Wpis z mikrobloga

Zapytałem dewelopera o mozliwosc przygotowania wywiercen pod klimatyzacje i niby mozna, ale dostalem informacje, ze wymaga to naruszenia glownych scian i do tego potrzebna bedzie opinia architekta, ktora bedzie kosztowac 200zl. Serio to tak wyglada, czy probuja mnie wyruchac na hajs?
#mieszkaniedeweloperskie
  • 14
@hacker06: Serio tak to wygląda.

@ly000: to nie jest dziura 6mm tylko wyjście do sprzetu na zewnątrz, pewnie jakieś 150mm. To że ktoś sobie w ścianach nośnych wierci i wycina pręty to nie znaczy że tak można i powinno robić.

Skoro @hacker06 pyta dewelopera, to budynek pewnie nie jest jeszcze oddany, stąd architekt musi wprowadzić to do projektu na odbiór.
@Ceg: a czy orientujesz się może, czy aby schować rury do klimatyzacji w ścianie w mieszkaniu, to trzeba jakieś pozwolenie? mam na myśli to, że jednostka wewnętrzna ma być oddalona od jednostki zewnętrznej o jakieś 6 metrów i chcę uniknąć te okropnej maskownicy.
@ly000: nie jestem aż tak zorientowany w tej kwestii. Trochę nie rozumiem, jak te 6m miałoby przebiegać, może warto zabudować to płytami GK?

Ogólnie w instrukcji budynku od dewelopera są napisane takie rzeczy, ewentualnie reguluje to wspólnota (zarządca). Na pewno należy zwrócić się do zarządcy budynku o informacje / pozwolenie na instalację klimatyzacji. Inna sprawa to jak duża jest rura. Za schowanie w tynku nikt Cię nie ukrzyżuje, ale jak skujesz
@Ceg: tak jak na obrazku. czerwony kwadrat z prawej strony to jednostka zewnętrzna. rura poprowadzona w ścianie nośnej do której przylega druga ściana nośna. chcę, żeby tego nie było widać. skoro nie ma problemu z kuciem ścian pod jakieś rury wodociągowe, to czy rury od klimatyzacji stanowią jakiś problem? tak tylko pytam, bo o cokolwiek zapytam dewelopera, to odpowiada, że nie będzie problemu, więc trochę mu nie wierzę.
Pobierz ly000 - @Ceg: tak jak na obrazku. czerwony kwadrat z prawej strony to jednostka zewnę...
źródło: comment_1591819375jau4V39QX44VQycUSMTsuU.jpg
@Ceg: trochę mnie przeraża to co napisałeś xd
to będzie podłączenie do zwykłej jednostki wewnętrznej na jeden mały pokój (2.5kW?). klimatyzacja multi (dual) split, ale druga jednostka wewnętrzna będzie zaraz obok balkonu.

jak to sa takie rurki to powinno się zmieścić normalnie w ścianie pod tynkiem

jeśli tak to spoko.
@ly000: wygląda na to że się wygłupiłem z tym podcinaniem ściany bo do połączenia są takie małe wężyki jak wklejałem linka, także nic się nie bój będzie dobrze, byle prętów nie wycinać. Jedynie większy otwór do przebicia na zewnątrz.
to nie jest dziura 6mm tylko wyjście do sprzetu na zewnątrz, pewnie jakieś 150mm.


@Ceg: Aż tak źle nie jest. Już mi kilka klimatyzacji w życiu montowali, za każdym razem widziałem wiercenie ~40-50 mm otworu (na oko), nie większy.