Wpis z mikrobloga

**Męty ciała szklistego* znane także jako latające muszki (łac. Muscae volitantes) (ang. Floaters) – przypadłość medyczna polegająca na nagromadzeniu się różnych substancji o dowolnym stopniu ruchomości, przeźroczystości, gęstości, grubości, znajdujących się w ciele szklistym oka. Mogą one powstawać już w okresie płodowym, a także w wyniku zmian degeneracyjnych siatkówki oka i ciała szklistego.

Zjawisko postrzegania mętów w oku nosi medyczną nazwę łac. myodesopsia. Najczęściej występuje podczas patrzenia na jasne tło z przymrużonymi oczami.

Męty przyjmują różnorodne kształty: cieni, nitek, kropek, zmarszczek – zazwyczaj w środkowym polu widzenia. Jeżeli ktoś widzi je od zawsze, to z reguły przyjmuje się, że są to pozostałości włókien organicznych powstałych jeszcze w czasie embrionalnym.

https://pl.wikipedia.org/wiki/M%C4%99ty_cia%C5%82a_szklistego

#gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #zdrowie
niemowiepo_kociemu - **Męty ciała szklistego* znane także jako latające muszki (łac. ...

źródło: comment_1591479931fE9yPjJ39ICo0B5cpsm0uq.jpg

Pobierz
  • 31
@nie_mowie_po_kociemu ja mam dodatkowe kombo, jak byłem dzieckiem chorowałem na Koklusz, silny kaszel spowodował pęknięcie nauczyń krwionośnych w gałkach ocznych i wylew krwi do ciała szklistego. Od tamtej pory mam czarne mroczki jak szybko poruszę gałka oczna. Po kilku latach udało się ustalić, że nie są to mroczki tylko krwinki które opadły na dno oka po krwotoku.
@Marcinek123PL: > Witrektomia jest jedyną skuteczną metodą usuwania mętów ciała szklistego[3], jednak dotyczy ona wyłącznie poważniejszych przypadków i niesie ze sobą ryzyko powikłań w postaci jaskry, zaćmy, infekcji oka, a także odwarstwienia siatkówki.

Inną metodą jest laserowa witreoliza YAG: promień lasera przez ułamek sekundy działa na męt powodując jego wyparowanie. W zależności od energii lasera stosuje się technikę waporyzacji (odparowania), obliteracji lub relokacji zmętnienia[4]. Za pomocą tego zabiegu można zastosować technikę