Wpis z mikrobloga

@tallman ciężko sensownie odpowiedzieć nie znając Twojej sytuacji. Uważam że fundusze są nieefektywne i bardzo drogie (prowizje). Sam korzystam z opcji ikze w formie rachunku maklerskiego. Chwalę sobie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Wankeo: popieram, moje #ikze to też #gielda na rachunku maklerskim. Minus tego rozwiązania, że jednak musisz to trochę obserwować i jest podatne mocno na fluktuacje rynku. Są niby #etf ale i tak trzeba wchodzić i kupować.
Dla mnie ideałem byłby rachunek, gdzie ustawiam co miesiąc jakąś kwotę wpłaty i "samo się kupuje". Niby przez jakieś fundusze tak jest, ale tutaj znów ten minus, że fundusze mają opłaty dużo większe niż czysty
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Wankeo: w sumie nawet kupno co roku to jakieś tam usrednianie. A co do lump sum vs dolar cost average wszystko spoko ale nawet w tym roku cena ETF w styczniu a w kwietniu to całkiem inna bajka. Szczególnie jak będziesz te same walory trzymał na przykład do czerwca 2050. Różnica zysku może być spora
@OsSikorskiego Ogólna zasada tego typu inwestowania polega na tym żeby pieniądze były jak najdłużej w rynku. Ten rok jest wyjątkowy i żeczywiście wygrał byś na wpłacie w marcu zamiast stycznia. Posiadanie całej sumy i dzielenie jej na raty ogranicza wachania i niestety wzrost. Różnica jest jednak tak niewielka że możemy przyjąć że jest to obojętne.
@Cel87: Przy wcześniejszej wypłacie z IKZE musisz wybrać całość środków i zamknąć konto. Dopisujesz tą kwotę do rocznego dochodu, tak jak wcześniej odpisałeś. Rozliczasz się podstawie aktualnie obowiązującej dla siebie stawki, może się zdarzyć że wpadniesz przez to w drugi próg podatkowy jeśli będziesz akurat zatrudniony na uop. IKZE jest najbardziej opłacalne jeśli wpadasz w 32% próg podatkowy. Po 65 zapłacisz 10% zamiast tych 32% obecnie. Nie warto wcześniej wypłacać, ewentualnie