Wpis z mikrobloga

#koronawirus #gospodarka #transport #2019ncov #wirus #covid19

Wielu z was robi lub mam nadzieję zrobiło zapasy żarcia i środków czystości, ale jest tu część ludzi który widząc zdjęcia pustych półek w sklepach śmieje się pod nosem nazywając "prepersów" idiotami, siewcami paniki.

Tym właśnie z wam z racji branży w której działam chciałem przybliżyć kilka faktów.
1.Ryż z IT (25% ryżu w PL sprzedawanego nie dociera do nas od kilkunastu dni)
2.Ryż z ChRL w kontenerach nie dociera jak wszystko z ChRL od połowy lutego kiedy statki z tranzytami grudniowymi dotarły a kontenery zostały rozwiezione.
3.Makaron z IT obecnie nie przyjeżdża (25%naszego rynku ale np.Lidl lub Biedro mają 80% z IT pasty)
4.Margaryny i tłuszcze produkowane w Gliwicach/Kato/Bielsku będą dostarczane do momentu aż przyjeżdża oleina z eksportu a się kończą dostawy bo jest ogromny popyt.
5. Pieluchy, proszki do prania z CZ (top marka) oraz polskie z Torunia (dyskonty) mają problemy z zatowarowaniem rynku zgodnie z zamówieniami bo brakuje surowców z ChRL ( zakłady w Rakovniku w CZ już pracują na 2 zmiany zamiast 4)
6. nie braknie herbaty Żory oraz Katowice mają zapas do wypuszczania jeszcze przez 2-3 mc pełnych tirów.
7. Ilość transportu owoców z IT spadła o 60% ( głównie cytrusy obecnie i brokuły/kalafior/por/papryka) i leci dalej.
8. Dostępność pulp owocowych i koncentratów w Myszkowie i Tychach oraz Wadowicach pozwala na kontynuowanie produkcji do 2-3 tygodni z powodu braku ciągłości dostaw z Azji.
9. Cukru mamy w 3 dupy
10. Pojawiają się problemy u producentów mrożonek z dostępnością warzyw/owoców kategorii przemysłowej, sprawa dotyczy także producentów dań w słoikach i puszkach oraz innych dań gotowych. Świeże dostawy z IT i z E powoli ustają.
11. Problemy z dostępnością bawełny przetworzonej z której robi się np. maseczki w związku z ograniczeniami jej importu w związku z nadprodukcją w USA i Australii które poza ChRL wytwarzają jej najwięcej.

Z racji swojego doświadczenia w branży od 1992 uważam że przywrócenie łańcucha dostaw do pełnej sprawności zajmie około 50 dni. Więc proszę robić trochę większe zapasy produktów wrażliwych.
Może też wystąpić przedłużenie nawet jeśli zapasy będą szły bo nagle każdy będzie chciał kontenery a tych w depozytach portów i składów są ograniczone ilości.

Punktów mógłbym napisać około 50 ale jestem leniwy.
Przesłanie takie żeby nie panikować ale i nie śmiać się z tych co się przygotowują.
Współpracuje bardzo bardzo dużo z IT w branży auto-moto (ich koncern narodowy mający i fabryki u nas) i mogę z rozmów z włochami powiedzieć że strasznie teraz żałują że mieli to ogólnie w dupie i bagatelizowali.

Jeśli ktoś ma życzenie i taka wola zostanie wyrażona w komentarzach mogę rozwinąć temat oraz opisać co powinno się znaleźć w zapasach dla rodziny 2+2
T.....o - #koronawirus #gospodarka #transport #2019ncov #wirus #covid19

Wielu z wa...

