Wpis z mikrobloga

Odbyło się wczoraj jedyne święto, jakie obchodzą Świadkowie Jehowy - Pamiątka Śmierci Jezusa - i pewnie się zastanawiacie, jak podołali w tych ciężkich czasach ¯\_(ツ)_/¯

Na początek warto, żebyście wiedzieli jak normalnie wygląda taka Pamiątka - pisałam o tym tutaj i tam też odsyłam, jeśli jeszcze nie czytaliście.

- Tym razem zaproszeń na Pamiątkę nie mogli roznosić jak co roku, więc jedynie wysyłali linka do wykładu pamiątkowego rodzinie i znajomym (link, jeśli kogoś to interesuje :P). Czyli jeszcze łatwiej, bo nawet nie trzeba drukować zaproszeń ani chodzić z nimi do ludzi, więcej czasu na CSa ( ͡° ͜ʖ ͡°) Swoją drogą ciekawe jak liczą godziny głoszenia w takim wypadku xDD

- Poza tym w tym roku to święto było bardziej... rodzinne! Każda rodzina robiła własne emblematy do Pamiątki (znaczy chleb bez zakwasu, bo wino można kupić :P), a potem cały zbór zdzwonił się na zoomie (program do spotkań internetowych). Wszyscy oczywiście byli odświętnie ubrani, niektóre stoły były udekorowane kwiatami, a na białym obrusie położony talerz z chlebem i kieliszek z winem. Część z tych stołów można zobaczyć na instagramie pod tagiem #jwmemorial. Ogólnie wygląda to dosyć fajnie :D

- Sam program Pamiątki był podobny jak co roku, jedynie w domach i przez kamerki. W odpowiednich momentach uczestnicy podawali między sobą emblematy w poszczególnych domach, a po modlitwie końcowej jeszcze ze sobą rozmawiali. Nawet wbiłam na jedną na krzywy ryj xD Wyglądało to całkiem spoko, możecie to też zobaczyć na niektórych zdjęciach na insta.

- Nie wiem czy wszędzie było przez zoom, w jednym zborze widziałam, że zrobili live z wykładu na YouTube :D Wykładowca stał przy mównicy na Sali Królestwa (miejsce spotkań ŚJ), kamera była zwrócona przeważnie na niego, w odpowiednich momentach były pokazane wersety z Biblii, jakie cytował, a w czasie śpiewania pieśni wyświetlały się do niej słowa. Czułam się trochę jak na karaoke xD Generalnie też spoko rozwiązanie.

Ogólnie taka dosyć świąteczna atmosfera.

----

Na tagu #wesolezyciewsekcie piszę różne wspomnienia z czasów, jak byłam Świadkiem Jehowy, czasem też inne teksty w temacie.

Zdjęcie z jakiegoś losowego instagrama, bo było ładne xd

#swiadkowiejehowy #religia #sekta #ciekawostki #biblia
13czarnychkotow - Odbyło się wczoraj jedyne święto, jakie obchodzą Świadkowie Jehowy ...

źródło: comment_1586354523zPftnF3MjJGvg121vdoB3T.jpg

Pobierz
  • 48
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@13czarnychkotow: mam pytanie. Wprowadziłem się do domu na wsi i po jakimś czasie okazało się, że sąsiedzi to świadkowie Jehowy. Generalnie spoko, jak trzeba to coś pożyczą, dają kapuche kiszoną i drzewka do ogrodu, więc pomyślałem sobie że zaniosę im chleb który wypiekami, tyle że robię pszenny na zakwasie. Nie będzie przypału?
@frutoski: nie, spokojnie możesz im zanieść. Chleb bez zakwasu jest u Świadków związany tylko z tym świętem, bo symbolizuje bezgrzeszne ciało Jezusa. Poza tym jedzą normalny chleb. W sumie nawet w czasie Pamiątki większość nie je tego chleba bez zakwasu, bo jest on wtedy zarezerwowany dla "namaszczonych" i jak już to zjadają go następnego dnia, żeby się nie zmarnował, a ci bardziej fanatyczni w ogóle go nie zjadają tylko wyrzucają.

Jedyne
@frutoski: A i jeszcze uważaj ze świątecznymi potrawami w czasie świąt, bo wszystkie święta prócz swojej Pamiątki uważają za pogańskie i starają się stronić od wszystkiego, co z nimi związane. Chociaż słyszałam, że to zależy od Świadka i część przyjmie, ale mnie pamiętam uczono, żeby stronić od wszystkiego, co ze świętami związane.

