem, że więcej światła niebieskiego zatrzymuje się na atmosferze


cały czas zatrzymuje się tyle samo, tylko ze względu na kąt padania, czerwone światło jest intensywniejsze (bo słabiej rozproszone).