Wpis z mikrobloga

Hej,
raz już tutaj pisałem odnośnie mojego buildu, ale minęło trochę czasu i pewne rzeczy się pozmieniały. Po wielu tygodniach edukowania się w temacie, mam już gotowy build, którego jestem praktycznie pewien. Zanim jednak złożę zamówienie, chciałbym jeszcze ostatecznie skonsultować z kimś, czy wszystko siada i zdobyć jakiś feedback. Dodam, że obecnie działam na antycznej maszynie i3-530 + GTS250, więc ten upgrade będzie dla mnie przeogromny. Budżet ok. 4,5k (+/- 100-200 zł)

https://www.x-kom.pl/lista/ptkd8qtlt

Komputer ma służyć głównie do produkcji muzycznej, czasem edycji zdjęć/filmów. Chcę także mieć możliwość czasem sobie pograć w gierki w 1080p, ale nie jest to główny cel, dlatego nie uderzam w żadne RTXy - myślę, że combo R5 3600 + GTX1660S jest w moim przypadku jak najbardziej wystarczające.

Najbardziej zastanawiam się nad obudową i chłodzeniem. Co prawda nie planuję żadnego OC, ale mieszkam w dość nasłonecznionym i gorącym mieszkaniu, a jako, że bliża się lato to zależy mi na dobrych temperaturach i niezłej kulturze pracy. Zakochałem się w estetyce obudowy H510, chociaż wiem, że przepływ powietrza pozostawia wiele do życzenia. Dlatego zdecydowałem się na niedrogie AIO - Navis 280. Czy taka konfiguracja zapewni mi optymalne temperatury bez OC? Czy lepiej po prostu dać spokój H510 i zdecydować się na coś bardziej przewiewnego (np. Meshify C) zostawiając jedynie stockowy cooler? A może H510 nie ma wcale aż tak złych temperatur i nie ma co wywalać pieniędzy na AIO?

Reszta buldu jest dość standardowa - ASRock B450 Pro4 i Plextor 512GB są w bardzo fajnej cenie na x-komie, ram od Cruciala i zasilacz od be quiet! też wydają się pasować do całości i elegancko mieszczą się w moim budżecie.

#skladamkomputer #komputery #pcmasterrace #pc #informatyka
arturzeppelin - Hej,
raz już tutaj pisałem odnośnie mojego buildu, ale minęło trochę...

źródło: comment_1591528295k9dcpxvYWqUAQeCXYKH0zk.jpg

Pobierz
  • 10
@arturzeppelin: To chłodzenie raczej bez sensu to tego procka. On nawet na stockowym się nie przegrzewa.
Ja u siebie mam Gelid Phantom i wystarcza bez najmniejszego problemu w obudowie Silentium RG6V TG
Do tego RAM za parę dych więcej możesz mieć 3600 CL16
@arturzeppelin: jakiś czas temu składałem kumplowi kompa do produkcji muzycznej, na i5-9600K i w budzie SilentiumPC Armis AR5, 2 x 512GB M2 nvme (Adata XPG SX8200 Pro).
Risercz wykazał, że budżetowe AIO wcale nie są takie bardzo ciche (głównie pompki piszczą), więc wylądował tam SilentiumPC Fortis 3 140mm, który jest praktycznie niesłyszalny.
Sugeruję też zmienić tego SSD na coś na M2 nvme - znacznie lepsze transfery
@arturzeppelin:
1.na stockowym chłodzeniu ryzena mam temperatury 39-45 stopni max, a Ty chcesz jeszcze kupować dodatkowe chłodzenie? trochę to tak na siłę i bez sensu płacić za chłodzenie którego nie będziesz wykorzystywać
2. obczaj sobie kompatybilność ramów z ryzenem ponieważ są i były problemy z taktowaniami ramów, np były problemy je ciągnąć na 3200 i sporo ludzi miało je z defaulta coś koło ~2400
na stockowym chłodzeniu ryzena mam temperatury 39-45 stopni max, a


@WujekMalysz11: xD Boxowe chłodzenie to syf który nadaje się tylko do wywalenia, no chyba że ktoś nie jest fanem ciszy i wentylator który wkręca się na 3000rpm mu nie przeszkadza.

@arturzeppelin: Przede wszystkim zmień tego navisa na dobre chłodzenie powietrzem, aio które warto brać pod uwagę kosztuje minimum 500-600zł.
@WujekMalysz11 @Viscop: No właśnie internet jest pełen sprzecznych informacji odnośnie stockowego chłodzenia w 3600, tym bardziej ze wspomnianą obudową NZTX - stąd moja niepewność. Jedni twierdzą, że chłodzenie jak i przepływ w obudowie nie są takie złe jak się słyszy, a inni pokazują filmiki, gdzie 3600 nagrzewa się do 100 stopni w grach. Myślałem też, że mogę po prostu zacząć od stockowego i monitorować temperatury, a w przypadku, kiedy będą niezadowalające
@arturzeppelin: Miałem boxa na 2600, masakra, niewiele lepiej niż box od Intela, teraz mam gelida Phantoma i jest w miarę cicho po ustawieniu krzywej wentylatorów. Podobno Fortis 3 jest porównywalny do gelida więc tak, będzie dobry, nie wiem jak z kulturą pracy 140mm wentylatora od SPC, Spartan pro miał bardzo kiepski wentylator.