Wpis z mikrobloga

Witam po raz kolejny. Ponieważ skupienie się na jednym kraju jest dość męczące, to dziś wrzucam podsumowanie głównego dziennika słowackiego nadawcy RTVS. Co się dziś ciekawego działo się na Słowacji? W jaki sposób wygląda tam dobór tematów? Do Czech prawdopodobnie wrócę w najbliższym tygodniu. Dziś byłem zajęty czymś innym nie mogłem obejrzeć dziennika online i oglądałem nagranie. Więc jeśli czasem będę robił wrzutki nieco później to nie przejmujcie się, no chyba że się coś stanie.Ale raczej do tego nie dojdzie :)
#r2info - to mój tag z tymi raportami, więc fajnie gdybyś go zaobserwował. Teraz lecimy z tematem bo dziś trochę się spóżniłem :)
- Propozycja rządu ws. reformy administracji państwowej
- Afera korupcyjna w słowackich Lasach Państwowych
- Protest pod Sądem Najwyższym kobiet które przeszły na emeryturę i domagają się wliczenia do emerytury dodatkowych pieniędzy jakie mogą dostać za urlop macierzyński, a których państwo nie chce im wypłacić. Problem tyczy się głównie kobiet z roczników '58 - '60(tak to wygląda z mojej szybkiej lektury artykułów w słowackim internecie)
- Koniec stanu wyjątkowego na terenie Republiki Słowackiej
- Pogarsza się sytuacja firm i słowackiego rynku.
- Sytuacja instytucji kulturalnych po epidemii koronawirusa.
- Otwarcie klubów i dyskotek
- Limit liczby uczniów przebywających na zajęciach w szkole od poniedziałku
- Protesty przeciwko rasizmowi na całym świecie
- Obywatelskie patrole zamiast policji w amerykańskich miastach
- Nowe przypadki koronawirusa w Pekinie
- Eksplozja cysterny na autostradzie w Chinach
- Narodowy Bank Słowacji proponuje wycofanie 1 i 2-centów z obiegu
- Zmiany na stanowisku dyrektora szpitala w Popradzie
- Petycja obywatelska w sprawie lepszej ochrony przyrody i lasów na Słowacji
- Stomatolodzy z Żyliny organizują spontaniczną akcję pomocy najbardziej potrzebującym
- Uczelnie oddają studentom pieniądze za czynsz za okres epidemii.
- Zaniedbana ochrona przeciwpowodziowa w okolicach Preszowa.
- Hałas straszy emerytki mieszkające w bloku.
- Burze i podtopienia na południu Francji
- 94.urodziny królowej Elżbiety II
- Atak robactwa niszczącego drzewostan w Tatrzańskim Parku Narodowym.
- Paleontolodzy z Argentyny odkryli nowy gatunek dinozaura.
- Słowacka kapela rockowa daje koncert w internecie
- Stare fotografie miasta na muralach w Prievidzy.
- Multimedialna wystawa w Bratysławie.
To tyle na dziś. Jutro albo pojutrze wrzucę podsumowanie z Austrii lub Słowenii. Jeszcze nie wiem na który kraj się zdecyduję. Do końca miesiąca planuję wrzucić porównania serwisów informacyjnych(państwowych i publicznych) zarówno z Węgier i Serbii czyli krajów w podobnej sytuacji politycznej co Polska, a nawet w przypadku tego drugiego w gorszej. Z Madziarami jest ten problem że bardzo słabo znam węgierski, ale coś się tam wymyśli. Będę musiał się posiłkować też innymi źródłami i zajmie mi to trochę czasu. Dajcie mi trochę czasu bo siedzenie i tłumaczenie jest trochę męczące i czasochłonne.
#r2info #tvpis #bekazpisu #gruparatowaniapoziomu #wiadomosci #europa #slowacja #informacjezglobu
  • 2
@Martinoz: Dość ogólnikowe pytanie bo problemy w Serbii są wielowarstwowe ale krótko ci odpowiem.Za tydzień są tam wybory parlamentarne,obecna partia rządząca prezydenta Vucicia od dwóch kadencji ma bezwzględną przewagę i raczej się nie zapowiada na zmiany.Zachód przymyka oko na to co robi prezydent żeby uspokoić sytuację na Bałkanach.Obecna demokracja tam dryfuje w podobnym kierunku co my i Węgrzy. Tylko tak naprawdę u nich nigdy nie było całkowicie sprawnego systemu politycznego,od czasów