Wpis z mikrobloga

#ateizm #religia #logika

1. Bóg jest istotą doskonałą, stworzycielem świata

2. Bóg istniał zawsze, nie został zatem stworzony

3. Bóg wie o wyżej wymienionych, wie zatem że nikt go nie stworzył

4. Wniosek: bóg jest ateistą.

Ateizm 1:0 teizm.
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@rineo: Interesting. Szkoda, że jest błąd logiczny. Jeśli Bóg nie wierzyłby sam w siebie to zaprzeczałby istnieniu Boga/samego siebie. Teizm jest wiarą w istnienie Boga, ale nie chodzi o samą wiarę tylko o uznawanie za prawdziwy fakt, że Bóg istnieje. Teizm = stwierdzenie "Bóg istnieje". Bóg nie może być ateista, ponieważ on jest 100% pewien swojego własnego istnienia.

W ogóle sama ta hipotetyczna sytuacja zakłada, że Bóg istnieje, bo myśli
  • Odpowiedz
@rineo: Mylisz się, jeśli teizm to "pogląd głoszący istnienie boga, będącego stwórcą świata i rządzącego nim" to założenie to zostało spełnione przez Boga, o którym piszesz, ponieważ on jest właśnie tym Bogiem stwórcą świata i rządzącym światem.

Teizm działa tylko na płaszczyźnie [stworzenie <-> stwórca] a ty chcesz go zastosować na płaszczyźnie [stwórca <->stwórca], do której się nie odnosi. Stwórca w teizmie to "szczyt piramidy" - twierdzenie teizmu się na
  • Odpowiedz
on jest właśnie tym Bogiem stwórcą świata i rządzącym światem.


@JazzBlurr: naszym światem. Jednocześnie bóg jest przekonany, że świat w którym sam bytuje nie ma stwórcy - skoro z punktu widzenia boga bóg istnieje wiecznie, to nie został stworzony oraz nie stworzył sam siebie.

Stwórca w teizmie to "szczyt piramidy" - twierdzenie teizmu się na nim kończy i nie ma dalszego kroku w górę do kolejnego stwórcy.


Ateista uważa, że
  • Odpowiedz
@rineo: Wiem o co ci chodzi, ale to nie jest prawda. Chodzi ci o to, że w świecie, w którym istnieje Bóg, można uznać go za ateistę, ponieważ nie wierzy, że jest jakiś inny bóg, który go stworzył i stworzył jego świat. Pisałem ci już, że pojęcia teizmu i ateizmu nigdy nie zostały stworzone do rozważań o świecie Boga i mają tylko realne zastosowanie na płaszczyźnie, na której żyjemy, czyli
  • Odpowiedz
@gwynebleid: Ciekawa błędna logika. Tutaj jest nakaz, żeby nie wymyślać sobie wyimaginowanych bogów. Zdanie to nie udowadnia, że Bóg w nich wierzy w żadne sposób xD Coraz ciekawsze tezy mamy xD
  • Odpowiedz
w świecie, w którym istnieje Bóg, można uznać go za ateistę, ponieważ nie wierzy, że jest jakiś inny bóg, który go stworzył i stworzył jego świat.


@JazzBlurr: dokładnie o to chodzi. Jeśli zatem mój stwórca, który stworzył mnie na swój obraz i podobieństwo jest ateistą, jak mogę być teistą?

pojęcia teizmu i ateizmu nigdy nie zostały stworzone do rozważań o świecie Boga i mają tylko realne zastosowanie na płaszczyźnie, na której
  • Odpowiedz
Moja niewiara w wyższego stwórcę jest dokładnie taka sama jak niewiara boga w wyższego stwórcę.


@rineo: Taa, ciekawe. Tylko, że Bóg jest już stwórcą, wie, że stworzył świat i ludzi i zna swoją moc, wie że jest Bogiem, natomiast ty nie jesteś ani stwórcą ani nie posiadasz boskiej mocy ani nie jesteś bogiem. Perspektywa Boga i twoja różnią się diametralnie, ponieważ on jest Bogiem a ty jesteś stworzeniem.

Jeśli Bóg
  • Odpowiedz
Ciekawa błędna logika. Tutaj jest nakaz, żeby nie wymyślać sobie wyimaginowanych bogów.


@JazzBlurr: Ten zakaz wywodzi się jeszcze z politeistycznych korzeni Judaizmu, więc tak w czasach gdy powstawał jego sens był taki że inni bogowie istnieją ale wyznawcy Jahwe mają nie oddawać im cześci.

Dopiero później (około 600 r. p. n. e.) powykręcano Stary Testament tak aby z grubsza pasował do monoteizmu. Jeśli się zdejmie monoteistyczne klapki z oczu to
  • Odpowiedz