Wpis z mikrobloga

Czy jest jakieś prawne rozróżnienie pomiędzy samozatrudnionym a mikrofirmą?
W postanowieniach tej tarczy pseudoantykryzysowej pojawiają się dwa sformułowania, ale mam problem z określeniem swojej tożsamości xD

- prowadzę JDG
- nie zatrudniam nikogo
- wystawiam faktury różnym podmiotom

To wydawałoby się, że jestem samozatrudniony, ale z tego co wyczytałem Ustawa- Prawo Przedsiębiorców podaje, że mikroprzedsiębiorca to ktoś, kto spełnia dwa poniższe warunki:
- zatrudnia średniorocznie mniej niż 10 pracowników;
- osiąga roczny obrót netto nieprzekraczający 2 milionów euro
Obrotu tak dużego nie mam, nikogo nie zatrudniam, więc jest to mniej niż 10 ( ͡° ͜ʖ ͡°)

To kim ja jestem, oprócz tego że ku*wom-prywaciarzem?

#zus #podatki #dzialalnoscgospodarcza #jdg #mikroprzedsiebiorca #tarczaantykryzysowa #ksiegowosc #pytanie
  • 9
  • Odpowiedz
@Drobar załącznik to rozporządzenia wymienia w kolejności przedsiębiorstwa od największego do najmniejszego, przy czym nie ma warunkow wykluczających/ograniczających - jeżeli mieścisz się w kryterium mikro, to spełniasz wszystkie wymagania każdej wyższej kategorii przedsiębiorstwa. Ja wiem, że domyślnie urzędy dodają formule "jeśli nie jest...", ale w samym załączniku ona nie występuje.
  • Odpowiedz
@Chlopiec_z_drewna: Czyli w przepisie unijnym, bo w polskiej ustawie jest to jasne.
Reasumując: na podstawie pewnego niedoprecyzowania w Rozporządzeniu Komisji Europejskiej, które jest doprecyzowane w polskiej Ustawie uważasz, że to Polska jest krajem z błota i patyków?
  • Odpowiedz