Wpis z mikrobloga

Cześć #pcmasterrace chciałbym wkrótce złożyć sobie zestaw, który uciągnąłby w przyszłości cyberpunk2077, ale na razie wystarczyłaby mi zintegrowana karta graficzna do pogrania w jakieś mniejsze gry. Dawno temu wypadłem z obiegu, ale poczytałem trochę i wyszedł mi taki zestaw:

Procesor: AMD Ryzen 7 3700X AM4
Płyta główna: ASUS TUF GAMING X570-PLUS AM4
Chłodzenie procesora: Arctic Freezer 34 eSports DUO
Pamięć: Corsair Vengeance RGB PRO LED DDR4 32GB (2x16GB) 3000MHz CL15 Black CMW32GX4M2C3000C15
Dysk: Crucial SSD BX500 960GB 2.5'' SATA3 7mm CT960BX500SSD1
Zasilacz: Corsair RM650x 650W (CP-9020178-EU)

Trzyma się to kupy, czy może warto coś zamienić?
Z chęcią dowiedziałbym się jaką kartę graficzną w tym momencie najbardziej opłacałoby się zainteresować no i jaką obudowę wybrać dla tego sprzętu.
  • 23
  • Odpowiedz
@1989: ostatniego kompa dawno temy skladalem wiec nie powiem. Ale ten zestaw ktory napisales to ile tak mniej wiecej kosztuje?
  • Odpowiedz
@1989: ma to ręce i nogi ale nie potrzebujesz x570 bierz x470 z mocną sekcją zasilania, w AMD im bliżej z pamięciami do 3600 przy cl15-16 tym lepiej. Pamiętaj że AMD nie ma grafiki, musisz kupić cokolwiek żeby mieć obraz.
  • Odpowiedz
@1989: nie, ta płyta jest tylko przygotowana pod APU - ma port video co nie jest takie oczywiste. Ale mainstreamowy Ryzen nie ma chipleta GPU w sobie więc nic z tego nie wyjdzie.
  • Odpowiedz
@1989: Ta płyta jest bardzospoko (nie licząc tego, że nieco przepłacasz za obsługę PCIe 4.0). Ale moim zdaniem lepiej brać coś takiego niż B450 za prawie 500 zł.

Warto by było wziać dysk SSD M.2, bo jest znacznie szybszy (nawet do 5-6 razy).
RAM też nieco inny - najlepiej Crucial Ballistix Sport LT.

Grafika - to zależy od budżetu. 1660 Super jest spoko, RX 5700 również, a czasem to i
  • Odpowiedz
@majk3l:

Ale moim zdaniem lepiej brać coś takiego niż B450 za prawie 500 zł.


Niby czemu? 200zł oszczędności to mało? Chłop do gier kompa składa, na cholerę mu PCIe
  • Odpowiedz
@Amasugiru: Dziekuje bardzo!

Ogólnie jeśli nie zamierzasz grać w nic wymagającego teraz tylko za jakieś powiedzmy pół roku~ to nie kupowałbym 3700X tylko jakiegoś taniego Ryzena z integrą, typu R5 2400G i za pół roku kupić sobie tego 3700X czy coś, zapewne w obniżonej cenie, dołożyć dedykowaną grafikę i sobie hulać.


Też właśnie rozważam taką możliwość, no chyba że znajdę dobrą grafikę w dobrej cenie to wtedy wezmę od razu
  • Odpowiedz
@1989: Jak chcesz się dowiedzieć jak radzi sobie Integra Ryzena to TechEpiphany ma mnóstwo filmików z różnych gier (w tym tych wymagających).

Co do obudowy to zależy znowuż od budżetu i zamiarów, ale ustawiając się tak endgamowo na 3700X + dedykowane GPU to coś w stylu Fractal Design Define S? Ogólnie wybór jest ogromny. Jak ma być tanio to jakiś lepszy SilentiumPC.
Amasugiru - @1989: Jak chcesz się dowiedzieć jak radzi sobie Integra Ryzena to TechEp...
  • Odpowiedz
3700X + dedykowane GPU


@Amasugiru: polecasz 8-rdzeniowv CPU do gier? Serio? prawie 600zł oszczędności do Rvzena 3600 to mało?

A jednocześnie z płytą B450 kiedy chipset B550 jest za pasem... Lol2.
  • Odpowiedz
@majk3l: W półrocznym prospekcie cena 3700X spadnie myślę do ok. 1000-1100zł i zapewni przynajmniej 5-7 lat komfortowego korzystania z peceta. W tym czasie OP może zmienić grafikę nawet 3 razy. A nie opłaca się zmieniać jednej platformy co 2 lata. Fala przyrostu wydajności w CPU się już uspokoiła. 3700X próbę czasu powinien wytrzymać bez problemu. 3600 możliwe, że też - pewności nie ma. Zależy wszystko od devów i rozwoju DX12/Vulkana.

Nie znając kompletnego budżetu i klasy GPU, w które OP celuje, to na pytanie

polecasz 8-rdzeniowv CPU do gier?
  • Odpowiedz
W półrocznym prospekcie cena 3700X spadnie myślę do ok. 1000-1100zł


tak więc polecasz OPowi procka, który niebawem potanieje o 2-3 stówki, jednocześnie żydząc dopłaty do X570? Brawo.

Ale dopłatę do procka rzędu 5-6 stówek już mu polecasz.

zapewni
  • Odpowiedz
@majk3l:

Logika jest bardzo prosta. AM4 na 90% umiera po kolejnej generacji - pewne jest, że dobre B450 zatem obsłuży każdy procesor z tej rodziny, nawet 3950X i jego następce.

"Subtelna" różnica między 300zł mniej za płytę a 600zł więcej za procka (ceny dzisiejsze) jest taka, że lepszy procesor zrobi różnicę w wydajności - płyta już nie. Już lepiej wydać kasę na GPU, ale jak już wspomniałem nie znamy
  • Odpowiedz