Wpis z mikrobloga

@szzzzzz: idiotyzmem jest używanie określenia homofob jako obrazy, ja tam się nie czuje obrażony tym stwierdzeniem. nie toleruję zboczeń w swoim otoczeniu i nie puszczam dziecka do szkoły w tęczowe piątki.
  • Odpowiedz
@HCMS1k: Odniosłem się do przytoczonej definicji, która wyraźnie łączy wszystkie cechy charakterystyczne łącznikiem alternatywy "lub", to znaczy wystarczy jeden z cech charakterystycznych, żeby obwołać kogoś hańbiącym mianem osoby ulegającej fobii. I dokładnie w taki sposób zostało użyte to pojęcie: "spójrz, brzydzisz się, więc jesteś fobem". Więc zapytałem, czy w analogiczny sposób określić można inne fobie, co w sposób nie wymagający specjalnych dowodów prowadzi do absurdu, z nieznanych przyczyn całkowicie ignorowanego
  • Odpowiedz
@Daleth2202: Ewolucja jest niezwykle skomplikowana, trudna do zrozumienia, wymaga sporej wiedzy, otwartego umysłu i niezwykłej ostrożności - bo z całej biologii to właśnie ewolucję najłatwiej jest wykorzystać jako narzędzie do poparcia dowolnych tez. Zawsze się coś znajdzie. Dlaczego? Dlatego, że ludzie popełniający te błędy stale wychodzą z założenia, że ewolucja myśli. Że potrafi decydować co jest lepsze.
To jest absolutnie błędne mylenie kolejności zjawisk. Dobór naturalny nie jest motorem ewolucji,
  • Odpowiedz
@szzzzzz: ale masz dziwną definicje fobii. Możesz przejawiać w stosunku do kogoś negatywną postawę, np. jakiegoś dzbana w pracy co źle wykonuje swoje obowiązki, i wcale nie musi to być fobia. To że kogoś albo czegoś nie lubisz to nie jest fobia.
  • Odpowiedz
@proszebardzo2: Słownik języka polskiego definiuje homofobię jako "silną niechęć". To, że greckie "phobos" znaczy strach, nie znaczy, że współczesna "fobia" również oznacza wyłącznie lęk. Język ewoluuje, a słowa mają szersze znaczenia niż ich pochodzenie.
  • Odpowiedz
  • 2
@bh933901 Widzę, że muszę wytłumaczyć prościej bo nie zrozumiałeś. Jeżeli twoje obrzydzenie wynika z irracjonalnego lęku to jest to fobia. Homofobia nie ma definicji w klasyfikacji chorób, jest to pojęcie psychospołeczne a nie medyczne. Biorąc pod uwagę jak zareagowałeś na mój poprzedni, neutralny komentarz, wątpię żebyś był w stanie zdefiniować to pojęcie w sposób dokładniejszy. Chciałbym również zwrócić uwagę na pojęcie ksenofobii - również wyrażającej się niechęcią, co zgadza sie definicyjnie
  • Odpowiedz
  • 0
@bh933901 W obecnej dyskusji bardziej pasowałoby wyrażenie "heteroseksizm" ale nie jest ono powszechnie stosowane i niewielka część społeczeństwa zna jego znaczenie.
  • Odpowiedz
  • 3
@chestnuut Większość tego wątku ma ograniczone możliwości poznawcze z tego co widze. Po 1 homofobia to pojęcie psychospołeczne a nie medyczne przez co istnieją istotne różnice w definicjach. Po 2 fobie opierają sie na irracjonalnym lęku i to jest istota definicji. Po 3 lęk może sie wyrażać na rożne sposoby. Po 4 istnieje pojęcie ksenofobii - co oznacza to polecam sprawdzić w google. Podsumowując - homofobia to irracjonalny lęk przed osobami
  • Odpowiedz
uważasz że lek przed jadowitym pająkiem jest irscjonalny? XD lepiej dla mnie, może kiedyś spotkasz takiego. Czyli wychodzi na to że mogę być homofobem


@1pikoFarad: czekaj czy Ty właśnie porównałeś swoją niechęć do homoseksualistów do jadowitych pająków? Boisz się, że Cię jakiś gej kutasem ugryzie?

już się zastanowiłem nad sobą i wymyśliłem że nie będę walczył z niechęcią jaka mam od urodzenia, coś jak alergia, albo niebieskie oczy. Tak jest
  • Odpowiedz
@HCMS1k:

Jeżeli twoje obrzydzenie wynika z irracjonalnego lęku to jest to fobia.


Ale jeśli moje obrzydzenie nie wynika z irracjonalnego lęku, to nie jest to fobia. Innymi słowy, aby stwierdzić, czy coś jest fobią, czy nie, trzeba sprawdzić, czy jest fobią, czy nie, a nie stwierdzić, że istnieją czynniki, które z fobii wynikają (ale jej nie determinują). Będę się upierał przy zachowaniu elementarnej logiki i odróżnianiu implikacji od
  • Odpowiedz