Wpis z mikrobloga

MIKROBLOG Z USA: O CO CHODZI Z PROTESTAMI BLM W USA?

#usa #rasizm #protesty #emigracja

Mój poprzedni wpis z USA cieszył się sporym zainteresowaniem, a kraj znów jest na czołówkach gazet, więc pozwoliłem sobie napisać nowy odcinek. Zapraszam do czytania.

Do polskich mediów i na Wykop powoli przebijają się informacje o masowych protestach w USA. Protesty, wywołane zabójstwem George'a Floyda przez policjanta w Minneapolis rozpłynęły się już po wszystkich większych miastach w kraju, a w wielu z nich przerodziły się w niszczenie mienia czy okradanie sklepów. Widzę na Wykopie, że niestety zaczyna się standardowy tutaj festiwal rasizmu, więc spróbuję wytłumaczyć nieco tło tych zajść, żeby zrozumieć, że świat nie jest czarno-biały.

[1] NIEDAWNE GŁOŚNE ZABÓJSTWA CZARNYCH

W ostatnich tygodniach Ameryką niemal co tydzień wstrząsały bezsensowne zabójstwa czarnych przez białych, w tym często przez policję. Przytoczę tylko te najgłośniejsze z maja.

1. 5 maja lokalna stacja w Georgii opublikowała video pokazujące zabójstwo 25-letniego Ahmauda Arbery'ego przez białego ojca i syna, Gregory'ego i Travisa McMichaelów. Okazało się, że do zdarzenia doszło już w lutym, ale sprawcy nadal nie zostali aresztowani. Arbery uprawiał jogging, kiedy ta dwójka zastrzeliła go ze swojego pickupa. Sprawa spowodowała ogólnonarodową dyskusję o rasizmie, w tym w wymiarze sprawiedliwości - mimo śmierci Arbery'ego żaden ze sprawców nie miał postawionych zarzutów ani nie został aresztowany przez 74 dni.
2. 17 maja w Kentucky w swoim własnym domu zamordowana przez policję została ucząca się na pielęgniarkę Breona Taylor. Policja napadła na jej dom myśląc, że to dom dealera narkotyków. Po napadzie okazało się, że ten dealer był już u nich w areszcie. Ta sprawa mogłaby być "tylko" tragicznym wypadkiem gdyby nie to, że policja nie ogłosiła przy wyłamywaniu drzwi, że jest policją i na oślep strzelała zamiast rozeznać sytuację.
3. 25 maja również na video zarejestrowano zabójstwo George'a Floyda w Minneapolis. Floyd był bezrobotnym, którego przyłapano na płaceniu podrobionym banknotem dwudziestodolarowym w sklepie. Po przyjeździe policji oddał się w jej ręce i został prowadzony przez trzech policjantów do radiowozu. Po drodze potknął się jednak o krawężnik i upadł. Jeden z policjantów, Derek Chauvin, przyciskał kolanem do jego szyi przez 8 minut i 46 sekund, w tym prawie 3 minuty po tym, gdy Floyd przestał być responsywny (wcześniej Floyd dyszał, że nie potrafi oddychać i prosi, żeby go nie zabijać). Chauvin już wcześniej był oskarżany o rasizm wobec czarnoskórych.

Dodatkowo, dosłownie dwa dni wcześniej viralne stało się nagranie z Central Parku w Nowym Jorku. Christian Cooper, czarny absolwent Harvardu i ornitolog, nagrał Amy Cooper (zbieżność nazwisk), białą kobietę z psem, kiedy ta próbuje go wrobić w areszt. Christian zwrócił uwagę Amy na to, że w tym miejscu parku psy muszą być obowiązkowo na smyczy. Na to kobieta wpadła w szał, zagroziła Christianowi, że zadzwoni na policję i poinformuje ich, że grozi jej AFROAMERYKANIN (podkreślała to bardzo mocno), po czym kiedy Christian nie uległ jej groźbom, faktycznie to zrobiła. Wszyscy w USA zrozumieli kontekst. Amy Cooper podkreślała, że grozi jest Afroamerykanin, bo wiedziała, że policja jest faktycznie bardziej ostra wobec Afroamerykanów. Gdyby Christian Cooper nie nagrywał całej sytuacji, pewnie zostałby aresztowany.

