Wpis z mikrobloga

Dawno tutaj nie dawałem żadnego wpisu dotyczącego mojej drogi do niezależności finansowej, a aktualnie obijam się w okolicy 40% (400k/1mln).

Po nowym roku były spore roszady na portfelu:
1. pod koniec 2019r. upadł Kuetzal w ktory dałem się wkręcić jak ostatni leszcz Jorgenowi (kto siedzi w temacie ten wie o kim piszę) - straciłem prawie 2.5k EUR
2. ROK 2019 to: Mój kapitał obrotowy wzrósł z 319 661,02PLN (04.01.2019) do 377 502,16PLN (05.01.2020).
RRSO – 18,04%, zysk: ~57 633zł
tutaj jest roczne podsumowanie: https://growing.money/podsumowanie-roku-2019/
2. na początku roku wycofałem z Envestio 100% kapitału
3. kryzys koronawirusowy - w marcu tąpneło wszystko w dół, przegapiłem najlepszy moment na zakupy na giełdzie czekając na drugą falę spadków
4. gdy sobie uświadomiłem, że drukarki FEDu i ECB rozgrzane są do czerwoności i równie dobrze większych spadków może już nie być poczyniłem małe zakupy:
- na GPW zakupiłem banki i tylko banki bo cała reszta już odbiła (do tej pory śnią mi się akcje CD Projectu za 175zł, które zaledwie 4 tygodnie później kosztowały 450zł). Nie jest źle aktualnie na bankach jestem ponad 15k PLN do przodu.
- stopniowo wycofywałem EUR z mintos i kupowałem spółki które się jeszcze nie odbiły - lotnictwo (american airlines, IAG, Delta, Airbus), statki pasażerskie (carnival, Norwegian Cruise Line, Royal Carribean), Bankowość (Bank of America, KeyCorp, Wells Fargo) - aktualnie +52%. Przyznam się, że przez tydzien miałem trudności z zaśnieciem, szczegolnie gdy przeczytałem że WB pozbył sie wszystkiego. No i za drobną kwotę kupiłem też akcje Aston Martina ;) Może tym razem nie zbankrutują.

5. Socjal Lending ma raczej ma największe problemy za sobą:
- grupeer wiadomo, porażka, dzisiaj dołączyłem do "armady", ale to pewnie kolejny scam i kolejne 50EUR stracone
- mintos - redukcja portfela z 24k EUR i 30k PLN docelowo do 10k EUR i 0k PLN, swoje KZT (prawie 1.5mln) i RUB (120K) pozostawiam bez zmian, chociaż ID Finance w-----a niesamowicie bawiąc się z inwestorami w kotka i myszkę (inwestorzy są myszką btw.)
- crowdestor - zamrożone spłaty, inwestycje w ten serwis nie przyniosły mi ani centa od dobrych 3 miesięcy. Jakieś 70% portfela jest niezagrożona (lasy + mafia stars), za to 30% stoi pod mocnym znakiem zapytania (hotel w cambodży, czy restauracja gdzieś w którymś z nadbałtyckim kraju). Będę tutaj redukował. Możliwe, że całkowicie.

Generalnie stawiam na pożyczki z fizycznym zabezpieczeniem:
- Estateguru (EUR) - dokapitalizuję bez limitu, mam nadzieję, ze conajmniej 500 EUR miesięcznie uda mi się tam zainwestować (a już mam ponad 8k). Każda pożyczka zabezpieczona nieruchomością, którą estateguru w razie W przejmuje i licytuje. Jeszcze nie było przypadku straty dla inwestorów, chociaż niektóre sprawy potrafią się ciągnąć i ponad rok.
- Unbolted (GBP) (serwis jedynie dla rezydentów UK) - to samo, szczególnie, ze jest to moje IFISA więc zero podatku do zapłacania. Pożyczki zabezpieczone ruchomościami (zegarki - rolexy, patek, sztuka, drogie auta, złoto). Serwis współpracujący z domami aukcyjnymi.
- BulkEstate (EUR) - konkurencja estateguru, trochę wyższe oprocentowanie, ale dużo mniej inwestycji.

Kokos.pl - już mi się prawie kończy. Zostało około 15 otwartych pożyczek (kiedyś było 450) i około 4 000zł kapitału do zwrotu.
Finansowo - poszła mocna redukcja, jako iż zdecydowałem sie współpracować jedynie z kilkunastoma stałymi klientami. Nawet nie patrzę na nowych pożyczkobiorców - szkoda czasu i nerwów. Tutaj zaangażowanie w ciagu pół roku spadło z 200k do 75k PLN i nie planuję nic z tym robić. Za to spłacalność jest stała - aktualnie 98.87%, RRSO już nie szokuje ~29%. Ryzyko zminimalizowane, zwrot w dalszym ciągu bardzo zacny.

Aktualnie mój portfel to ok. 100k PLN na giełdzie - czyli praktycznie równe 25%. I raczej będę skłonny utrzymać ten stan. Ale zobaczymy jak to będzie bo nastepne tak oczywiste okazje do zarobku będą najprawdopodobniej za lat 10. Z tym, że ja absolutnie nie jestem (i nie mogę być z braku czasu i... chęci) daily traderem, moje inwestycje są długoterminowe i tak zostanie.

