Wpis z mikrobloga

Podejmuję próbę wytłumaczenia kilku zagadnień związanych z tolerowaniem geometrycznym (GD&T)

Druga część materiału dotyczącego wymiarowania obejmy przy wykorzystaniu tolerancji geometrycznych wg standardu GD&T. Staram się obrazowo wytłumaczyć przykładowy sposób wymiarowania oraz w jaki sposób oznaczone tolerancje interpretować i oznaczyć na rysunku detalu. Zdaję sobie sprawę, że umiejętność prawidłowego wykorzystania tolerowania geometrycznego to jedno, a umiejętność wytłumaczenia znaczenia poszczególnych tolerancji to drugie, ale mimo wszystko podejmuję taką próbę i tym razem jak nigdy proszę o ostrożność.
Jeżeli przedstawiony materiał będzie problematyczny w zrozumieniu, albo będzie powodem dodatkowych wątpliwości postaram się je rozwiązać. Po Waszej ocenie i uwagach zastanowię się czy w przyszłości podejmować tego rodzaju materiały, dlatego zalecam podejść do materiału z uwagą i czujnością. No i oczywiście zachęcam do skorzystania z fachowej literatury.
Zapraszam: [[#131] Przykład tolerowania geometrycznego - GD&T. Rysunek płaski w SolidWorks](https://youtu.be/ra9nYZc4eAw)

#inzynierprogramista #cad #solidworks #inventor #catia #nx #inzynieria #mechanika #studbaza #pracbaza #rysunek #rysunektechniczny #rysujzwykopem #projektowanie #ciekawostki #tworczoscwlasna #nauka #hobby #gruparatowaniapoziomu
InzynierProgramista - Podejmuję próbę wytłumaczenia kilku zagadnień związanych z tole...

źródło: comment_15918817694aolo97W9qdQ2gDGj3DkXx.jpg

Pobierz
  • 9
  • Odpowiedz
@szczepan1trzy: Możemy się wspólnie nad tym zastanowić.
Być może nie zostało to jasno przeze mnie powiedziane, ale moim zamiarem było to, aby wymóg prostopadłości osi 16 mikronów znajdował się w obszarze wymaganym przez tolerancję pozycji o obszarze ograniczającym 200 mikronów.
Czyli niejako prostopadłość osi otworu jest powiedzmy dokładna, natomiast sama ta dokładna oś otworu może dodatkowo być dowolnie umieszczona w obszarze ograniczonym przez walec o średnicy 200 mikronów.
Zaś oś walca
  • Odpowiedz
@szczepan1trzy: Samemu daleko mi do specjalisty w tej dziedzinie, dlatego tak wiele uwag, by do materiału podchodzić z dystansem, ale na wszelkie dyskusje związane z zagadnieniem jestem otwarty. Tym bardziej, że wspólnymi siłami zawsze jest szansa na lepsze poznanie problemu.
  • Odpowiedz
@kabusnr1: Dzięki.
Spotkałem się z tym oznaczeniem w przypadku tolerancji pozycji otworów i na dobrą sprawę na tym rysunku można to było fajnie wyjaśnić, wskazując "panowanie" nad kątem rozjazdu osi otworów w dozwolonych obszarach ograniczających wynikających z tolerancji. Natomiast w przypadku tolerancji płaskości...
No pewnie też by można było, ale zastanawiam się tu nad taką sprawą: czy technologicznie nie będzie zapewnione wykonanie detalu z jednego zamocowania. Detal jest w miarę kompaktowy,
  • Odpowiedz