[2] NIERÓWNOŚĆ W TRAKTOWANIU PRZEZ POLICJĘ I KORONAWIRUS

Te powyższe można by jednak zaklasyfikować jako bardzo nieszczęśliwe wypadki, gdyby nie kontekst ostatnich tygodni, a konkretnie koronawirus. Ponieważ czarni są biedniejsi niż biali (o tym dlaczego - w kolejnym punkcie), częściej są essential workers, pracownikami karetek czy pielęgniarkami (gorzej opłacane zawody) i tym samym mają większą możliwość zarażenia się koronawirusem. I rzeczywiście - czarni (a w miastach, gdzie czarnych jest mało, jak San Francisco - Latynosi) są znacznie bardziej narażeni na śmierć od koronawirusa niż biali. W niektórych miejscach różnica w śmiertelności jest dziesięciokrotna.

Dodajmy do tego nierówność w traktowaniu przez policję, też w kontekście koronawirusa. O ile czarni mogą stuprocentowo liczyć na mandat za nieprawidłowe przejście przez ulicę, o tyle w ostatnich tygodniach szereg kongresów stanowych (USA są federacją, czyli każdy stan ma własny parlament i rząd) zostało najechanych przez bojówki uzbrojonych białych żądających zniesienia restrykcji spowodowanych koronawirusem. Te nielegalne działania spotkały się jednak z zerową reakcją policji. Nikt nie został aresztowany ani nawet nie wlepiono nikomu mandatu. Pokazało to dobitnie podwójne standardy jakie policja stosuje wobec białych i czarnych.

[3] SYSTEMOWY RASIZM

Wreszcie rzecz, którą nam Polakom najtrudniej zrozumieć (i zaakceptować jako prawdę), bo u nas po prostu tego nie ma jest systemowy rasizm (systemic racism). O co chodzi? Generalnie o to, że konstrukcja Ameryki jest taka, że czarni naprawdę mają pod górę od urodzenia aż do śmierci. Wynika to z części po dziedzictwie niewolnictwa, ale w niektórych miejscach władze aktywnie działają nad podtrzymywaniem tego stanu. Objawia się to niemal na każdym etapie życia.

Zacznijmy od szkoły. Być może kojarzycie z niektórych filmów czy seriali, jak bohaterowie mówią, że ta dzielnica ma kiepski dystrykt szkolny. To dlatego, że w USA szkolnictwo działa inaczej niż w Polsce. U nas rząd centralny przeznacza część dochodów podatkowych na szkoły poprzez tzw. subwencję oświatową. Samorządy wprawdzie te szkoły same prowadzą i w bogatszych miastach czasem fundują jakieś zajęcia dodatkowe (np. Rybnik dopłaca do dodatkowej nadprogramowej godziny angielskiego) czy lepsze sale gimnastyczne, ale generalnie ta podstawa (ok. 4 tys. rocznie na ucznia kilka lat temu, dzisiaj może być inaczej) jest zagwarantowana przez państwo i jeśli dochody podatkowe z gminy nie wystarczają, państwo dopłaci z dochodów z innych gmin. Wspólna dla wszystkich szkół jest też podstawa programowa. Wreszcie rejonizacja obowiązuje tylko w podstawówkach (a i tak można ją obejść), zaś do liceum można iść gdzie się chce. Można więc zakładać, że z grubsza nie ma znaczenia, czy chodzisz do szkoły w centrum Warszawy, na Wilanowie czy w Pcimiu Dolnym, bo wszędzie uczą tego samego, z tych samych lub podobnych podręczników i w podobnych warunkach.

