Wpis z mikrobloga

Zaczęłam grać w #gothic 1 (jakby co, to wina @Bethesda_sucks). I owszem, wyglada to na grę, która mi się może spodobać (świat super, fabuła zapowiada się ciekawie, zobaczymy jeszcze system magii, bo do tej pory nie było nic, wkurza mnie, że nic się nie respawnuje, ale nie można mieć wszystkiego). Udało już mi się opanować, jak się bierze rzeczy, sprzedaje i kupuje, oraz otwiera skrzynki, więc przestaję przeklinać kontrolki, acz na to, że pokocham system walki raczej szans nie ma. Mam pytania:

1. Jak się ekwipuje inną broń? Mam jakiś topór, teoretycznie nieco lepszy od posiadanego miecza i nie umiem wymyślić, jak go użyć. (Do tej pory automatycznie mi się ekwipowała lepsza broń). Czy ja może nie mam uprawnień do topora? (Ciągle 1-szy poziom).

2. Czy jest jakaś lepsza taktyka walki niż walić na oślep ctr A, a jeśli tak, to jaka? Jakoś blokuję ciosy, paruję?

#kiciochpyta #crpg
  • 18
@Andreth: 1 lpm+w a jak grasz na klawiaturze tylko to ctrl + do góry, w kazdym razie klawisz akcji i do przodu xd
2 odskakiwanie do tyłu w momencie ataku przeciwnika i zachodzenie z boku
system magii ssie jeszcze bardziej niz system walki XD
1. Jak się ekwipuje inną broń? Mam jakiś topór, teoretycznie nieco lepszy od posiadanego miecza i nie umiem wymyślić, jak go użyć. (Do tej pory automatycznie mi się ekwipowała lepsza broń). Czy ja może nie mam uprawnień do topora? (Ciągle 1-szy poziom).


@Andreth: to, czy możesz użyć danej broni zależy od siły (ekran statystyk masz pod klawiszem B), a zmieniasz broń otwierając ekwipunek i kombinacją CTRL + W (jak podnoszenie przedmiotów).
@Andreth: Topór może wymagać większej siły, której jeszcze nie masz. Sprawdź wymagania.

Walka natomiast wymaga klikania w odpowiedniej kolejności i w odpowiednim czasie (trzeba to zrobić w odpowiednim momencie). Już nie pamiętam jak to było dokładnie, bo dawno nie grałem w Gothica (jest daleko poza moim top 10 erpegów). Trzeba było jeszcze tagować #gothic bo akurat fanów tej gry na wykopie nie brakuje.
1 lpm+w a jak grasz na klawiaturze tylko to ctrl + do góry, w kazdym razie klawisz akcji i do przodu xd


@Fukmistrz: Działa. xD Dzięki. Kombinowałam z ctrl+a, ctrl+e, w rozpaczy nawet z enterem, ale na to nie wpadłam. (Topór wymaga siły 7, ja mam 10 - wyobrażałam sobie, że może na topór potrzeba przeszkolenia).

Blokujesz na CTRL + S, ale w G1 działa to tylko na przeciwników trzymających broń
@Andreth:
Co do walki:
lewo-prawo
prawo-przód
przy mistrzowskim poziomie (a może już na wojowniku?) combo lewo-przód-prawo pozwala na szybsze atakowanie


już od wojownika podczas kroku w tył w czasie walki (bez włączonego przycisku akcji) postać stosuje odskok automatycznie parując, co pozwala na szybszą kontrolę walki (inną jest bieganie w lewo i prawo przed szarżującymi przeciwnikami).

Co do magii jest dość silna, ale jej mechanika strasznie triggeruje (podobnie jak przy broni zasięgowej).
Co do magii jest dość silna, ale jej mechanika strasznie triggeruje (podobnie jak przy broni zasięgowej). Gdy przeciwnik cię zrani to nie możesz załadować czaru/strzelić, dlatego przy pierwszym podejściu stosowałbym walkę zasięgową jako wspomaganie.


@Edi93: Ale taktyka "zmiękczyć magią na dystans i przejść do walki wręcz" jest do zastosowania? Ja jeśli tylko mogę, gram najchętniej magiem-wojownikiem. I jak w ogóle działa tam magia?
@Andreth można ją stosować, choć nigdy nie próbowałem, zdecydowanie łatwiej jest grać czystym wojownikiem, ew. wspierać się łukiem lub kuszą.
Jeśli bardzo ci zależy na walczeniu przy użyciu broni i magii to obóz świrów z bagien będzie dla Ciebie. W innym przypadku polecam stary obóz.
@In_thrust_we_trust: Prawicowa mechanika gry? A nie buddyjska? Albo neogotycka? Szmaragdowozielona z lekkim zapachem klasycznego rocka?

Kiedy myślisz, że na wykopie przeczytałaś już wszystko, zawsze ktoś cię zaskoczy...

No dobra, żarty żartami, a w rozmowie z Diego, u którego podobno podwyższa się siłę i zręczność, nie mam odpowiedniej opcji dialogowej (a mam PN). Jakieś warunki trzeba spełnić?
@Andreth: chodziło mi o prawicowy świat, nie wiem czemu pisałem o mechanice, zbyt pózna pora.

Świat i jego zasady są prawicowe, jest tu praktycznie wolny rynek, nie ma jakiegoś pueprzenia o równości wszystkich ludzi a każdy musi radzić sobie sam.

Nie pamiętam o co chodziło z Diego, chyba jakiegoś questa musisz dla niego zrobić aby mógł Cię uczyć.
@In_thrust_we_trust:
Którego logika kuleje, bo tym tokiem myślenia to Wiedźmin powinien być ogłoszony przez prawicę najgorszym ściekiem a moje ukończenie obu Battlefleet Gothic Armada (wh40k) nie powinno mieć miejsca, bo powinienem umrzeć od buludoopy. No a jednak miało, i mało tego, Kampanię Imperium w dwójce to ukończyłem dwa razy. A moje dupsko jest całe.

No ale dobra, kumam, miał być pstryczek w nos.
@RandomowyMetal: No wlasnie, mial byc stryczek w nos. Moja adresatka to taka nawiedzona "lewaczka" ktora wszedzie pisze o prawakach, polityce, prawicy, konserwach itp. Wszystkie jej wpisy tego dotycza, widzi to wszedzie i niestety jest nawiedzona.

Wiec przekornie pokazalem jej, ze gra w gre ktora ma cechy tej wstretnej, mitycznej prawicy.

A w koncowym efecie chodzilo mi oczywiscie o to zeby nabrac dystansu do tych glupich dychotomicznych podzialow na lewice i prawice,