Wpis z mikrobloga

mirasy, czy ktoś się bawił w ze sprzętem xiaomi smart home na raspberry?
denerwuje już mnie zawodność tego sprzętu na chińskich serverach. Jeden przykład: mam podpięty kabel grzewczy pod smart socket i obok kabla czujnik temperatury. Ustawione tak aby poniżej 23C się włączał, a powyżej 24C wyłączał i nagminnie widzę stan w którym jest poniżej 20C a grzanie się nie włącza...
dlatego pomyślałem o podpięciu tego w domoticz

  • 28
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@zan: @yeapUwin: czyli sprzęty xiaomi które nie łączą się bezpośrednio z bramą(odkurzacz, żarówki, oczyszczacze) widzę też bez problemu można podłączyć
zależy też mi na lepszej automatyzacji, bo te warunki w apce są beznadziejne, nawet tak prostego warunku nie można zrobić: if ((1 or 2) and 3) then:
dzięki za odzew, w takim razie rozglądam się za kupnem malinki. Chyba model 4B najlepiej brać?
  • Odpowiedz
@Lewa_tywa: większość sprzętów bez problemu można dodać, ale sprawdź jaką masz wersję bramki bo ta nowa (z bluetooth mesh) i bramki Aqara nie mają możliwości sterowania po LANie
  • Odpowiedz
@zan: 2(te z radiem) a z tego co wiem jest OK.
te node-RED to jakies bloczki czy coś ala java, node.js?
bo jak już kodzić to najlepiej python, no chyba, że bloczki dają duże pole manewru
  • Odpowiedz
@zan: a możesz krótko objaśnić jakie zadanie spełnia node-red a jakie domoticz? One się nie dublują? Z tego co rozumiem to logikę można skonfigurować w jednym jak i drugim.
  • Odpowiedz
@hitherto: Masz rację - logikę można w jednym i drugim zrobić i na początku miałem wszystko ogarnięte za pomocą domoticzowego Blocky (można też w DzVents, ale nawet nie próbowałem). Node-Red na początku tylko używałem do wystawienia sobie sprzętów do Google Home, a później stopniowo przerzucałem skrypty które miałem w różnych miejscach (python, Blocky, akcje dla przycisków w Domoticzu) do Node-RED. Domoticz z Node-RED łączy się za pomocą MQTT, więc oba
  • Odpowiedz
@zan: to znaczy że jeśli wszystkie sprzęty obsługiwałyby mqtt to domoticz nie byłby potrzebny, chyba że do wizualizacji, dobrze rozumiem? a tak to domoticz stanowi też bramkę hardware <-> mqtt ?
  • Odpowiedz
@hitherto: dobrze rozumiesz - w tym momencie domoticz spełnia u mnie funkcję wizualizacji tego co się dzieje w domu, a to co dzieje się automatycznie obsługuję sobie wygodnie z poziomu Node-RED, który z kolei bezproblemowo łączy się z kolejnymi usługami - Google Home, InfluxDB etc.
  • Odpowiedz
@zan: Mam domoticz i w nim dodane urządzenia z bramką Mi, miałem też dodany oczyszczacz i odkurzacz, ale po którejś aktualizacji i przywróceniu backupu się posypało i już działa tylko Bramka. (skrypty sypią błędami)
Możesz podpowiedzieć, gdzie poczytać (poziom laika) jak podłączyć Node-Red pod domoticza i jak zrobić taki fajne wizualizacje w Domoticzu. Używam też Grafany, ale mój poziom to bieda w porównaniu do tego co zaprezentowałeś
  • Odpowiedz
@efyr: oczyszczacz powietrza obsługuję za pomocą biblioteki miio (https://www.domoticz.com/forum/viewtopic.php?t=15537), a odkurzacza xiaomi nie mam, ale z tego co wiem jest customowym pluginem wspierany w domoticzu (https://github.com/mrin/domoticz-mirobot-plugin).

To co pokazałem na screenie to po prostu plan pomieszczeń dodany w domoticzu (konfiguracja -> więcej opcji ->plany - plan pomieszczeń). Po wrzuceniu grafiki z planem domu, dodajesz nowe pomieszczenia i do nich przypisujesz urządzenia. Na końcu tylko rozmieszczasz je na wcześniej
  • Odpowiedz