Zupełnie inaczej jest w USA, gdzie rząd federalny i stany finansują mniej niż 15% kosztów edukacji, natomiast cała reszta zależy od dochodów od podatku katastralnego i podatku od sprzedaży w danym rejonie. Nie ma też wspólnej podstawy programowej - każda szkoła musi sobie ją sama stworzyć. Co z tego wynika? Oczywiście ogromne nierówności w jakości edukacji. Szkoły publiczne w bogatszych dzielnicach mają baseny, parkingi podziemne, korty tenisowe, uczą mandaryńskiego i nie wiadomo co jeszcze, kiedy w tych w dzielnicach biedniejszych brakuje na kredę, a dach przecieka. Nauczyciele w tych pierwszych zazwyczaj kończyli najlepsze uniwersytety, zaś w tych drugich nie muszą nawet mieć wykształcenia wyższego. Jeśli jest się więc małym geniuszem o imieniu Tyrone (popularne wśród czarnych imię), zazwyczaj cały nasz potencjał zostanie w takiej szkole zmarnowany. Z kolei przygłupi Tanner (typowe "białe" imię) z dobrej dzielnicy mimo wszystko dzięki systemowi na jakichś ludzi wyjdzie.

Podobnie jest w innych dziedzinach życia. Po wojnie w USA rząd rozpoczął wielką akcję mieszkalnictwa - to wtedy powstały te wszystkie przedmieścia, na których za grosze (zazwyczaj równowartość rocznej pensji) i z tanimi kredytami z państwowymi dopłatami domy kupowali biali. Czarni byli z tych programów w zasadzie wykluczeni. Stosowano tzw. redlining, czyli banki nie dawały kredytów na domy w dzielnicach zamieszkanych przez czarnych (a w dzielnicach zamieszkanych przez białych nikt im nie sprzedał domu). W rezultacie nawet jeśli dwie rodziny miały podobne dochody (np. w Detroit w zakładach Forda), biali mogli sobie pozwolić na dom, a czarni mogli tylko wynajmować. To ma przełożenie na dzisiaj. Tyrone nie ma dzisiaj żadnego majątku poza może samochodem, więc nie dostanie kredytu w banku. Connor ma dom na przedmieściu po babci, który może zastawić pod kredyt na swój biznes.

Takich przykładów jest mnóstwo i dodane razem powodują, że czarnym naprawdę jest w życiu znacznie ciężej niż białym.

4. WYBUCH NIEZADOWOLENIA

To wszystko razem zawsze jest bliskie zapłonu, ale natężenie tych przewinień policji tym razem przelało czarę goryczy. Stąd ten wybuch niezadowolenia. Warto jednak zauważyć, że tym razem - w przeciwieństwie do np. zamieszek z 1992 roku - do protestujących czarnych dołączyło wiele białych. Już w wyścigu o nominację Demokratów temat planu dla czarnych - nazwanego planem Douglassa - podniósł Pete Buttigieg, a teraz przejął go Joe Biden. Widać także, że policja w wielu miastach dołączyła do protestujących - tak np. było w Flint, gdzie (biały) szef policji wyszedł do protestujących bez kasku i broni, zapewnił ich o swoim poparciu i poprosił, żeby "zamienić ten protest w paradę", na co protestujących zareagowali entuzjastycznie. Być może więc tym razem coś się zmieni.

