Wpis z mikrobloga

Mam taką olejarkę jak na zdjęciu. Już była pod siedzeniem w momencie zakupu motocykla ale nie działała. Podejrzewam że wężyk był gdzieś zapchany. Wyrwałem starą instalację prowadzącą olej od olejarki do łańcucha, i chciałbym sobie jakoś przeczyścić tą okejarkę, czy da się ją rozkręcić? Nie chciałem niczego urwać.
Kolejne pytanie to ona podobno jest podłączona pod przewód podciśnienia w motocyklu. Na jakiej zasadzie to działa? czy jeśli wyjmę olejarkę to wtedy rozszczelnie układ i coś nie będzie działać? Czemu to podciśnienie w motocyklu ma służyć?

#motocykle #pytanie #er6f #kawasaki
Delfin17 - Mam taką olejarkę jak na zdjęciu. Już była pod siedzeniem w momencie zakup...

źródło: comment_15892308849Z9Vr66l66oAhFslNFfwK7.jpg

Pobierz
  • 14
  • Odpowiedz
@Delfin17: Z samą olejarką nie pomogę bo grzebię w samochodach ale jak zostawisz niepodpięty wąż podciśnienia to silnik będzie brał lewe powietrze i chodził na ubogiej mieszance. To "podciśnienie" jest brane z kolektora dolotowego za przepustnicą (i gaźnikiem o ile moto nie jest na wtrysku). Jak chcesz zostawić odpięte to zaślep czymś ten przewód.
  • Odpowiedz
@smk666: Właśnie docelowo chciałbym wstawić tą olejarkę jeszcze raz ale przez kilka dni byłaby odpięta. Motocykl jest na wtrysku, i zastanawiam się po co jest to podciśnienie, żeby brać paliwo z baku? Jak to działa? Czy w tym przewodzie jest powietrze, czy paliwo?
  • Odpowiedz
@Delfin17:
Tym przewodem silnik podczas pracy zasysa powietrze do kolektora dolotowego. Powietrze, które nie jest sterowane przepustnicą ani mierzone przez ECU od wtrysku. A najlepszym przypadku komp ogarnie taki przeciek ale na pewno ucierpi dynamika bo mapa się rozjedzie ze stanem faktycznym. W najgorszym zassa Ci piach z drogi i pięknie wyszlifuje cylindry. W praktyce po prostu będzie chodził gorzej na wolnych obrotach, mogą one też wariować. Zaciśnij ten wąż na
  • Odpowiedz
@Delfin17 to taka rura którą powietrze dociera do cylindra. Jest tam przepustnica która steruje ilością i czujniki jak przepływomierz który to powietrze zlicza. Na początku filtr, a na końcu cylinder
  • Odpowiedz
'kolektor dolotowy' mówi mi tyle samo co 'bulbulator


@Delfin17:
W skrócie, metalowe rury/puszka miedzy przepustnicą a cylindrem. Ma być szczelnie bo komp od wtrysku wie tylko ile powietrza wpada przez przepustnicę i na tej podstawie daje paliwo. Jak powietrze dostanie się inną drogą to nie dość, że paliwa będzie za mało powodując brak mocy, wysoka temperatura spalania (ryzyko wywalenia uszczelki pod głowicą czy wypalenia zaworów). Może też się zdarzyć że przez
  • Odpowiedz
  • 0
@Z_dupy_strzelec Fota nie jest moja, znalazłem tylko w necie identyczny model. Widzę że się znasz to może mi podpowiesz, czy ten przewód sterujący jest na stałe przypiety do olejarki? Aktualnie mam ją podłączoną ale jest cała usyfiona, i odkręciłem tą końcówkę przez którą puszcza olej co sprawiło że wyleciały mi z niej uszczelki. Chciałbym ją wyciągnąć i sobie to zrobic na spokojnie wszystko ale nie wiem czy ten przewod sterujący się jakoś
  • Odpowiedz
@Delfin17: Możliwe, że poprzedni właściciel użył tam kleju. Ja to po prostu wcisnąłem.
Spróbuj podgrzać ten grubszy wężyk suszarką do włosów.

W środku bym tego w ogóle nie rozbierał. Nie wiem, co trzeba by robić, żeby tam było brudno. No chyba, że ktoś chciał przyjanuszować i lał tam jakieś dziwne mieszanki. Przepłukanie naftą powinno wystarczyć.

Jeśli olejarka nie smaruje to w pierwszej kolejności sprawdziłbym przewód olejowy, czy nie jest złamany albo
Zdupystrzelec - @Delfin17: Możliwe, że poprzedni właściciel użył tam kleju. Ja to po ...

źródło: comment_1589291459I7is0EPHqQBosHYb8tFExR.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@smk666:
@Delfin17:

Ech… Olejarka bierze info o podciśnieniu (czyli o włączonym silniku (żeby nie podawać oleju kiedy moto jest zaparkowane) z krócca do synchronizacji przepustnic, którego średnica jest tak wielka że komar mógłby to zatkać chu..em. W zasadzie przy braku podłączenia wężyka powinna być zaślepka ale przepływ powietrza tą drogą jest minimalny, minimalny jest też wpływ tego króćca na AFR bo też czujniki wytrysku biorą info do ustalania dawki skadinąd
  • Odpowiedz