Wpis z mikrobloga

Hejho mirki, czy ktoś ogarnia z Was jak powinienem się zachować ja i wynajmujący w przypadku kiedy umowę mamy na czas określony, okres wypowiedzenia 3 msc, z kaucją równowartości comiesięcznego kosztu najmu, a wypowiem umowę dzisiaj bez zachowania okresu wypowiedzenia?
W umowie mam wpisane, że kaucja przepada, jeśli wypowiem ją wcześniej, czyli to powinno być jasne.
Dodatkowo jest wpisane, że kaucja też pokrywa koszty ew. wyrównań rachunków.
Czyli nomen omen powinienem zapłacić tyle ile wychodzi za najem do dzisiaj włącznie od początku miesiąca, od jutra miesiąc jest przykryty kaucją? I potem wynajmujący sobie też z niej opłaci ew. rachunki za nas?
Chcę to zrobić zgodnie z prawem i żebym nie wyszedł na #!$%@? względem wynajmującego.
Póki co dostałem od wynajmującego zwrotkę, że kaucja mi przepadnie i powinienem opłacić cały miesiąc jeszcze.
PS. Chcę wyprowadzić się i oddać klucze w połowie miesiąca, czyli zapłacić pół najmu?
#prawo #mieszkanie
  • 17
@sobczii: jeżeli nie masz tego jasno w umowie to zaliczenie kaucji "na przemieszkanie" jest dobrą wolą właściciela. Jak powie że nie to musisz zapłacić i ew. odda ci kaucję na koniec.
@keton22: mam wpisane w umowie, że "wcześniejsze rozwiązanie umowy przez najemcę lub wynajemcę wiąże się z utratą kaucji". Czyli to nie będzie "przemieszkanie" tylko kara? (,)
@ShootinP: Rozmawiałem z nim dzisiaj to powiedział, że muszę zapłacić za cały miesiąc i kaucja mi przepadnie.
Tylko nie rozumiem czemu mam płacić za cały miesiąc, jeśli kaucja mi i tak przepadnie. Czytałem też, że te kaucje to zazwyczaj są właśnie zabezpieczeniem przed tym, ze najemca nie zapłaci lub zerwie umowę bez odpowiedniego okresu wypowiedzenia. Czyli ja ją zrywam w ten sposób i jeszcze mam zapłacić za ten miesiąc? :v
@sobczii przy tak postawionej sprawie, ja bym przez 3 miesiące kasował za najem i kaucja by przepadła, bo tak rozumiem tą umowę, co przedstawiłeś. Dał dobre warunki, płać i tyle
@keton22: To, że kaucja przepadnie to się z tym pogodziłem. Pozostaje kwestia ile teraz powinienem zapłacić i co ta kaucja pokrywa? W umowie mam dodatkowo wpisane, że pokrywa przyszłe rachunki jakie przyjdą. Czyli powinienem zapłacić cały miesiąc normalnie (nie do 15) i będzie si seniorita?
@ShootinP: 3 miesiące akurat zbiega się z rzeczywistym końcem umowy, więc ten scenariusz odpada, bo w takim wypadku to sobie przeczekam te 3 miesiące i dostanę kaucję z powrotem. Pozostaje nadal pytanie ile powinienem zapłacić, jeśli za 5 dni się wyprowadzę. (godząc się z utratą kaucji)
Widzę to tak, że kaucja pokrywa wynajmującemu dupę na kolejny miesiąc, jeśli złamię warunki umowy i ewentualne koszty rachunków. Czyli płacę do 15, pakuję walizę, a właściciel za tą kaucję opłaca sobie mieszkanie przez kolejny miesiąc i rachunki?
Więc czy kaucja sama w sobie będzie odpowiednim zabezpieczeniem jak się wyprowadzę w połowie tego miesiąca, czy powinien zapłacić jeszcze mu 1. połowę najmu 2. całość najmu
I czyli jego zabezpieczeniem na taki wypadek jest ta kaucja. Ja jestem Pan #!$%@?, wyprowadzam się 15, bez zachowania okresu wypowiedzenia. On zabiera mi kaucję. Będzie ok? I nie płacę mu za nic dodatkowo, bo pokrywa sobie to z kaucji.
@sobczii: ja zawsze miałem tak że płacisz najpierw i jak nie narozrabiałeś to dostajesz kaucję z powrotem. Tu masz zapis z którego wynika że płacisz normalnie ale kaucja jest karą za niedochowanie okresu wypowiedzenia. Więc jest dokładnie tak jka ci właściciel powiedział - płacisz coś winien, o kaucji zapominasz.
@sobczii: nic nie powinno, to jest umowa cywilno-prawna - jest tak jak się umówiliście jak długo nie narusza to nadrzędnych aktów prawnych. Jeżeli umówilibyście się że w ramach kary za przedwczesne zerwanie umowy zatańczysz kankana to właśnie to miałbyś zrobić.
@sobczii: ciężko cokolwiek powiedzieć na pewno nie widząc zapisów umowy, czy masz tam zapis, że przepada kaucja czy że równowartość kaucji, jakie ma znaczenie w przypadku wcześniejszego zerwania umowy.

W każdym razie rozliczenie za korzystanie z mieszkania to odrębna kwestia i nie działa tak, że możesz nie zapłacić, bo kaucja.