PS. NISZCZENIE MIENIA

Oczywiście, niestety jak przy każdym proteście, rozpoczęło się także niszczenie mienia. Dla nas - Polaków - jest to szokujące, ale Amerykanie patrzą na to jednak nieco inaczej. Warto pamiętać, że od niszczenia mienia (bostońskie picie herbaty) rozpoczął się ten kraj, a i dotychczas wszystkie większe ruchu na rzecz praw obywatelskich (np. Stonewall) też osiągnęły sukces dopiero po zamieszkach, więc przyzwolenie na to jest tu nieco większe. Tym bardziej, że w USA niemal wszystko jest ubezpieczone. W Minneapolis właściciele spalonych biznesów (poza jednym, ale temu szybko zrobiono GoFundMe i zebrano kwotę na odbudowę) napisali na Facebooku, że nie winią protestujących za zniszczenia - budynki można odbudować, ale życia przywrócić nie można. Z filmików w internecie widać też, że tłum ma bardzo mieszane uczucia wobec niszczenia mienia. W Minneapolis wybijanie szyb rozpoczęli biali, a video pokazuje czarną dziewczyną błagającą ich przez megafon, żeby tego nie robili. W Oakland z kolei tłum reaguje raczej entuzjastycznie na wyjechanie Hondą z siedziby dealera. Nie wrzucałbym tu ich wszystkich do jednego wora.
szyy - MIKROBLOG Z USA: O CO CHODZI Z PROTESTAMI BLM W USA?

#usa #rasizm #protesty...

źródło: comment_1590948925XNQNmxLx8jtP8jsLyP1T5s.jpg

Pobierz
  • 95
  • Odpowiedz
@paul772: nie, w ogóle nie ma żadnego znaczenia że ten system ledwo co przestał umyślnie kreować jedną rasę na biedną. xd no #!$%@? jakie to dziwne, że czarni w kilkadziesiąt lat nie nadrobili niewolnictwa i rasizmu. xd
  • Odpowiedz
@szyy: Czekaj, czekaj - napisałeś już krótką książkę o dramacie finansowym murzynów spowodowanym wszystkim dookoła tylko nie ich bezmyślnością.

Czarnoskórzy mają największy odsetek rodzin wielodzietnych, przyjmując że każdy domownik pójdzie do pracy - załóżmy że będzie pięć osób, Nawet do zwykłego KFC, to przy zarobkach rzędu 1300$ na osobę. Każdy co miesiąc będzie miał 1000$ na własne wydatki. Czy to przypadkiem nie jest więcej niż ma ROZSĄDNIE zarabiająca rodzina w
  • Odpowiedz
@Yahoo_: Historykiem ani socjologiem nie jestem, ale spostrzeżenia mam podobne, z jednym tylko zastrzeżeniem. USA to kraj ogromny i taka generalizacja nie działa już do końca jak się przesuniesz na zachód od NY, Chicago czy Bostonu. Nastroje i napięcia rasowe potrafią być zupełnie różne nie tylko na północy i południu, nawet nie pomiędzy stanami, ale wręcz pomiędzy dzielnicami. Tak jak jadąc na wschód od yellowstone krajobraz zmienia się całkowicie co
  • Odpowiedz
Systemowe osłabienie szans biedniejszych, jak to określiłeś, jest ściśle połączone z rasizmem.


@SmellySocks: To co się dzieje dzisiaj jest daleko idącym następstwem między innymi dawnego rasizmu, ale dzisiaj nie ma systemowego rasizmu, co najwyzej systemowe źle dystrybuowanie środków publicznych.
  • Odpowiedz
@szyy: Sporo we wpisie jest półprawd i naciągnięć ale odniose się tylko do dwóch które należy sprostować.

W Stanach szkolnictwo jest w sporej mierze finansowane z podatków osób które w tym stanie mieszkają. Mój szef który jest Amerykaninem tłumaczył mi kiedyś, że jedna z wielu aspektów decyzji gdzie mieszkasz w USA jest właśnie wysokość podatków i powiązana z tym jakość szkolenia. Innymi słowy rodzice chętniej przeprowadzą się do stanu z wysokimi podatkami, aby ich dziecko miało lepszą jakość nauczania w zamian za mniej zaoszczędzonych pieniędzy. Z koleji jak dziecko osiąga dorosłość to chętniej przeprowadzą się do stanu z niskimi podatkami bo ich dzieci nie potrzebują już kształcenia. Taki system jest dużo bardziej sprawiedliwy niż w Polsce bo wiesz na co się składasz. To co mamy w Polsce to wyrównywanie poziomu w dół. A mały Tyrone musi liczyć na swoich rodziców a nie na państwo.

