Wpis z mikrobloga

W nawiązaniu do tego wpisu poniżej zamieszczam fragmenty pracy mojej grupy na temat "Sposób postrzegania osób posiadających tatuaż przez różne grupy społeczne". Jeszcze raz dzięki wszystkim, którzy wypełnili ankietę i pomogli mi zaliczyć w ten sposób przedmiot na studiach :)
Pozdrawiam i trzymajcie się tam zdrowo!

PS. Jeżeli ktoś ma ochotę przeczytać całą pracę i pooglądać sobie wykresy to proszę o sygnał na pw, mogę podesłać :)

Hipotezy badawcze:
1. Wśród starszych osób (powyżej 50. roku życia) przeważa negatywny stosunek do tatuaży i wytatuowanych ludzi.
2. Tolerancja dla tatuaży jest większa w miastach niż na terenach wiejskich.
3. Osoby, które decydują się na tatuaż mają podobne cechy (np. ekstrawertyzm, skłonność do ryzyka).
4. Osoby poniżej 30. roku życia bardziej akceptują tatuaże.
5. Zdecydowana większość osób do 30. roku życia chciałaby zrobić sobie tatuaż.
6. Głównym powodem, dla którego ludzie nie decydują się na tatuaż jest jego „wieczność”.

Próba badawcza
Badania ankietowe zostały przeprowadzone za pomocą ankiety internetowej, z racji tego dobór próby jest przypadkowy, a wyniki jej nie są reprezentatywne. Jeżeli wyniki miałyby być reprezentatywne należałoby upewnić się, że każda grupa społeczna jest reprezentowana w takim samym stopniu – publikując link do badania na portalach Reddit i Wykop.pl było to niemożliwe ze względu na ich specyfikę. Dzięki zastosowaniu ankiety internetowej w bardzo krótkim czasie uzyskano 560 wypełnionych anonimowo kwestionariuszy z wielu regionów Polski. Z uwagi na niepoprawność danych ze zbioru tego usunięto dwie ankiety. Wnioski wyciągnięto na podstawie wyników 558 ankiet. Większość ankietowanych stanowią mężczyźni (66%). Największą grupę respondentów pod względem wiekowym stanowili ankietowani w wieku 18-30 lat (64%). Największa liczba respondentów pochodzi z województwa lubelskiego – stanowią oni 22% wszystkich ankietowanych.

Wnioski
Po analizie całości zebranych danych pierwsza hipoteza, dotycząca negatywnego stosunku osób starszych do tatuaży została obalona. Stwierdzono, że w grupie respondentów powyżej 50. roku życia jest bardzo wysoka znajomość osób posiadających tatuaż. Jedna czwarta badanych osób tej grupie posiada tatuaż. Można stwierdzić, że osoby po 50. roku życia mają pozytywny stosunek do osób posiadających tatuaż, niezależnie od płci wytatuowanego. Poznając nową osobę, dla jej oceny nie ma znaczenia fakt posiadania przez nią tatuażu; nie wzbudza on podejrzeń. Jakkolwiek, stosunek najstarszej grupy respondentów do tatuażu jako ozdoby ciała skłania się w kierunku negatywnego.

Druga hipoteza dotyczyła tego, czy w miastach tolerancja dla tatuaży jest wyższa niż na wsiach. Na podstawie wyników badania stwierdzono, że nie ma większej różnicy w tej kwestii w podziale na miejsce zamieszkania. Wskaźniki dotyczące posiadania i chęci posiadania tatuażu oraz znajomości osób posiadających tatuaż były zbliżone we wszystkich miejscach zamieszkania badanych. Stosunek do tatuażu jako ozdoby ciała w każdym miejscu był raczej obojętny, z delikatnie pozytywną tendencją. Osoby, które posiadają tatuaż są postrzegane pozytywnie bez względu na miejsce zamieszkania respondentów i określane jako otwarte, odważne i kreatywne. Nawet jeśli chodzi o posiadanie tatuaży przez osoby publiczne, nie zauważono różnic w opinii respondentów z miast i wsi. Jedyna istotna różnica, którą dostrzeżono to postrzeganie nowo poznanej osoby w przypadku, gdy ma ona tatuaż. Pomimo, że wszystkie grupy respondentów twierdzą, iż tatuaż nie ma wpływu na postrzeganie nowo poznanej osoby, to wraz ze wzrostem liczby mieszkańców miejsca zamieszkania, rosła ilość osób, które inaczej patrzą na nowych znajomych, jeśli ci mają tatuaże.

Następna badana hipoteza dotyczyła tego, czy wytatuowane osoby mają podobne charaktery. Respondenci potwierdzili ją, najczęściej wskazując następujące cechy: kreatywność, odwaga, otwartość, oryginalność i skłonność do ryzyka.

Czwarta hipoteza zakładała, że osoby poniżej 30. roku życia bardziej akceptują tatuaże. Wyniki wskazują na to, że ludzie powyżej 30. roku życia częściej posiadają tatuaż, ale jako grupa są bardziej negatywnie nastawieni do takiej ozdoby ciała.
Natomiast w przypadku nowo poznanej osoby, tatuaże nie wpływają na stosunek do niej. Podział wiekowy ukazał zgodność respondentów w różnych kwestiach. Zgadzają się, że miejsce w którym poznawana osoba ma tatuaż nie ma wpływu na jej postrzeganie, nawet jeżeli jest to miejsce widoczne. Wytatuowane kobiety również nie są postrzegane negatywnie przez społeczeństwo. Można wyciągnąć więc wniosek, że tatuaż jest akceptowany w naszym społeczeństwie, a każdemu człowiekowi respondenci przyznają prawo do wyrażania swojej indywidualności poprzez takie ozdoby.

Piąta hipoteza okazała się być prawdziwa. O zrobieniu sobie tatuażu najczęściej myślą osoby do 30. roku życia, w przeważającej części kobiety, jako powód wskazując potrzebę wyrażenia własnego indywidualizmu lub potrzebę wyróżnienia się.

Ostatnia badana hipoteza również się sprawdziła. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni przyznają, iż najczęstszym powodem rezygnacji z tatuażu jest to, że to decyzja na całe życie. Kolejne przyczyny to u mężczyzn: brak chęci posiadania tatuażu i fakt, że takie ozdoby im się nie podobają, natomiast u kobiet obawa przed bólem związanym z tatuowaniem oraz trudność związana z wyborem wzoru.

Podsumowując, sposób postrzegania tatuaży nie różni się znacznie w poszczególnych grupach społecznych. Minimalne różnice widać w zależności od wieku – starsze osoby są nieco bardziej negatywnie nastawione do tego tematu, płci – kobiety chętniej rozważają wykonanie tatuażu i miejsca zamieszkania – osoby z większych miast nieco inaczej traktują nowo poznane osoby, jeżeli posiadają one tatuaż.

#tatuaze #tattoo #tatuazboners #studbaza #studia
  • 3
  • Odpowiedz
@miss_guinness:
Tldr:

Badania ankietowe zostały przeprowadzone za pomocą ankiety internetowej,

Tu nawet nie chodzi o to że to przypadkowe osoby. Wręcz przeciwnie. Ankietę promowałeś na tagu #tatuaze, który obserwują ludzie którzy lubią tatuaże. Albo w innych miejscach gdzie i tak zagląda specyficzna grupa odbiorców. Nie zaglądają ludzie którzy choćby nie mają Internetu czy fejsbooka. A tacy najczęściej są przeciw.
Ankiety internetowe nic nie udowadniają.
  • Odpowiedz