Wpis z mikrobloga

Dr Piotr Stankiewicz (autor bestsellerowej i opisywanej już przeze mnie książki "Sztuka życia według stoików" będącej wybornym współczesnym wstępem do tego zyskującego lawinowo popularność nurtu) doczekał się recenzji swojej najnowszej anglojęzycznej książki u najlepszego filozoficznego youtubera (i nawet z tym nie dilujcie) - prof. Sadlera.

Książka "Does Happiness Write Blank Pages? On Stoicism and Artistic Creativity", jak sam tytuł wskazuje, próbuje odpowiedzieć na pytanie, czy te dwie potocznie bardzo odległe rzeczy - czyli stoicyzm i kreatywność - są ze sobą do pogodzenia ( ͡° ͜ʖ ͡°).

Sadler bardzo tę pracę wychwala, co po raz kolejny (obok np. udziału w Stoiconach) pokazuje, że Stankiewicz ma bardzo dobrą pozycję w międzynarodowym ruchu "Współczesnego stoicyzmu" (ang. "Modern stoicism"). Wśród autorów pozytywnych recenzji sporo uznanych i rozpoznawalnych postaci, np. Irvine.

To zawsze dobry znak jakości, jeśli ktoś z Polski znajduje uznanie na scenie międzynarodowej. Bez niego też się da żyć, ale taka szersza rozpoznawalność to w zasadzie niezawodny znak jakości dla polskiego autora.

Ja sobie zamówię, ale domyślam się, że dla niektórych cena (160 PLN na Book Depository), bardziej zaawansowana tematyka albo nawet język mogą być odstraszające. Ale dla każdego dostępna jest "Sztuka życia według stoików": jest jako ebook, a choć nakład papierowy dawno wyczerpany, można sobie ją nawet wydrukować na życzenie (ale nie testowałem, jak ktoś kiedyś coś w takiej usłudze zamawiam, to chętnie się dowiem, jak taka książka wygląda).

PS: https://www.wykop.pl/wpis/45378661/jesli-ktos-mnie-na-wykopie-kojarzy-to-byc-moze-zau/
PPS: https://www.wykop.pl/wpis/38166133/czy-warto-jeszcze-w-xxi-wieku-czytac-ksiazki-w-kon/

#stoicyzm <--- btw, przydałoby się rozruszać tag ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Inne tagi:
#ksiazki #czytajzwykopem #filozofia #sztuka #rozwojosobisty #youtube
eoneon - Dr Piotr Stankiewicz (autor bestsellerowej i opisywanej już przeze mnie ksią...
  • 9
Errata - to jest najnowsza anglojęzyczna książka Stankiewicza ( ͡° ͜ʖ ͡°)

This book is a manifesto of reformed Stoicism. It proposes a system of life which is bullet-proof, universal, viable and effective in every cosmic setting. It holds in every possible universe, under any government and within any economic system. We can be reformed Stoics no matter what we believe in.

Reformed Stoicism is about enjoying and
eoneon - Errata - to jest najnowsza anglojęzyczna książka Stankiewicza ( ͡° ͜ʖ ͡°)

...

źródło: comment_1582738603DHfyr6A8xAXbgbwoCrkSIr.jpg

Pobierz
Świat nie jest traktatem logiczno-filozoficznym, ale raczej jednym wielkim twitterem, czy gorzej, snapczatem, w którym wszystko fruwa sobie wszędzie i w każdą stronę. Mnóstwo naszych frustracji bierze się stąd, że błędnie zakładamy, że z samego faktu, że ktoś coś powiedział, albo że coś się stało, musi coś wynikać. Widzimy, nie, nie widzimy, tylko zakładamy logikę i strukturę tam gdzie ich wcale nie ma. Wyciągamy konsekwencje, których nikt poza nami nie widzi –
Z drugiej strony kiedyś jeden filozof przestrzegał na mirko przed stoicyzmem ;/


@TerapeutyczneMruczenie: Nie wiem kto to był i czemu by to miało mieć znaczenie, natomiast sam stoikiem bym się nie nazwał - choć bardzo stoicyzm lubię i jest istotną składową mojej tożsamości, nie jedyną, ale pewnie najsilniejszą.

Zalety stoicyzmu są dość "mocne" - to filozofia "wysoka" (skupiona bardziej na cnocie niż przyjemności, choć i tej drugiej długofalowo sprzyjająca), niewymagająca wielkich
ole 'ciezko' niz przez przypadek zalozyc ze interpretacja autora to prawda ostateczna- co czesto mi sie zdarza szczegolnie jesli poznaje cos nowego


@no_one6: No to mogę polecić tylko najbardziej minimalistyczne wprowadzenia do różnych nurtów i szkół filozoficznych od Sadlera, gdzie po prostu omawia podstawowe rzeczy (co czytać, w jakiej kolejności, itd.). To nie jest w żadnej mierze kompletne kompendium, ale ma już parę odcinków.

Playlista:
https://www.youtube.com/playlist?list=PL4gvlOxpKKIgFVZpisYc8GTl7rxuyRtwm

Pierwszy odcinek:
eoneon - > ole 'ciezko' niz przez przypadek zalozyc ze interpretacja autora to prawda...