Druga sprawa to temat tych "zamkniętych osiedli" dla białych, gdzie czarni maja problem z wejściem tam. Jest to prawda ale nie omawiasz przyczyn takiego stanu rzeczy. Mianowicie panuje cicha niepisana zgoda miedzy sąsiadami, żeby czarnemu mieszkania nie sprzedać i ma to uzasadnienie w tym, że często po wprowadzeniu się 2-3 czarnych rodzin następuje bardzo szybka degradacja jakości, życia w tym miejscu(w przeciągu paru lat można się spodziewać wzrostu przestępczości i powolnej wymiany dzielnicy z białej na czarna). Wartość mieszkania spada bo dzielnica jest "czarna" i coraz wiecej czarnych się tam wprowadza. Tak więc sprzedając w taki sposób mieszkanie zostajesz znienawidzony przez byłych sąsiadów bo poniekąd okradasz ich z ich majątku(szybki spadek wartości mieszkania, prawdopodobnie przymusowa wyprowadzka w niedługim
  • Odpowiedz
@trejn: Największym twoim problemem jest głowa zamknięta na jakiekolwiek wyjście poza strefę „czarnuch to genetycznie leń i złodziej” i brak najmniejszej próby zrozumienia sytuacji najbiedniejszych w USA, czy doedukowania się w kwestii, o której nie masz najmniejszego pojęcia. Liczysz koszty życia po cenach europejskich, porównujesz ceny dóbr luksusowych i mówisz że nie są obrzydliwie bogaci tylko przez swoje lenistwo. Taka stodoła z plastikowymi drzwiami w #!$%@? dzielnicy i przy samych
SmellySocks - @trejn: Największym twoim problemem jest głowa zamknięta na jakiekolwie...

źródło: comment_1590968195uzmouWPQiv2rLzp19oehi6.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Dakkar

A może są po prostu za głupi i za leniwi, żeby pójść do lepiej płatnej pracy?


Zwykle nie mają dostępu do dobrej jakości szkolnictwa co nie pozwala na znalezienie lepszej pracy. I nie dotyczy to tylko i wyłącznie czarnoskórych. A ostatni akapit to już czysta dehumanizacja godna najgorliwszych fanatyków nazizmu. I to w kraju, którego 1/5 populacji została przez takie myślenie puszczona kominem ()
  • Odpowiedz
jak się te przyczyny pozna to percepcja się jednak nieco zmienia


@szyy: wiesz jak przeczytałem Twój opis i odpowiedzi to pomyślłem, że troche tłumaczysz te zdarzenia w sposób, który możnaby z poodzeniem zastosować do kazdej grupy społecznej. Dlaczego nasi krajowi potomkowie PGRowców nie demoluja miast? Dlaczego mieszkańcy wschodnich Niemiec nie rozwalają centrów handlowych? Dlaczego południowi Włosi nie niszczą północy itp, itd. Świat zbudowany jest na braku równowagi. Nie jestem rasistą
  • Odpowiedz
@Dakkar: pelna zgoda. Tak samo jak w genach wielkiego polskiego narodu jest złodziejstwo i #!$%@? sąsiadów, a w genach Żydów jest uciskanie wielkiego narodu niemieckiego, No #!$%@?.
  • Odpowiedz
@szyy: systemowym rasizmie? to jest raczej systemowe osłabienie szans biedniejszych, rasa tutaj nie ma zadnego znaczenia.