@karoozela: hah, mi się podobało, że zawsze tak dużo ludzi przyjeżdżało, niektórych widziałam tylko raz w roku właśnie
Jak umierają są szczęśliwi ?

@bartpl: ciężko stwierdzić, chyba zależy od konkretnego człowieka i sytuacji. Nie wiem, czy ktokolwiek jest szczęśliwy, kiedy umiera :P Może robią rachunek sumienia i się zastanawiają, czy zrobili wszystko na pewno dobrze, żeby po Armagedonie trafić do raju, a może są już tego pewni i wierzą, że jak zamkną oczy, to i tak za chwilę otworzą, jak po przespanej nocy? Mogę tylko zgadywać.

Należysz, praktykujesz?

@
@bartpl: tak mogłoby się wydawać, ale wiara to nie jedyna zmienna w tym zadaniu, boisz się też o swoich bliskich, czy oni też będą w raju. Boisz się o tych, którzy nie zdążyli się nawrócić. Albo jak sobie teraz w życiu poradzą, albo o jakieś swoje plany. Do tego jak ktoś Cię zabije nagle to jesteś w strachu co się właśnie dzieje, bo to niespodziewane. Albo się dusisz. Możemy gdybać jak
@Szr1h jajeczka i króliczki nie mają nic wspólnego z Pamiątka Śmierci Jezusa. Wielkanoc to świętowanie zmartwychwstania Jezusa i ci bardziej zaznajomieni ze swoją wiarą katolicy mówią, że głównym symbolem tego święta jest baranek, a jajeczka i króliczek to raczej luźnie tradycyjne symbole.

To co ŚJ rozumieją przez Pamiątkę Śmierci Jezusa u katolików nazywa się Eucharystią i ma tak naprawdę tyle samo wspólnego z "Czyńcie to na moją pamiątkę". To jedynie kwestia różnych
Jak się wgłębisz w religię katolików, otworzysz umysł i zapytasz jakiegoś ogarniętego katolika który faktycznie zna swoją religię to ogarniesz, że ŚJ wcale nie mają jakiejś lepszej interpretacji, a jedynie inną. To że mówią, że ma więcej sensu to tylko ich opinia i kwestia małej znajomości tej drugiej strony.


@13czarnychkotow: Dorzucając od siebie.
Jeżeli uznajemy Biblię za jedne jedyne słuszne źródło chrześcijańskiej wiary - to tak.

Niemniej na rzecz słuszności katolickiej/ortodoksyjnej/ewentualnie
@13czarnychkotow: owce niewybrane znów nie spożyły emblematów, i co za tym idzie dokonali okropnej marnacji jedzenia ( a tylu ludzi głoduje!) I wina( a tyle milinów żuli suszy). Czy była lekka zmiana zasad, tym bardziej że po tramisji inny świadek nie widzi( ͡° ͜ʖ ͡°)
@13czarnychkotow: btw dlaczego świadkowie świętują śmieć Chrystusa, a nie jego zmartwychwstanie?! Wg nich Chrystus nie zmartwychwstał? Jeśli tak to w sumie nie wiem czy można ich podciągnąć pod wyznanie chrześcijańskie skoro zaprzeczają centralnemu dogmatowi chrześcijaństwa. Wychodzi na to że to osobna konfesja na równi z mormonami ( jeśli twierdzą że Chrystus nie zmartwychwstał to jak oni przetłumaczyli swoją Biblię skoro, czemu jak czemu, ale największemu cudowi każdy ewangelista poświęcił dużo miejsca,
@sindram bo według Biblii Jezus kazał upamiętniać jego śmierć, a nie zmartwychwstanie. Powiedział przy ostatniej wieczerzy "Czyńcie to na moją pamiątkę", więc co roku odwzorowują jakby ostatnią wieczerzę Jezusa. ŚJ normalnie wierzą w zmartwychwstanie, ale też uważają, że jeśli Jezus nie kazał czegoś świętować, to oznacza że nie należy tego świętować. Dlatego obchodzą tylko to jedno święto.

Było też kilka innych powodów, więc chyba napiszę o tym wpis w okolicach Wielkanocy.