Wpis z mikrobloga

Czołem rowerowe mirki ʕʔ Nie śmiejcie się, bo to mój pierwszy w życiu rower z przerzutkami: jak zmieniać biegi w rowerze? xD
Odebrałam go z serwisu, jadę sobie i cyk, zmieniam bieg, potem drugi raz aż wylądowałam na jedynce. Pod domem chciałam z powrotem zmienić na 2 i się nie da. Na zdjęciu przedstawiam jak to wygląda. Aby zmienić bieg na niższy pociągnęłam ten dzyndzel w prawo. Żeby zmienić na wyższy bieg mam go pociągnąć w lewo czy jak? Dodam że nie da się go pociągnąć w lewo
Zepsułam coś?

#rower #pytaniedoeksperta #kiciochpyta #pytanie
źródło: comment_15883368228znegXQ2eTAd63l6StLhlb.jpg
  • 24
@tomekkaz: @ks2m: dzięki chłopaki ( ͡° ͜ʖ ͡°) to powiedzcie mi jeszcze proszę, jak ustawić sobie to wszystko, żeby pedałowało się optymalnie tj nie z lekko i nie za ciężko. Tylny bieg na 4, a jaki z przodu (są trzy)?
Wiem że bieg dobiera się w zależności od terenu ale na początku mojej przygody z tym rowerem chce mieć ustawioną ciężkość pedałowania tak jak w starym
@asadasa: z przodu przy normalnej jeździe po w miarę płaskim terenie środkowy, największa tarcza jest raczej do większych prędkości a najmniejsza na dupne podjazdy. ale to kwestia preferencji i rozmiarów tych tarcz (różnią się między rowerami znacznie)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@asadasa: dobierz sobie tak jak tobie wygodnie się jedzie, każdy może mieć inaczej. Ważne jest tylko abyś obydwie przerzutki ustawiała tak aby łańcuch był jak najmniej "skrzywiony". Chodzi o to by z przodu i z tyłu był mniej więcej w tej samej płaszczyźnie, a nie pracował za bardzo ukośnie.
@asadasa: ustaw sobie 4 z tylu i 1 z przodu. To jest bardzo niskie przelozenie i tak bedzie Ci zawsze latwo ruszyc z miejsca.
Zaczynasz pedalowac i rozpedzasz sie to dajesz 2 z przodu, a jak chcesz jechac bardzo szybko to 3.
Jak zwalniasz to zrzucasz z przodu. Zanim sie zatrzymasz zrzuc przod do 1, zeby miec przygotowane do latwego ruszenia.

Dzieki temu najmniej biegow bedziesz zmieniac, regulujesz tylko przod. Przewaznie
@ks2m: ok, to ostatnie pytanie. 1 z tyłu to najlżejszy bieg, i to ta najmniejsza tarcza?

@globalbus: nie chcę całkiem siłowo jechać, po prostu nie lubię kręcić nogami jak szalona. A uda już mam duże więc bedzie mi łatwo ( ͡° ͜ʖ ͡°) btw a łydy też rosną od rowera?
@asadasa: mi łydki nie puchną ( ͡° ͜ʖ ͡°) Powiększenie obwodu czasem wynika z kumulowania się produktów metabolizmu w mięśniach.
Jak wróciłem po 5 miesiącach kręcenia korbami po Azji to miałem spory problem z kupnem spodni, by zmieścić tam uda. Potem objętość zeszła, gdy nogi odpoczęły.
Większość drogi po bezdrożach to było turlanie się na małej tarczy z przodu i 1-3 największych z tyłu.
@asadasa: potocznie mozna powiedziec ze te przerzutki sie "mnożą"
Masz 3x7 czyli 21 biegow.

1x1 to jest 1 bieg, najniższy. Najlatwiej ruszyc, podjechac pod gorke. Najwolniej bedziesz jechac (zrobi sie mlynek na pedalach, latwo sie pedaluje)

3x7 to jest ostatni bieg i najtrudniej sie bedzie pedalowalo (silowo), ale predkosc maksymalna na nim jest najwyzsza.

Technika jest taka jak w samochodzie. Ruszasz z niskich biegow i w miare nabierania predkosci zwiększasz.

Ale
Wiem że bieg dobiera się w zależności od terenu ale na początku mojej przygody z tym rowerem chce mieć ustawioną ciężkość pedałowania tak jak w starym Wigry3 ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Bardzo głupie podejście. Przerzutki są do tego, żeby ich używać - mniejsze zużycie napędu i unikasz rozwalania sobie kolan.
Tu masz konkretny opis: https://roweroweporady.pl/jak-poprawnie-zmieniac-przelozenia/
W kwestii szybkości pedałowania to nawet jeśli wolisz jeździć siłowo to zdecydowanie nie