Wpis z mikrobloga

Cześć Mirabelki i Miraski! Pewnie cześć z was po przeczytaniu tagów pod tym wpisem zastanowi się co u licha łączy #uprawapapryczek i #programowanie. Otóż łączy je mój projekt który robię na zaliczenie pracy inżynierskiej. Chciałem aby było to coś co może mi się przydać i połączy się jakoś z moim innym hobby.

Tak zrodził się pomysł automatycznego growboxa opartego o komputer Raspberry Pi. Planuje w nim uprawiać #papryczki #chili choć słyszałem już docinki, że i tak wszyscy wiedzą, że box powstaje aby uprawiać inne zielsko. Niestety w naszym kraju to niemożliwe ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ze wstępnymi pracami już ruszyłem i tak powstał pierwszy etap konstrukcji który można podziwiać na foto pod postem i w komentarzach. Pierwszych kilka kroków za mną - udało mi się do tej pory obić regał z zewnątrz ładnym materiałem, żeby nie wyglądał tak szkaradnie, a od środka folią odblaskową aby światło zostało tam gdzie powinno. Jak już w temacie światła - w growboxie zawieszona została lampa QB288 v2 z diodami od Samsunga. Producent podaje moc lampy jako 120W które dają 24000 lumenów. Myślę, że spokojnie wystarczy dla moich roślinek.

Kolejnym etapem będzie napisanie prostego skryptu w #python który będzie gasił i zapalał światło o zadany cykl czasu aby rośliny miały równomierny fotoperiod co w botanicznym świecie jest ważne aby nie stresować roślin. W tym celu zasilacz od lampy został podłączony do przekaźnika którym póki co steruję zdalnie przez ssh.

Jeśli byliby zainteresowani takim eksperymentem to możecie obserwować mój autorski tag: #borgonbox na którym planuje średnio raz na tydzień zdać relacje z budowy tego cuda. W następnym wpisie pokażę jak napisać taki skrypt o którym wspomniałem wyżej oraz progres wzrostu roślin. Aby to drugie dało się w miarę dobrze porównać zostawiłem 2 krzewy odmiany Tabasco - jeden na parapecie, drugi w boxie.

W dalszych etapach planuje rozszerzać funkcjonalność growboxa. Chciałbym aby finalnie spełniał on te funkcjonalności:
- automatyczne sterowanie oświetleniem w zadanych cyklach dzień-noc
- automatyczne nawadnianie gleby w miarę potrzeb (tutaj jeszcze zastanawiam się nad hydroponiką)
- mierzenie oraz regulacja temperatury i wilgotności powietrza w boxie
- wyświetlanie temperatury i wilgotności powietrza na wyświetlaczu LED 2x16 znaków
- wysyłanie danych na backend i gromadzenie ich w db

Funkcje dodatkowe które chciałbym wdrożyć jeśli starczy czasu i budżetu:
- zamykanie boxa zamkiem elektrycznym
- sterowanie wysokością lampy
- podgląd z kamery w środku boxa

Docelowo również planuje stworzyć aplikacje mobilną która pozwoli na przyjazne sterowanie takim boxem oraz będzie informować systemem notyfikacji o np. konieczności uzupełnienia wody w zbiorniku lub o konieczności przycięcia roślin, jednak w tej kwestii będę działał więcej jak już opanuję boxa i elektronikę w nim, a więc jeszcze sporo wody w Wiśle zdąży upłynąć (o ile nie dopadnie nas susza stulecia).

Jeśli chodzi o stos technologiczny to mam zamiar wykorzystać te technologie:
growbox: #raspberrypi, #python
backend: #csharp, #dotnet, #postgresql + #timescale
mobile: #flutter, #dart

Wołam @shopec i pozdrawiam cały tag #chilihead który dał mi mega zajawkę. Niech wasze papryki rosną jak szalone! ( ͟ʖ) ... i wybaczcie powielone foto z poprzednich wpisów ;)

Wołam też #ogrodnictwo #uprawa #rosliny #hobby i zachęcam do obserwowania tagu :) Pozdro!
Borgon - Cześć Mirabelki i Miraski! Pewnie cześć z was po przeczytaniu tagów pod tym ...

źródło: comment_1588858767TEs9bSBXVVAT814sE0FiaL.jpg

Pobierz
  • 21
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Borgon: zrobisz jakiś tutorial jak to zrobić, zaprogramować itd, podzielisz się kodem czy jednak praca autorska którą chcesz 'opatentować' i odsprzedać?
@Borgon ja przy okazji sugerowalbym pomiar zużycia prądu, potem wagę uzyskanych papryczek, tak by można było obliczyć jak wygląda oplacalnosc (inb4 nie nabijam sie, tylko myślę że byłby to ciekawy smaczek na koniec)
@Borgon właściwie to sterowanie cyklem światła da się zrobić przez gniazdkowy programator. Gdybyś chciał robić hydro to mając je wstawione w glebie już po ptokach bo hydro jest bezglebowe. Podlewanie byś musiał zrobić sterując czujnikami wilgotności podłoża na kilku poziomach zagłębienia albo wagi donicy, choć to i tak trudne bo trzeba by kalibrować o przyrost masy zielonej.
Przy hydro można się wykazać - stężenie, temperatura i odczyn pożywki.
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Borgon:
Widzę, że jesteś dumny ze swojego projektu. Ale może wyjaśnisz z czego? Z tego, że Rasberry Pi użyłeś w growboxie? Przerost formy nad treścią. Ale przed mireczkami z tagu #chili będziesz szpanował jakiego to ty (specjalnie z małej litery) masz growboxa. Może byś lepiej wykorzystał Rasberry Pi?"
#oasta mode off ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Będę obserwował dalszy rozwój orojektu