Wpis z mikrobloga

Polska ma jedną trzecią potencjału morskich wiatraków na Bałtyku <<< znalezisko
Największy potencjał dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej jest na Morzu Północnym (212 GW), na Atlantyku, w tym na Morzu Irlandzkim (85 GW), na Bałtyku (83 GW) i na Morzu Śródziemnym oraz innych wodach Europy Południowej (70 GW). Polski potencjał na Bałtyku został oszacowany na 28 GW.

Jest jednak kilka 'ale':

(...) Marcin Ścigan, Kierownik ds. OZE w Forum Energii, w materiale opublikowanym przez Forum Energii w styczniu 2020 roku, ocenił m.in., że bez odpowiednio rozwiniętych portów budowa wiatraków na morzu będzie niezwykle utrudniona.

- Potrzebne są zarówno terminale kontenerowe, które będą magazynowały elementy wiatraków, jak i mniejsze porty wykorzystywane do instalacji i serwisowania farm. Terminale w Gdańsku i Gdyni są w dużej mierze gotowe, ale wciąż konieczne są inwestycje w powierzchnie składowe o odpowiedniej nośności. Natomiast mniejsze porty nie są w ogóle dostosowane do potrzeb sektora. Mówi się o Władysławowie, Ustce, Łebie czy Darłowie - wszystkie te porty wymagają pilnych inwestycji, m.in. w celu rozbudowy oraz pogłębienia dna - stwierdził Marcin Ścigan.


No i pytanie co z bazą produkcyjną w ST3 Offshore w #szczecin ? To oczywiście tylko jedna z firm, ale z bardzo dużym potencjałem (największa i najnowocześniejsza fabryka w PL, dostęp do wody i zaplecze portowe), który w tej chwili jest zupełnie trwoniony.

#polska #energetyka #oze #gospodarka #wiatraki #ciekawostki
BaronAlvon_PuciPusia - Polska ma jedną trzecią potencjału morskich wiatraków na Bałty...

źródło: comment_15825765825ph9Mr8oOTqlWfaWnuiXr3.jpg

Pobierz
  • 40
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@kcpi: @KokiX: taki zrobiłem wywód i tak się jebn*łem na starcie. Mea culpa, wybaczcie ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Ja bardzo liczę na 11 GW. Jednak Morawiecka na razie mówi że do 2030 będzie 2,5 GW. Mamy duży potencjał, dobre obszary. Jednak inwestycje trzeba robić powoli, tak ażeby montować wiatraki z jak największymi rotorami (większą moc) i pilnować aby obszarow pod koncesje było jak najwięcej.
  • Odpowiedz
@CukrowyWykop: @menningo: co do ST3 to nie była to jakaś znana firma produkująca fundamenty na offshore. Raczej taka państwowa firma dostająca mniejsze zlecenia. Dowiedziałem się o niej jak ogłosiła upadłość xd

Właściwie sam nie mam wiedzy na ten temat. Jedynie mogę powiedzieć, że przy farmach na morzu, budowane są stacje elektroenergetyczne do przetwarzania/ rozdzielania prądu
  • Odpowiedz
budowane są stacje elektroenergetyczne do przetwarzania/ rozdzielania prądu


@kcpi: jak przy każde elektrowni wiatrowej/fotowoltaicznej. No i ogólnie stacje przy zwykłych elektrowniach.
  • Odpowiedz
@Xaveri: przepisy zabraniają.

Poza tym, jest "trend", a raczej rozpaczliwe skamlanie gmin nadmorskich, że jak wiatrak powstanie na wybrzeu to żaden Polak patriota turysta nie przyjedzie się opalać - co tak postawienie sprawy mnie bardzo ubodza
  • Odpowiedz
@marekmarecki44: Zgodzę się, elektrownia atomowa nad brzegiem morza w związku z "nieograniczonym" czynnikiem chłodzącym skraplacz i turbiny wiatrowe umiejscowione na otwartym morzu to dobre połączenie, lecz w Polsce zbiorniki (niesłusznie nazywane elektrowniami) szczytowo-pompowe nad linią brzegową, to chyba niemożliwe w związku z dość płaskim terenem. Chyba, że jakieś sztuczne obciążenia wkopywane w ziemię
  • Odpowiedz
@menningo , kolega @KokiX jest bardzo dużym optymistą. Gdzie te morskie farmy wiatrowe miałyby być podłączone? Zobaczcie, jak wyglądają sieci NN na północy. Są rozdzielnie Żarnowiec, Słupsk - ale są one słabo połączone z resztą kraju. Tego potencjału na obecną chwilę ( bo jest tam trochę inwestycji wg mapki PSE, ale nawet jak zostaną zrealizowane to według mnie nie będzie to wystarczająco dużo) nie ma jak wyprowadzić. 28 GW to
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@panpele: nie ma takiego parcia, by rozważać wykorzystanie maksymalnego potencjału z farm offshore. Natomiast w dlugoterminowych planach rozbudowy sieci uwzględnia się rozbudowę linii na północy.
  • Odpowiedz