Po więcej szczegółów zapraszam na blog - ostatnie podsumowanie miesiąca tutaj: https://growing.money/maj-2020-podsumowanie-miesiaca-marcin/ - strata ponad 2000zł (ale gdyby nie wydatki wyszedłbym na delikatny plus).

A ostatni tydzien (swojego excela uzupełniam co weekend) przyniósł mi +25 000zł. Już miałem zamawiać katalog jachtów, ale po chwili ochłonalem ;)
Z jednej strony liczę, że to koniec spadków, z drugiej strony mogłoby jeszcze trochę polecieć w dół bo mam jeszcze z 7k EUR do wycofania z mintos i zainwestowałbym bym to ładnie w jakieś ładnie przecenione spółeczki.

Ostatnie 600k do zarobienia (gdyby mi się udalo utrzymać poziom 25k zysku tygodniowo to zaledwie 24 tygodnie hehe) i odchodzę na wcześniejszą emeryturę. Do zobaczenia na karaibskich leżakach, może już za 3-4 lata ;)

PS. planuje do Aston Martina dokupić Rolls Royce - ale tak jak pisałem czekam co się wydarzy w następnych 2 tygodniach. Jakaś korekta musi być!

#growingmoney #inwestycje #gielda #wolnoscfinansowa #pociagdozyskow
  • 70
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@shaki24: Ale czemu akurat 1mln? To jakiś cel, założenie, początek pasywnych inwestycji czy co? Pierwszy raz widzę twój wpis i nie bardzo wiem o co chodzi z tą niezależnością i akurat 1mln? I jak do niego dobijesz to co - koniec zarabiania?
  • Odpowiedz
@shaki24: Elegancko. ja nie zdazylem wysiasc z tej piramidy finansowej, jakie straty miales? uczestniczysz w pozwach? ja na envestio jestem ponad 20000zl do tylu. wyskoczyles z innych piramid?
  • Odpowiedz
@shaki24: z grupeer zdazylem wyjsc i z mintos ale envestio zabralo troche kasy. Ale decyzja, podjeta. Wiecej nie wchodze w takie inwestycje, scam i tyle. jeden napedza drugi. dopoki sa nowi to jedno drugie splaca. pamietam ze jak komus dalem tutaj ref linka na to gowno i dzis sie tego wstydze bo moze tez go okradli jak mnie
  • Odpowiedz
@Nuggerath: W klasycznym FIRE potrzebujesz 25 razy roczne wydatki. Zakłada się ze rocznie z inwestycji robisz, amortyzując w długim okresie, 4%.
Wiec możesz przejść na emeryturę wydając 40k PLN rocznie, brutto.
  • Odpowiedz
@Nuggerath: Bo ja wiem... mając ponad 3k PLN stałego dochodu... nie znaczy to ze nie będziesz pracować ale ze nie musisz. Znam gościa który tak robi, czasem sobie dorabia na kontraktach pare miesięcy jak chce coś większego zakupić.
  • Odpowiedz
@Nuggerath: założenie, ze w miarę bezpiecznie i niewielkim wysiłkiem uda mi się zrobić 15% i drugie załozenie że 150k rocznie to godne pieniądze i da się za to godnie przeżyć.
Oba zalożenia pamietają jeszcze czasy kokos.pl więc może pora je zweryfikować, bo z racji coraz niższych stóp procentowych uzyskanie tak wysokich zwrotów w SL będzie coraz trudniejsze.
  • Odpowiedz
@Blacksnow: na pewno będę uświadamiał, że ABSOLUTNIE KAŻDA INWESTYCJA wiąże się z ryzykiem. Lokaty czy obligacja skarbu państwa oczywiście nie pociagają za sobą ryzyka, ale to żadna inwestycja tylko ochrona kapitału przed inflacją.

Co do moich potknięć to niestety zachłystnięty Jorgenem i innymi (do Jorgena mam największe anse, zresztą podejrzewam, że za Kuetzal który śmierdział od dnia pierwszego wziął potężną kasiorę co zresztą można sprawdzić na jego blogu - skokowe przyrosty kapitału w miesiącach po napisaniu review Kuetzal - nawet po 20-30k EUR/miesiąc) straciłem na Kuetzal 2.5k EUR.
Z Envestio udało mi się wyciągnąć wszystko.

Mintos to inna bajka - to nie jest żadna piramida, tylko serwis który poszedł na ilość, stawiał na dynamiczny rozwój i nawiązywał współpracę z dosłownie każdym. Cięzko powiedzieć ile straciłem - np. takie aforti finance z polski wciaż jest mi winne 899zł, a
  • Odpowiedz
@fruity: @wpisynienawisci:
to nie będzie dosłowna emerytura, prawdopodobnie będę pracował bo mnie nosi gdy kilka dni posiedzę w domu ;)
Bardziej mi chodzi o to, że nie będę MUSIAŁ. To uważam, za wolność finansową - jeżeli nie chcesz to nie pracujesz, jeżeli chcesz to pracujesz, robisz z czasem który jest Ci dany to na co masz w danym momencie ochotę i tyle.
https://growing.money/dochod-pasywny-czy-chcialbym-zostac-milionerem/
  • Odpowiedz