@paul772: przytaczasz ważną część i jest to mocno powiązane, ale nie jest to tożsame. Systemowe osłabianie szans biedniejszych i czarnoskórych pokrywa się w 90%, ale te pozostałe 10% też ma znaczenie i to kluczowe. W przypadku biednych białych można liczyć się z pogardą niektórychbiałych liberałów, którzy uważają, że ci biali biedni
  • Odpowiedz
@szyy czy mi się wydaje czy czarni zajęli po prostu miejsce wcześniej zajmowane przez biedotę pochodzenia żydowskiego, irlandzkiego czy włoskiego itd. To przecież te grupy na początku XX wieku były głównymi siedliskami przestępstw. Z analogicznych powodów co czarni dzisiaj. Też byli gorzej traktowani przez ogół społeczeństwa co wpychało ich w kryminał. Następnie przez to, że wielu przestępców jest podobnych etnicznie do ciebie to społeczeństwo gorzej cię postrzega. I błędne koło się
  • Odpowiedz
Czarnoskórzy mają największy odsetek rodzin wielodzietnych, przyjmując że każdy domownik pójdzie do pracy - załóżmy że będzie pięć osób, Nawet do zwykłego KFC, to przy zarobkach rzędu 1300$ na osobę. Każdy co miesiąc będzie miał 1000$ na własne wydatki. Czy to przypadkiem nie jest więcej niż ma ROZSĄDNIE zarabiająca rodzina w Polsce? Ba, jest masa Polaków którzy pojechali od zera na przysłowiowy zmywak, gdzie w nowym środowisku, za psie ochłapy od zera
  • Odpowiedz
W Stanach szkolnictwo jest w sporej mierze finansowane z podatków osób które w tym stanie mieszkają. Mój szef który jest Amerykaninem tłumaczył mi kiedyś, że jedna z wielu aspektów decyzji gdzie mieszkasz w USA jest właśnie wysokość podatków i powiązana z tym jakość szkolenia. Innymi słowy rodzice chętniej przeprowadzą się do stanu z wysokimi podatkami, aby ich dziecko miało lepszą jakość nauczania w zamian za mniej zaoszczędzonych pieniędzy. Z koleji jak dziecko osiąga dorosłość to chętniej przeprowadzą się do stanu z niskimi podatkami bo ich dzieci nie potrzebują już kształcenia. Taki system jest dużo bardziej sprawiedliwy niż w Polsce bo wiesz na co się składasz. To co mamy w Polsce to wyrównywanie poziomu w dół. A mały Tyrone musi liczyć na swoich rodziców a nie na państwo.


@kuna999: trochę pomyliłeś, ale to skomplikowane, więc już tłumaczę.

Fundusze na szkoły pochodzą głównie z trzech źródeł:
-
  • Odpowiedz
@szyy: wiesz jak przeczytałem Twój opis i odpowiedzi to pomyślłem, że troche tłumaczysz te zdarzenia w sposób, który możnaby z poodzeniem zastosować do kazdej grupy społecznej. Dlaczego nasi krajowi potomkowie PGRowców nie demoluja miast? Dlaczego mieszkańcy wschodnich Niemiec nie rozwalają centrów handlowych? Dlaczego południowi Włosi nie niszczą północy itp, itd. Świat zbudowany jest na braku równowagi. Nie jestem rasistą ale amerykańskich murzynów nie da sie obronić w sposób z Twojego
  • Odpowiedz
@kexus512 Weź pod uwagę, że bieda jak i bogactwo są w pewien sposób dziedziczne, szczególnie w kraju gdzie większość świadczeń zdrowotnych czy edukacyjnych jest płatna. Z grubsza wygląda to tak, że dziecko biednych rodziców nie ma szans na dobrą szkołę, więc nie nabywa kompetencji do wykonywania lepiej płatnej pracy, więc samo później plodzi dzieci, które również żyją w biedzie, itd.

I nie chodzi o jakiś wyimaginowany socjalizm, tylko zapewnienie obywatelom choćby
  • Odpowiedz