Wpis z mikrobloga

Polska ma jedną trzecią potencjału morskich wiatraków na Bałtyku <<< znalezisko
Największy potencjał dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej jest na Morzu Północnym (212 GW), na Atlantyku, w tym na Morzu Irlandzkim (85 GW), na Bałtyku (83 GW) i na Morzu Śródziemnym oraz innych wodach Europy Południowej (70 GW). Polski potencjał na Bałtyku został oszacowany na 28 GW.

Jest jednak kilka 'ale':

(...) Marcin Ścigan, Kierownik ds. OZE w Forum Energii, w materiale opublikowanym przez Forum Energii w styczniu 2020 roku, ocenił m.in., że bez odpowiednio rozwiniętych portów budowa wiatraków na morzu będzie niezwykle utrudniona.

- Potrzebne są zarówno terminale kontenerowe, które będą magazynowały elementy wiatraków, jak i mniejsze porty wykorzystywane do instalacji i serwisowania farm. Terminale w Gdańsku i Gdyni są w dużej mierze gotowe, ale wciąż konieczne są inwestycje w powierzchnie składowe o odpowiedniej nośności. Natomiast mniejsze porty nie są w ogóle dostosowane do potrzeb sektora. Mówi się o Władysławowie, Ustce, Łebie czy Darłowie - wszystkie te porty wymagają pilnych inwestycji, m.in. w celu rozbudowy oraz pogłębienia dna - stwierdził Marcin Ścigan.


No i pytanie co z bazą produkcyjną w ST3 Offshore w #szczecin ? To oczywiście tylko jedna z firm, ale z bardzo dużym potencjałem (największa i najnowocześniejsza fabryka w PL, dostęp do wody i zaplecze portowe), który w tej chwili jest zupełnie trwoniony.

#polska #energetyka #oze #gospodarka #wiatraki #ciekawostki
BaronAlvon_PuciPusia - Polska ma jedną trzecią potencjału morskich wiatraków na Bałty...

źródło: comment_15825765825ph9Mr8oOTqlWfaWnuiXr3.jpg

Pobierz
  • 40
  • Odpowiedz
@Baron_Al_von_PuciPusia: Mnie interesują rosnące koszty energii. Energetyka wiatrowa jest najdroższym źródłem energii, Energetyka wiatrowa morska tym bardziej. Studiowałem "wind energy" w Danii i wiem, że energetyce wiatrowej bardzo daleko do ideału (łagodnie mówiąc), za to ma dobry PR. A takie firmy jak Vestas mają świetny marketing. Energetyka wiatrowa ma warunkowy sens i fajne jest jako dodatek do silnej stabilnej i "szybkiej" elektrowni np atomowej i zasobników np szczytowo pompowych. Wiatr jest
  • Odpowiedz
@Baron_Al_von_PuciPusia: na londzie jest taniej ale jest istotny problem
Wiatr jest bardzo zmienny, nie można sobie pozwolić aby jeden z filarów energetyki był tak niepewny
W przypadku wiatraków na morzu jest stabilność produkcji
Brytyjczycy i Duńczycy mają ogromne takie farmy i są rentowne
  • Odpowiedz
@Baron_Al_von_PuciPusia: 28 MW jest niemożliwe. Nie zawalisz całego morza wiatrakami. Jeszcze jest regulacja określająca, że z walorów krajobrazowych MFW mogą powstać na Wyłącznej Strefie Ekonomicznej. Zatem mówimy o max 6 MW. Priorytetem są szlaki zeglugowe, poligony wojskowe i wydobycie więc możliwe że skończymy na 4,5 MW. Proponuję spojrzeć w aktualny plan zagospodarowania polskiego morza. Z tego wziąć powierzchnię i przemnożyć przez proponowane wiatraki od koncesjariuszy.
ST3 offshore to fakt, ciekawa firma,
  • Odpowiedz
@Baron_Al_von_PuciPusia: każdy przetarg zawiera w sobie projekt modernizacji portów w celu budowy i późniejszego utrzymania farmy wiatrowej, bez względu na umiejscowienie farmy na jakimkolwiek morzu.

@menningo: 28 MW niekoniecznie, GW już bardziej. Aktualnie zaplanowane/ w fazie projektowania/ pozwoleń na morzu Bałtyckim, jako polskie są farmy na około 11 GW
  • Odpowiedz
kurczę, najwidoczniej inwestorzy, na czele z państwowymi, o tym nie wiedzą. ¯\(ツ)/¯


@Baron_Al_von_PuciPusia: bo jadą na dotacjach. Jak się w hiszpani skończyło dodtowanie fotowoltaki jak się da to i geszefty się skończyły. Cena 400-600 zł za mw jak ktoś podał jest horrendalna. Wzrost ceny z elektrowni węglowej(które są nadal niższe) wynika tylko z opłat na rzecz pomysłów UE i problemów strukturalnych naszego kraju.

No i pytanie co z bazą produkcyjną w
  • Odpowiedz