Wpis z mikrobloga

Skrót konferencji prasowej WHO:

A. WHO uruchomiło "bussiness continuity plan" - pracownicy WHO starają się pracować bez kontaktu ze sobą jeżeli nie jest to konieczne - telekonferencje. Konferencje prasowe odbywają się teraz bez fizycznej obecności dziennikarzy - tylko telekonferencje

B. WHO widzi działania w zakresie dystansowania społecznego w postaci zawieszenia szkół, anulowania imprez i likwidacji innych zgromadzeń, ale WHO nie widzi wystarczających działań dot. testowania, izolowania oraz śledzenia kontaktów co powinno być kręgosłupem odpowiedzi. Kluczowe jest przerwanie łańcucha transmisji. Testuje, testujcie, testujcie. Należy testować wszystkich - chorych i kontakty.

C. Również lekko chorych należy bezwzględnie izolować. Niektóre kraje używają do tego stadionów, szkól, sal gimnastycznych.

D. Opieka nad lekko chorymi w domu może stanowić zagrożenie dla ludzi w tym samym gospodarstwie domowym. Jeżeli już to się musi dziać to pacjent i jego opiekun powinni być odpowiednio zabezpieczeni i pacjent powinien być odseparowany oraz używać oddzielnej łazienki.

D. Ludzie zainfekowani COVID19 mogą nadal infekować innych po tym gdy poczuli się już dobrze i powinni pozostawać odizolowani przez co najmniej dwa tygodnie po ustąpieniu objawów.

E. Testujcie, testujcie, testujcie.

F. Choroba jest szczególnie niebezpieczna dla ludzi starszych, ale nawet dzieci umierają.

G. Choroba wkracza do biedniejszych krajów. WHO jest szczególnie zaniepokojone.

H. Fundusz COVID19 zebrał 19 milionów USD od uruchomienia (około dwa dni).

-- pytania

1. W Brazylii prortestuja, czy to mądrze? No nie jest to dobry pomysł.

2. Jest dużo przypadków w Meksyku, jakie środki powinien powiedzieć w meksyk? Każdy kraj powinien podjąć podobne działania - było mówione kilka razy - głównie chodzi o to by przerwać łańcuch transmisji, testujcie, testujcie, testujcie.

3. Co z badaniami? Co nowego wiadomo? Jesteśmy świadomi wielu badań. Np dot. transmisji drogą kropelkową Nadal rekomendacja jest taka że maski muszą nosić chorzy by ograniczyć transmisję drogą kropelkową. Jednak w placówkach ochrony zdrowia maski muszą nosić i pracownicy i chorzy. A dodatkowo rekomendują środki ostrożności przeciw rozprzestrzenianiu się drogą powietrzną.

4. Co powinno się robić z granicami? Istotne jest agresywne testowanie, szukanie wszystkich kontaktów i izolowanie ich by przerwać transmisję pomiędzy ludźmi. Izolacja powinna być natychmiastowa. Każdy powinien wiedzieć jaka jest jego rola w społeczeństwie. Każdy kraj musi mieć możliwość testowania wszystkich podejrzanych przypadków - nie można walczyć na ślepo. Strategia powstrzymywania jest nadal główną strategią. Tylko testowanie jest w stanie powstrzymać tą pandemię. Środki ochronne polegające głównie na blokadzie podróży są niewystarczające. Ograniczenie podróży samo w sobie choroby nie powstrzyma. Potrzebne jest szerokie podejście. Jeżeli ma mieć jakikolwiek wpływ musi to być jedynie element szerokiego i agresywnego planu testowania.

5. Czy jest możliwe że liczba przypadków jest dużo mniejsza niż raportowana? Nie ma wątpliwości że gubimy przypadki. Normalne jest to że gubimy część przypadków w łagodnej części spektrum. Nie możemy się jednak poddawać. Musimy szukać wszystkich tych przypadków by je izolować. Musimy zwiększać zdolności do testowania.
Jest już 300 trwających badań część z nich skupia się na medycynie naturalnej w celu łagodzenia objawów.

6. Możliwe są testy fałszywie pozytywne jak również fałszywie negatywne. Istotne jest to czy to były próbki z górnych czy dolnych dróg oddechowych. Dlatego rekomendujemy wielokrotne testy. Jeżeli jest wysokie prawdopodobieństwo infekcji badania powinny być powtarzane.

7. Pytanie z USA zwiększą o zwiększone finansowanie WHO. Jesteśmy wdzięczni. Mamy prawie tyle o ile prosiliśmy.

8. Co z dziećmi? Dzieci są podatne, mają łagodniejsze objawy. Jednak dzieci też umierają. Nie mamy testów serologicznych więc nie mamy pewności czy nie mamy do czynienia w ich przypadku ze zwiększoną liczbą asymptomatycznych.

9. Nie wiemy jak długo będzie trwała odporność po przechorowaniu.

10. Pytanie z Madrytu - mamy przeludnioną komunikację zbiorową - co robić? Sama decyzja polityczna to nie wszystko. Społeczeństwo musi współdziałać z rządem. Każdy powinien robić wszystko by robić wszystko by się chronić. Ten wirus nie będzie zatrzymany bez współpracy władz i społeczeństwa.

