Wpis z mikrobloga

@lukasz-jarocki: Art. 15zq (postojowe) i Art. 31zo pkt.2 (zwolnienie ze składek), sprawdź sam, nie musisz słuchać doradcy :) ale śledzę cały czas wszelkie wyjaśnienia podawane przez zus, i nigdzie się nie spotkałem z tym, żeby te świadczenia miały się wykluczać
@groger: 1. Karta podatkowa i zwolnienie z opłacania podatku VAT
2. Pozostałe formy opodatkowania, w tym karta podatkowa i brak zwolnienia z opłacania podatku VAT

Dobrze rozumiem, że jeżeli jestem na skali i VATu nie płacę bo usługi medyczne są zwolnione i mam spadek powyżej 15%, nie przekraczam tych 15k to łapię się na opcję numer 2 i 2080zł?
@ahaw: Gdzie wyżej napisałem że mam problem z zarobkami? Przerobiłem tą ustawę z racji zawodu który wykonuję, i po prostu chciałem sobie pogadać o dziurach w niej i różnych innych zagwozdkach, które ona powoduje :) pozdro!
@Zsim Tak, dokładnie
@groger: Miras, jak uważasz, czy samozatrudniony może skorzystać z zasiłku na dzieci i świadczenia postojowego (+oczywiście nie płacenie składek do ZUS).
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@groger: ja się zastanawiam co ze mną ZUS zrobi. Miałem tam nadpłatę, bo płaciłem pełne składki a korzystałem że zwolnień na dzieci parę razy. Składkę za marzec opłaciłem... W marcu, żeby koszt był i dochodowy niższy, więc nadpłaty jeszcze więcej. A teraz złożyłem wniosek tarczowy :) będzie tam trochę kasy...
A właśnie, jak rozumiem to z racji zawodu czytałeś ustawy, więc podpytam - kwiecień to dla mnie ostatni miesiąc preferencyjnego zus,
@OsSikorskiego: deklaracje wysyłasz normalnie, przerejestrowujesz się też standardowo, po prostu nie płacisz i zus to "z automatu" umarza.

Co do nadpłaty.. wydaje mi się, że najlepiej byłoby wystąpić o zwrot kasy z zus i potem składać wnioski o umorzenie. Odkąd są indywidualne konta płatników, w uproszczeniu pieniądze na koncie idą na najstarsze zaległości, więc teoretycznie jeśli jest nadwyżka, idzie ona na pokrycie nieopłaconych składek. Ciężko powiedzieć jak się zus do tego
@groger: 1) czy księgowy ma możliwość złożenia za mnie wniosku online o zwolnienie ze składek? Bo wydaje mi się, ze próbuje się z tego wymigać.

2) samo złożenie o zwolnienie ze składek wystarczy? Deklaracje automatycznie się i tak nadal składają takie, jakbym w dalszym ciągu normalnie opłacał ZUS?
@groger: czy spodziewasz się, ze jak już się wszystko uspokoi, masowych kontroli skarbówki w firmach, które złożyły wniosek o zwolnienie ZUS i np. o wypłatę postojowego? W celi weryfikacji tego, czy na pewno się należało