Wpis z mikrobloga

DUCH WARSZAWSKIEJ FEMME FATALE
"Paranormalne - prawdziwe historie nawiedzeń" zamówisz na ---> https://rcl.ink/Hw2

Jest wrzesień 2019 roku. Idę błotnistą ścieżką, otoczoną ze wszystkich stron przez gęste zarośla. Mój przewodnik bardzo szybko odnajduje ślady kierujące go na właściwy trop - bez niego nie przedarłbym się ani przez roślinność, ani przez metalowe ogrodzenia broniące dostępu do schronienia, w którym mieszka reszta jego ludzi.

Wbrew opisowi, nie jestem w dżungli, mój przewodnik nie jest też Indianinem, ale po prostu bezdomnym człowiekiem. Znajdujemy się paręset metrów od Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, docieramy do zrujnowanej kamienicy przy ulicy Nowogrodzkiej, w samym centrum stolicy. Tutaj pojawia się duch "Carmen z Nowogrodzkiej" - tak przynajmniej ją niektórzy nazywają.

Tak naprawdę miała na imię Maria Wisnowska. Była jedną z najpopularniejszych aktorek teatralnych końca XIX wieku, na podstawie wydarzeń, które rozegrały się w nocy z 18 na 19 czerwca 1890 roku, a także jej romansu z oficerem carskiej armii, Bartenjewem, powstały książki, filmy, sztuki teatralne... chyba najłatwiej tutaj mi przypomnieć powieść "Sprawa korneta Jełagina" pióra zdobywcy nagrody Nobla, Iwana Bunina.

Co pchnęło tych wszystkich twórców, by pisali o romansie aktorki i żołnierza? Tajemnica jej zabójstwa? Duch samej aktorki, który po dziś dzień błąka się po kamienicy na Nowogrodzkiej 14?

Dziwna to jest historia. Bo wiem, kto zabił. Wiem, gdzie znaleziono ciało. Pozornie zagadek jest brak - niemniej, zgłębiając dokumenty z procesu Bartenjewa, zeznania świadków, okazuje się, że głównym pytaniem jest tutaj nie KTO zabił, ale DLACZEGO.

Dlaczego carski oficer miałby zabić swoją ukochaną? Czy femme fatale, Maria Wisnowska, faktycznie bawiła się uczuciami połowy mężczyzn ówczesnej Warszawy? Co mogło spowodować, że teraz jej duch błąka się po tym opuszczonym miejscu? Dlaczego w dziwnych okolicznościach mają umierać tutaj bezdomni?

Historia romansu i zabójstwa owładniętej pasją śmierci i seksu aktorki warszawskiego teatru skrywała wszystkie te pytania. I na nie w "Paranormalnych" spróbowałem właśnie odpowiedzieć.

#paranormalne #horror #ksiazki #czytajzwykopem #cedrikpisze #chwalesie #urbex

Zapraszam też na mój fanpage: https://www.facebook.com/mstonawski/
Cedrik - DUCH WARSZAWSKIEJ FEMME FATALE
"Paranormalne - prawdziwe historie nawiedzeń...

źródło: comment_1591769139Z79pcGkA35kU6R4wuYqcTQ.jpg

Pobierz