Wpis z mikrobloga

**Orientalny obiad z krewetkami, mulami, krążkami z kalmarów i warzywami dla dwóch osób.*
*
Naszła mnie chęć na chińszczyznę i podobne wynalazki, więc sprawdziłam zapasy i postanowiłam wyczarować coś dobrego. Przepis jest banalnie prosty, ale pracochłonny, gdyż trzeba gotować wszystko mniej więcej w tym samym czasie.

Do przygotowania dań użyłam mix frutti di mare 225g (krewetki, mule i kalmary oddzieliłam od siebie po rozmrożeniu), mrożone krewetki king prawns 250g i mieszankę mrożonych chińskich warzyw.

Przepis:
1. Na woku rozgrzewam olej i powoli smażę warzywa (bez przypraw). Możecie użyć też dużej patelni.

1a. Przepis na krewetki:
- łyżka masła
- dwa ząbki czosnku
- olej sezamowy
- 2 łyżki sosu sojowego
- 1 łyżeczka ostrego sosu sojowego (hella)
- 1 łyżeczka sosu rybnego
- 1 łyżeczka oleju sezamowego
- 2 łyżki sake (można użyć balsamico / ocet winny / białe wino)
- trochę sezamu
- 1 łyżeczka kurkumy
- szczypta kolendry
- szczypta słodkiej papryki
- szczypta ostrej papryki
- pół pokrojonej żółtej suszonej papryki chili (ja u siebie w domu suszę, można dodać też płatki chili, albo odrobinę surowej)
- sól
- pieprz

Czosnek siekam. Przygotowuję patelnię, na której rozgrzewam masło. Mielę przyprawy w moździerzu. W międzyczasie mieszam sos sojowy, ostry sos sojowy, sos rybny, olej sezamowy, sake i wszystkie suche przyprawy razem w miseczce. Gdy masło się roztopi, podsmażam na nim czosnek i papryczkę chilli - czosnek nie może zbrązowieć - będzie gorzki. Gdy wszystko lekko się podsmaży (maksymalnie 2 minuty), wlewam przygotowany sos, wszystko energicznie mieszam i wrzucam krewetki. Smażymy do zwinięcia się. Alkohol sprawi, że nie będą gumowate, ale musicie uważać, żeby ich nie przeciągnąć.

2. Przepis na mule:
- oliwa z oliwek
- 1 ząbek czosnku
- pietruszka
- sól
- pieprz

Rozgrzewam w garnku oliwę, smażę na niej chwilę posiekany czosnek i dodaję przyprawione mule. Smażę około 3 - 4 minuty. Musicie uważać, bo oliwa szybko się rozgrzewa, mule są pełne wody, więc łatwo się poparzyć - dlatego polecam robić to w garnku lub rondelku.
Gotowe mule posypuje posiekaną pietruszką.

2a. Przepis na kalmary:
- jajko
- zmielona na tarce sucha bułka / panko
- odrobina wody gazowanej (około łyżka)
- sól
- pieprz
Do rozmieszanego jajka dodaję trochę wody gazowanej. Do startej bułki dodaję sól i pieprz. Kalmary panieruję dwukrotnie.
Smażę na głębokim oleju w rondelku. Możecie użyć frytownicy - ważne, żeby olej był świeży (chcemy by kalmary zachowały swój smak, a nie frytek). Smażę do zezłocenia, odkładam na papier, by tłuszcz się wchłonął.

Wracam do warzyw – dodaję azjatycki sos słodko-ostry (w plastikowej butelce, nie ten w słoiczkach, który dodaje się do kurczaka). Solę, dodaję zmielony pieprz i mieszam do uzyskania lekko lepkiej konsystencji.

Aby ułatwić sobie pracę najpierw przygotujcie wszystkie niezbędne elementy. Posiekajcie czosnek, pietruszkę, przygotujcie sos do krewetek, zmielcie w moździerzu przyprawy oraz przygotujcie rondel z olejem/frytownice.

Gotowanie zacznijcie od warzyw i krewetek jednocześnie. W międzyczasie zacznijcie rozgrzewać olej do kalmarów.

Po przygotowaniu krewetek zajmijcie się mulami, które robi się ekspresowo. Olej na pewno się już rozgrzał, więc możecie przejść do kalmarów. Pamiętajcie też o warzywach, które trzeba od czasu do czasu mieszać.

Aby wszystkie fragmenty dania były ciepłe i nieprzeciągnięte zdejmijcie je z kuchenki i przykryjcie, by nie traciły ciepła.

Wyżerka gwarantowana, ale pracochłonna. Ja wszystkiego nie przejadłam i zostało na później.

Smacznego :)

#gotujzwykopem #mirkoprzepisy #przepisy #gotowanie
Adatoniewypada - **Orientalny obiad z krewetkami, mulami, krążkami z kalmarów i warzy...

źródło: comment_15873107570XiTXBRBwZa3UwCehysXR7.jpg

Pobierz