źródło: comment_1583958037kNWoQZVgAoMFSRUQw699pO.jpg

Pobierz
  • 106
  • Odpowiedz
@onuceSzatana: przecież ja nie wietrze zadnego Armagedonu typie xD. Myślisz, że pomidorki z którymi mama Ci robi kanapki do szkoły pochodzą z polskiego ogródka? Ryby, ktore widzisz w sklepach jako mrożone czy świeże filety to były łowione poprzedniego dnia w Bałtyku? Albo ziemniaczki z mizeria też pochodzą z polskich upraw? Mam dla Ciebie złą wiadomość ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
@onuceSzatana: pisałem z tabletu w sklepie, ale widzę że jak nie masz argumentów to tylko krzyczysz. No i klasyka jakaś tam Inwektywa. Twoje dzieci będą cię kochać albo już strasznie kochają. Mam nadzieje że nie posikują jak tata wchodzi do domu trzaskając drzwiami.
  • Odpowiedz
@FixASAPexpress: Wiesz że to jakiś troll? Nie karm go. Ludzie faktycznie myślą że jak chleb to tylko z Polskiej Mąki, że mamy wszędzie polskie sery, polskie ogórki, polską cebulę, polskie sery, polskie mięsko.
Nikt nie wie poza mną i tobą ile hakówek zasuwa z NL/B z tym polskim mięskiem. Nikt nie wie ile mleka w proszku leci z HU. Nikt nie wie że kakao też nie rośnie u nas i
  • Odpowiedz
@onuceSzatana: no i znowu inwektywy. Musisz być bardzo mądrym człowiekiem jak umiesz wpleść tyle razy słowo "JANUSZ" w swoją wypowiedź.
Uważaj jutro o 6.00 żeby nie przyszli po ciebie z MENSY(σ ͜ʖσ)
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Tonari_Totoro: u producentów rolnych są pełne silosy pszenicy, kukurydzy i rzepaku także zakłady produkcyjne przestawia się na surowiec krajowy. Co jak co ale żywność w Polsce to najmniejszy problem
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Tonari_Totoro: zaraz, a czy biedronka swoich makaronów nie robi przez Makarony Polskie w chociażby Rzeszowie?

Zresztą polska je ziemniory i chleb a nie jakieś ryże

E: nie przez Makarony Polskie ale każdy makaron z biedry mam z Polski.
W Rzeszowie tłukli na pewno z 10
  • Odpowiedz
@hpiotrekh: Wiesz, nie wiem jak wygląda ich produkcja. Wiem ze na polkach maja głownie włoskie, polskie są do rosołu nitki i chyba łazanki w biedro + jakieś marki basic. Co do Polskich marek w Jeronimo to nie mam pojęcia co jest w stalej ofercie a co nie bo głownie chodzę do lidla.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Tonari_Totoro: to się nie wypowiadaj jak nie wiesz.

Jakie 80% makaronów w biedro jest z IT skoro tam jest ich marka, lubella i barilla? Może coś jeszcze drobnego

Nie wspomnę już ile mamy małych zakładów produkcyjnych typu makaronex czy kluskopol nawet pewnie bez calokrajowej
  • Odpowiedz
@hpiotrekh: Barilla bardzo Polska marka, jest zapewne założona za Jagiellonów. Lubella nie kupuje z południa mąki Durum do swoich wyrobów wcale a wcale. A jak widzę poziom dyskusji spada bo a to mnie ktoś nazwie Januszem a to ktoś każe spieprzać do kabiny tira. Wydawało mi się że jak się człowiek na czymś nie zna to trzyma buzię na kłódkę. A tu co chwilka kolejny mędrzec od inwektyw z wspaniałą
T.....o - @hpiotrekh: Barilla bardzo Polska marka, jest zapewne założona za Jagiellon...

źródło: comment_1584001207KGarh9BcBVBJNKBzrsrgaB.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
nie dociera jak wszystko z ChRL od połowy lutego kiedy statki z tranzytami grudniowymi dotarły a kontenery zostały rozwiezione.


@Tonari_Totoro: kurde no popatrz. A do nas docierają, jesteśmy jedyną firmą w Polsce, która ma takie szczęście? xD
  • Odpowiedz