Wpis z mikrobloga

Czemu ułomki tak bardzo lubią się powoływać na 1984 Orwella, kiedy tak na prawdę dzisiejszy zachód dużo bardziej przypomina wizję Huxleya z Nowego Wspaniałego Świata? Orwell może był relatywny w czasach komuny, no ale cmon Huxley pomimo swoich przeciętnych(może nawet miernych) umiejętności pisarskich intuicje miał o wiele bardziej trafne, dlatego za każdym razem śmiecham pod swoim dziewiczym wąsem z wielkich oczytanych walących konika do Orwella

#literatura #czytajzwykopem #ksiazki
  • 12
@numeryczny_mikolaj12: mi się właśnie 1984 bardziej podobało od Nowego Wspaniałego Świata. Wydaje mi się też, że wizja Orwella jest bardziej przerażająca i dlatego dla mnie jako czytelnika atrakcyjniejsza. Co kto lubi. Konia w każdym razie jeszcze do niej nie waliłem.
@Maly_Jasio: Sęk w tym że nie chodzi mi o to która wizja jest bardziej przerażajaca ale o to która jest bardziej rel dla naszych czasów, w kulturze zachodniej. Orwella pewnie czytało się lepiej, bo Huxley ma słaby warsztat pisarski, ale tak jak pisałem, intuicje dotyczące przyszłosci lepsze
@numeryczny_mikolaj12 Huxley to warsztatowo kiepski pisarz. NWŚ od strony stricte literackiej jest przeciętny. Kartonowe postaci bez głębi.
Sama wizja świata przyszłości jest ciekawa, choć też zbyt powierzchowna, by była przekonująca i ciężko powiedzieć czy faktycznie jest aż tak bardzo prorocza, za jaką się ją uważa, czy też współcześni czytelnicy bardziej chcą wierzyć w jej odzwierciedlenie współczesnego świata (m.in. przez pryzmat infografik porównujących 1984 i NWŚ) niż jest to faktycznie przedstawione.

Orwell literacko