11. Mamy braki z dostępem do środków ochrony osobistej, do testów oraz do bardziej skomplikowanego sprzętu medycznego. Śledzenie kontaktów daje czas na uzupełnienie tych braków. Robimy wiele by uzupełnić.

12. Bogate kraje nie radzą sobie z testowaniem, a co z biednymi? Globalnie pracujemy nad zwiększeniem zdolności testowania i zdolności produkcji testów.

13. Dlaczego w europie jest gorzej niż w Azji? Czy to ze względu na brak testów czy na swobodę przepływu ludzi? Epidemie w różnych częściach są na różnym etapie. Chiny są dalej bo zaczęły wcześniej. Zobaczymy dokąd to zmierza. Normalnie systemy ochrony zdrowia pracują na poziomie 90-95% efektywności. Problemem jest ich przestawienie na sytuację kryzysową i powiększenie ich pojemności. Systemy powinne być przygotowane na to powiększenie, czasem były niewystarczająco.

14. Ludzie robią wszystko by się chronić. Ludzie panikują i noszą rękawiczki by się chronić. Co rekomendujecie? Wiemy że ludzie się boją i to normalne. Musimy dbać o to by ludzie mieli wiarygodną informację na temat wirusa. Jest mnóstwo fałszywych informacji i mitów. Musicie myć ręce. To najważniejsza sprawa. Rękawiczki są istotne dla pracowników ochrony zdrowia. Musimy ustalać priorytety w dystrybucji środków ochrony osobistej. Muszą być one dostępne dla pracowników ochrony zdrowia.

#covid19 #2019ncov #koronawirus

#who
maniac777 - Skrót konferencji prasowej WHO:

A. WHO uruchomiło "bussiness continuit...
  • 12
"Należy testować wszystkich - chorych i kontakty."

Jak to się ma do wypowiedzi wirusologów, że testy na wczesnym etapie choroby (bezobjawowym) dają za dużo false negative żeby to miało sens? Pojawiły się jakieś nowe testy, czy nowe dane?
@maniac777 @piwomir-winoslaw @Xianist

Jak to się ma do wypowiedzi wirusologów, że testy na wczesnym etapie choroby (bezobjawowym) dają za dużo false negative żeby to miało sens? Pojawiły się jakieś nowe testy, czy nowe dane?.


Ale jakie testy? Proszę mnie uświadomić czy dobrze usłyszałem:

Podobno są dwa rodzaje:
1.) Łatwe i szybkie na wykrywanie przeciwciał, ale dopiero dają wyniki kiedy zakażenie ileś trwa bo zdążyły się wytworzyć te przeciwciała - czyli ktoś już
@piwomir-winoslaw: nalzy testowac wiele razy w ostepie czasu by rozwiazac problem false negative.


@maniac777: To nie lepiej posadzić na 14 dni i dopiero potem przetestować? Ja to rozumiem tak, że jeśli np. co 2 dni testujemy osobę, która miała kontakt z zakażonym, i 3 test wyjdzie pozytywny, to wiemy że człowiek jest chory i trzeba go dalej izolować. Ale jeśli i 3 test wyjdzie negatywny, to dalej nie wiemy nic
@maniac777: wg tego co znalazłem to są oba rodzaje:

https://www.poradnikzdrowie.pl/sprawdz-sie/badania/koronawirus-testy-aa-wNr7-iu7X-ofSQ.html

Testy na koronawirusa - jakie testy są dostępne
1. Test genetyczny

U pacjentów z podejrzeniem zakażenia pobiera się próbkę i wykonuje test molekularny (genetyczny). Pierwsze wyniki są dostępne w ciągu 24-48 godzin. Miarodajność wyników badań na obecność SARS-CoV-2 zależy w głównej mierze od rodzaju materiału pobranego do analizy.

wymaz z nosogardzieli jest pobierany u osób bez objawów choroby. Taki materiał jednak
@7atut7: nawet na tej koferencji who kolejny taz powiedzialo ze czeka na testy serologiczne poniewaz to mogloby rzucic wiecej swiatla na kwestie stykania sie z wirusem dzieci.

To nie lepiej posadzić na 14 dni i dopiero potem przetestować?


@piwomir-winoslaw: przedsymptomatyczni tez moga zakarzac dlatego kluczowa jest ich identyfikacja i izolacja. Dwa ze chinczycy zmniejszyli smiertelnosc podajac wczesnie leki takie jak chlorochina. Nie mozesz walczyc z pozarem jak nie wiesz gdzie
@piwomir-winoslaw:
https://www.tokfm.pl/Tokfm/7,171710,25786374,testy-na-koronawirusa.html

Testy na koronawirusa. Komu robione są testy?
Do tej pory testy wykonywane były osobom, które podejrzewane były o zakażenie koronawirusem. Były to osoby mające objawy mogące świadczyć o zarażeniu. - Teraz - zgodnie z nowymi zaleceniami WHO - oprócz tych osób podejrzanych o zakażenie wykonujemy również testy osobom z bezpośredniego kontaktu, które są w kwarantannie - mówił podczas briefingu prasowego rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Jan Bondar precyzuje, że