Wpis z mikrobloga

Chcę przejść na #linux , konkretnie Red hat..(tyle wiem, że coś takiego jest)
Jestem ciemny w tej materii ale od dłuższego czasu myślę, żeby zrezygnować z #windows. Najbardziej mnie nurtuje pytanie- czy pójdzie #origin, #steam ? Czy będę mogl grać? A może coś innego niż Red Hat. Ogólnie jak to wygląda z grami. Wiedźmin itd. Pomożecie? #komputery #gry
  • 35
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@MyNameIsJefff: po zainstalowaniu Steama na Debianie nie miałem większych problemów. Co prawda mam mały zbiór gierek w które pykam, ale jak raz ustawisz to już potem działa i do tej pory żaden update (czy to OS czy Steam czy np CK2 w które pykam) nic nie zepsuł. Ale YMMV.
  • Odpowiedz
@ruum: to w sumie trochę bezsensu jak bym musiał mieć dwa systemu. Jest coś takiego jak wirtualna maszyna. A nie wiem o co chodzi..
  • Odpowiedz
@malywodzu99: oststnio mialem taki przypadek z Stalkerem na moim ubunciaku(na manjaro dzialal dobrze). Brakowalo biblioteki dll ktory wplywal na dzialanie myszy i gry. Zrobilem to w pare minut ale umowmy sie - nie kazdy chce sie w to bawic zwlaszcza, ze Op jest zielonka i chce sobie grac I to jest jego piorytetem a nie konfiguracja systemu. Niestety nie pogra sobie w gry w ktore trzeba uzywac weryfikacje jak np.
  • Odpowiedz
est coś takiego jak wirtualna maszyna. A nie wiem o co chodzi..


@shlepy: musiałbyś mieć dwie karty graficzne. Jedna karta od Linux druga od Windowsa na maszynie wirtualnej.
Są nawet filmy na YT jak co robić, ale według mnie dla ciebie lepszym rozwiązaniem jest postawić Linuksa obok Windowsa.
Pamiętaj najpierw instalacja Windowsa, a później Linux nie odwrotnie ponieważ Windows uwali Linuksa.
  • Odpowiedz
@MyNameIsJefff: aa Ubuntu, to się nie dziwie już. Też zawsze z ubuntu problemy miałem. Np. brak dźwięku w age of empires 3 czy dziwny problem z jasnością/kontrastem w Metro Exodus. Zainstalowałem Tumbleweed i wszystkie te i wiele innych problemów zniknęło.
Jak do grania do moim zdaniem tylko rolling distro. Jak Manjaro wspominane przez Ciebie czy openSUSE też polecam.
  • Odpowiedz
@ruum: i jeśli bede chciał postawić nowego windowsa, sformatować poprostu partycje systemowa to za każdym razem będę musiał instalować nowego Linuxa?
  • Odpowiedz
@shlepy: niekoniecznie, tutaj chodzi o to że Windows chce być "pomocny" i nadpisuje GRUBa, czyli program rozruchowy, który przy starcie systemu pozwala na wybranie jaki system ma zostać włączony. No a że Windows uważa, że tylko on lub inne jego wersje istnieją, to "chowa" informacje o tym, że są zainstalowane jakieś linuksy. Można to naprawić, ale trzeba uruchomić innego Linuxa np z pendrive i potem zainstalować jeszcze raz GRUBa. Jest
  • Odpowiedz
@shlepy: Tak, na osobnej instalujesz sobie Windowsa (ja bym zrobił jeszcze osobną partycję na wszelkie dane, z których możesz chcieć korzystać pod Linuksem i Windowsem np. filmy, zdjęcia), a na osobnej sobie instalujesz Linuksa (tutaj raczej i tak to raczej będą 2 partycję, bo jest coś takiego jak swap). I teraz jak masz powiedzmy tak (:
partycja 1 - (dysk C: dla M$) Windows NTFS
partycja 2 - (dysk D:
  • Odpowiedz